PSO įspėja dėl dengės karštinės plitimo Europoje
Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) įspėja dėl tam tikrų uodų plitimo Europoje, o kartu ir dengės karštinės atvejų daugėjimo. Pavojų didina klimato kaita ir dėl to kylančios temperatūros, penktadienį Ženevoje sakė PSO ekspertė Diana Rojas.
Šiais metais Italija pranešė apie 82 vietinius užsikrėtimo šia infekcija atvejus, Prancūzija – apie 43, o Ispanija – 3. Europos šalys dar turi šansą užkirsti kelią tolesniam šių uodų plitimui, teigė D. Rojas. Visame pasaulyje dengės atvejų skaičius nuo 2000 iki 2019 metų išaugo dešimt kartų.
Pietų Europoje jau yra nedidelių Azijos tigrinių uodų ir geltonosios karštinės uodų (Aedes albopictus ir Aedes aegypti), kurie perneša dengės karštinę, populiacijų. Šių uodų kiaušinėliai gali išgyventi žiemą, o tada atšilus orams išsirita lervos. Dauguma karštinės atvejų, PSO duomenimis, šiais metais registruota Šiaurės ir Pietų Amerikoje – daugiau kaip 80 proc.
Aedes uodai dažniausiai aktyvūs visą dieną. Jie visų pirma gyvena tropiniuose ir subtropiniuose regionuose, tačiau smarkiai plinta – ir į kitas platumas, ir į aukštesnes teritorijas. Nepale, pavyzdžiui, jų yra didesniame nei 2 000 metrų aukštyje.
Dažnai šių uodų perduodama virusinė infekcija praeina lengvai, tačiau 10 proc. atvejų gali sukelti rimtas komplikacijas. PSO skaičiuoja, kad kasmet tokių infekcijų būna beveik 400 mln. Tik labai maža dalis jų iš tikrųjų nustatoma ir registruojama. Efektyvaus gydymo iki šiol nėra.