Projekto dalyviai iš Ukrainos ir Kuršėnų apsilankė kryžių kalne

„Jungtys“ (B Connected“) yra jaunimo mainų projektas, kurį organizuoja Kuršėnų Lauryno Ivinskio gimnazija, „Kūrybinės raiškos centras“ kartu su partnere organizacija iš Ukrainos „Development and Initiative“ („Iniciatyva ir vystymasis“). Pagrindinis projekto tikslas yra pažinti ir populiarinti istorinį ir kultūrinį lietuvių ir ukrainiečių – dviejų buvusios Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės tautų – palikimą bei UNESCO paveldo objektus šiose valstybės.
„Mus vienija ne tik per abi šalis nusidriekęs Struvės geodezinis lankas, įtrauktas į UNESCO paveldo sąrašą, bet ir patyrimas, ką reiškia kovoti už savo tautos laisvę bei demokratijos idėjas,“ taip projektą apibudino L. Ivinskio gimnazijos direktoriaus pavaduotoja ir viena iš projekto koordinatorių Roma Albrikienė.
Ukrainiečių – lietuvių jaunimo mainų fondas skyrė lėšų šiam projektui, tad 17 jaunų žmonių, moksleivių ukrainiečių buvo atrinkti dalyvauti šiame projekte ir atvyko pas Kuršėnų L. Ivinskio gimnazistus.
Rasa Takauskaitė, istorijos mokytoja, projekto „Jungtys“ vadovė įsitikinusi, jog jaunimo mainai yra puikus būdas pristatyti Lietuvoje turimus UNESCO globojamus objektus, kartu ugdant ir socialinę kompetenciją, kalbos įgūdžius bei pilietiškumą.
Ukrainiečių mokiniai kartu su lietuvaičiais atvyko į Kryžių kalną, kur juos maloniai sutiko Šiaulių rajono savivaldybės mero pavaduotojas Algis Mačiulis ir Šiaulių rajono Turizmo ir verslo informacinio centro atstovai – Kristina Duseikaitė ir Lina Šukienė. Ukrainiečiai pasirašė Svečių knygoje, jiems įteiktos atminimo dovanėlės.
Brolių pranciškonų vienuolyne prie Kryžių kalno buvo pašventintas mokinių atsivežtas, ukrainietiškomis ir lietuviškomis tautinėmis juostelėmis padabintas kryžius. Vėliau jis buvo nuneštas į Kryžių kalną ir ten pastatytas, simbolizuojant abiejų tautų draugystę ir laisvės siekimą.
Prie pastatyto kryžiaus, skambant gitarų garsais, nuskambėjo abiejų šalių jaunimo atliekamos tautinės dainos.
Ukrainiečiams didelį įspūdį padarė Kryžių kalnas. Irina Morgunova iš Charkovo ir Andžela Rudenko iš Dniepro pažymėjo, jog labai nuostabu būti Lietuvoje, pajusti lietuvišką koloritą. Tai pirmas susipažinimo projektas ir tikimasi, kad bendradarbiavimas bus pratęstas ir jaunimas galės vykdyti kitus projektus, leidžiančius labiau pažinti savo šalių įstoriją, kuri turi daug bendrų bruožų.
Atsisveikinant, savanorės Irina ir Andžela užsiminė, kad ypač susižavėjo lietuvišku kulinariniu paveldu – cepelinais ir šaltibarščiais, o į posakį „Slava, Ukraine“ sutartinai atsakė „Gerojam, Slava“.