Projektas „Lietuvos muziejų fenomenai“ kiekvienam dovanoja viltį ir optimizmą
Kasmet gegužės 18-ąją visame pasaulyje švenčiama Tarptautinė muziejų diena jau antrus metus bus pažymima kitaip – šventę palydinti Europos muziejų nakties akcija dėl pandeminės situacijos šalyje ir pasaulyje vyks lokaliai. Lietuvos muziejai, kviesdami visuomenę į profesinę šventę, kartu su Lietuvos muziejų asociacija (LMA) ir Tarptautinės muziejų tarybos (ICOM) Lietuvos skyriumi parengė virtualaus nacionalinio projekto „Lietuvos muziejų fenomenai“ tęsinį – 60 naujų vaizdo siužetų. LMA Rinkinių apskaitos, apsaugos ir saugojimo sekcijos pasiūlyta tema EKSPONATAS – NEŠANTIS LAIMĘ IR VILTĮ pakvietė muziejininkus pristatyti tai, kas įvairiais istoriniais laikotarpiais buvo, yra ir gali būti vilties, laimės ir optimizmo šaltinis. Trumpų vaizdo pasakojimų centre – unikalus eksponatas – Angelų muziejaus Norų angelas, Druskininkų miesto muziejaus Valdovo taurė, Lietuvos jūrų muziejaus inkaras, Žaislų muziejaus supamas arkliukas, Lietuvos nacionalinio muziejaus pasaga ir kt.
Projekto veiklos prasidėjo tuo metu, kai visuomenėje, šiapus ir anapus uždarytų muziejų durų, augo įtampa ir nerimas. Prisiimdami aktyvią poziciją, dėl visuomenės emocinės būsenos, muziejai aktyviai ieškojo vilties šaltinio savo kolekcijose. Šiemet į nacionalinį projektą subūrė beveik 60 Lietuvos nacionalinių, respublikinių, savivaldybių ir kt. muziejų, vėl susijungusių į vieningą visą šalį apimantį kultūrinį-kūrybinį tinklą.
„Muziejai dar kartą parodė, kad yra pokyčių ir pasitikėjimo tarpininkai, pasaulį ištikusios pandemijos metu, visuomenei dovanojanti optimizmą ir viltį. Esame dėkingi, kad į šią iniciatyvą įsijungė dauguma Lietuvos muziejų“, – kolegų kuriama sinergija džiaugiasi ir su Tarptautine muziejų diena sveikina LMA valdybos pirmininkas Raimundas Balza.
„ICOM paskelbta 2021 metų tema MUZIEJŲ ATEITIS: SUGRĮŽTI IR ATSINAUJINTI susieta su VILTIMI: sugrįžti, atsikurti ir išgirsti išsiilgtą lankytojų šurmulį muziejų erdvėse. Muziejus karantinas leido permastyti, revizuoti ir atrasti unikalias veiklos kryptis, o, pandeminei situacijai gerėjant, pasiūlyti lankytojams naujas formas, papildytą turinį, patrauklias edukacines programas. „Muziejų fenomenų“ iniciatyva, giliau ir plačiau išryškinanti pavienius eksponatus ir jų stiprų rezonuojantį turinį, neabejotinai prisideda prie naujo muziejų įvaizdžio. Muziejai labai aiškiai skelbia, esame moderni istorinės atminties ir naujų potyrių vieta“, – sako ICOM-LT pirmininkė Sigita Bagužaitė-Talačkienė.
Muziejų svarbą iliustruoja iškalbinga statistika: 106 Lietuvos muziejuose 2020 m. darbavosi 1 446, muziejininkų, bendras darbuotojų skaičius – 3 364. Per 2020 m. sulaukta 2 837 798 lankytojų, muziejai surengė 15 413 edukacinių užsiėmimų, juose apsilankė 251 943 dalyviai, 1508 parodas, iš jų 67 – tarptautinės.