Projektas „Cykioj dūšioj dzidelė širdzis“
Kas ta etninė kultūra?
Šiandien labai dažnai girdime minint sąvoką etninė kultūra: žiniasklaida gvildena etnografinio palikimo temas, mokyklose rūpinamasi etnokultūriniu palikimu (integruojamos pamokos, kuriami įvairūs projektai ir pan.) Tačiau etninė kultūra yra gerokai daugiau, nei tai, kas telpa pamokose ar parašytuose projektuose. Etninė kultūra yra žmogaus suvokimas, kad jis gyvena čia ir dabar, savosios žemės ritmu po giliu tėviškės dangumi. Norėdami suprasti, ką mums, šiuolaikiniams žmonėms, reiškia etnokultūra, turėtume žinoti, koks yra mūsų santykis su gamta, aplink mus esančiu pasauliu, su gimtąja žeme.
Projektas „Cykioj dūšioj dzidelė širdzis“
Tokią galimybę – geriau suprasti aplink esantį pasaulį, gamtą ir save – turėjo penkių Lietuvos gimnazijų mokiniai: Vilniaus Senvagės gimnazijos, Daugų Vlado Mirono gimnazijos, Prienų rajono Stakliškių, Varėnos „Ąžuolo“ ir Alytaus Adolfo Ramanausko – Vanago gimnazijų. Jie Daugų Vlado Mirono gimnazijoje įgyvendino projektą „Cykioj dūšioj dzidelė širdzis“. Šį projektą inicijavo ir organizavo Lietuvos etninės kultūros ugdytojų sąjunga ir Daugų Vlado Mirono gimnazija (lietuvių kalbos mokytoja S. Juškevičienė, teatro vyr. mokytoja Ž. Maldonienė). Projekto tikslas – sudaryti sąlygas įvairaus amžiaus moksleiviams kūrybiškai bendrauti ir bendradarbiauti neformalioje aplinkoje, skatinti jų etninio tapatumo suvokimą.
Projektas įgyvendinti pradėtas šių metų vasarą, Daugų Vlado Mirono gimnazijoje. Jo metu vaikai susipažino su senųjų amatų specifika: mokėsi austi juostas, pinti iš vytelių, kepti dzūkišką grikinę babką. Vakaronių metu šoko liaudiškus šokius, žaidė, dainavo…
Su Dzūkijos etnografiniu savitumu mokiniai susipažino atlikdami tiriamąjį darbą. Jie lankėsi penkiose daugiškių šeimose ir klausėsi (užsirašinėjo) dzūkiškai pasakojamų gyvenimo istorijų. Kūrybinėse dirbtuvėse mokiniai visus pasakojimus aptarė, išanalizavo ir sukūrė jų etiudus bei inscenizacijas. O vėliau visus pasakojimus mokiniai su grupių vadovėmis sujungė į vieną sklandžią istoriją – spektaklį, atspindintį daugiškių gyvenimą: jų buitį, kasdienius rūpesčius, džiaugsmus, požiūrį į pasaulį ir save.
Spektaklyje atgimė senųjų daugiškių prisiminimai
Projektas nesibaigė birželį. Visą vasarą vaikai bendravo elektroninėje erdvėje, dalinosi įspūdžiais, reflektavo apie prasmingai praleistą laiką.
Spalio 16 dieną visi projekto dalyviai vėl susitiko Daugų Vlado Mirono gimnazijoje. Jų laukė svarbus ir atsakingas darbas – prisiminti ir atkartoti tai, ką sukūrę buvo vasarą. Tai tikrai nemažas iššūkis, juk labai norisi pabendrauti su draugais, pasidalinti vasaros įspūdžiais…
Spalio 17 dieną 12 valandą Daugų Kultūros centro salėje projekto dalyviai parodė spektaklį Daugų bendruomenei. Spektaklyje atgimė senųjų daugiškių prisiminimai apie jaunystę, apie artimuosius (daugelio jų jau nėra tarp gyvųjų), apie sunkų ir sykiu linksmą gyvenimą… Apie vienintelį jų gyvenimą, kaip ir vienintelį ir nepakartojamą spektaklį „Cykioj dūšioj dzidelė širdzis“…
Taigi viskas gamtoje ir žmogaus gyvenime be galo gražiai sudėliota ir viskas dera. Tereikia tai, kas duota, kas paveldėta, kas perimta, interpretuoti kūrybiškai. Apmąstę ir perėmę turime tęsti perduodami – tąsa išsaugant ir yra tikroji etninė kultūra.