Projektas „Mano miestas ir jo gyventojai žydai: istorija ir likimai“

Eišiškės (Šalčininkų r.) – viena seniausių žydų gyvenamųjų vietų. Nors dabar jų šiame mieste nebeliko, ženklų, liudijančių apie žydų gyvenimą miestelyje, apstu: pradedant miesto išplanavimu ir baigiant gausybe pastatų Vilniaus, Rodūnės, Raubiškių gatvėse ir aplinkui miesto aikštę.
Eišiškių Stanislovo Rapolionio gimnazijos 6-8 bei I G klasių mokiniams buvo pasiūlyta nupiešti Eišiškes prieš Antrąjį Pasaulinį karą. Tai nebuvo lengva užduotis. Mokiniams teko ieškoti archyvinių nuotraukų ir atidžiau įsižiūrėti į išlikusius nekilnojamo paveldo objektus, surasti būdingus bruožus ir įsivaizduoti, kaip galėtų atrodyti eilinė diena nedideliame miestelyje, Stetle Eishishok. Mokiniai piešė žaidžiančius vaikus ir aplink Eišiškių sinagogą verdantį gyvenimą, kažkur akmenimis grįsta gatve riedantį vežimą ir karčiamos šeimininką, pasitinkantį svečius, kaimynes, trumpam sustojusias pasidalinti paskutinėmis naujienomis ir mergaitę, glaudžiančią prie krūtinės kačiuką.
Norėdami daugiau sužinoti apie žydus ir jų kultūrą, rugsėjo 2 d. mokiniai, kartu su mokytojais išvyko į Vilnių, kur dalyvavo ekskursijoje „Žydų istorija ir kultūra Vilniuje“ po Vilniaus senamiestį. Aplankė Vilniaus choralinę sinagogą bei Valstybinį Vilniaus Gaono žydų muziejų, kur mokiniams netrūko edukacinės veiklos, susipažino su šabo „Žydų šventės: viena diena Viešpačiui“ tradicijomis.
Rugsėjo 4 dieną Lietuvoje buvo švenčiama Europos žydų kultūros diena, kurios tema šiais metais – žydų kalbos. Visi norintieji, kartu su moksleiviais bei mokytojais galėjo pasivaikščioti Eišiškių gatvėmis, trumpam stabtelti prie išlikusių pastatų. Eišiškių Stanislovo Rapolionio gimnazijos istorijos mokytoja metodininkė Liudmila Jurgelevičienė papasakojo apie Eišiškių miestelio ištakas ir žydų bendruomenės gyvenimą. III G kl. mokinė Inesa Miškinytė pristatė žydų papročius ir tradicijas, o Veronika Kaziukonytė, papasakojo apie Eišiškėse iki karo veikusias švietimo įstaigas. Dailės ir muzikos mokytoja Jadvyga Sinkevič papasakojo apie Eišiškių sinagogą.
Rugsėjo 5 dieną Eišiškių Stanislovo Rapolionio gimnazijoje vyko projekto „Mano miestas ir jo gyventojai žydai: istorija ir likimai“, kurį rėmė Kultūros paveldo departamentas prie Kultūros ministerijos, pristatymas. Dalyvavo 7-8 ir I G klasių mokiniai ir mokytojai, galima buvo pamatyti geriausius mokinių piešinius šia tema. Istorijos mokytoja Liudmila Jurgelevičienė papasakojo apie Eišiškėse išlikusius žydų nekilnojamo paveldo objektus. Dailės ir muzikos mokytoja Jadvyga Sinkevič kalbėjo apie žydų kalbas. I G kl. mokinys Olgerd Babkin perskaitė ištrauką iš prancūzų rašytojo Romain Gary romano „Aušros pažadas“. Renginį užbaigė virtuali ekskursija „Stetl Eishishok“. Tai video pasakojimas iš nuotraukų, kuriose įamžintas Eišiškių miestelis ir jo gyventojai prieš Antrąjį Pasaulinį karą. Šias nuotraukas JAV Holokausto memorialiniam muziejui Vašingtone padovanojo iš Eišiškių kilusi Yaffa Eliach.
Projekto metu moksleiviai ne tik aktyviai dalyvavo projekto veiklose, bet ir sužinojo daug naujo apie savo miestą bei čia gyvenusius žydų tautybės žmones, jų kultūrą ir tradicijas.