PSO vertinimas dėl IQOS pripažinimo modifikuotos rizikos gaminiu
Pasaulio sveikatos organizacija (PSO), reaguodama į prieš kelias savaites pasirodžiusią informaciją apie Jungtinių Amerikos Valstijų (JAV) Maisto ir vaistų administracijos (FDA) sprendimą pripažinti kaitinamojo tabako sistemą IQOS modifikuotos rizikos gaminiu, išplatino viešą pranešimą. PSO pranešime nurodoma, jog 2020 m. liepos 7 d. FDA suteikė leidimą prekiauti kaitinamojo tabako sistema IQOS. Tai reiškia, kad Philip Morris Products S.A. reklamuodama ir platindama kaitinamojo tabako sistemą IQOS JAV gali naudoti šią informaciją:
– IQOS kaitinamojo tabako sistema kaitina tabaką, bet jo nedegina;
– tai reikšmingai sumažina kenksmingų ir galimai kenksmingų medžiagų išsiskyrimą;
– moksliniai tyrimai parodė, kad visiškai pakeitus įprastas cigaretes į IQOS kaitinamojo tabako sistemą, reikšmingai sumažėja kenksmingų ar potencialiai kenksmingų cheminių medžiagų poveikis organizmui.
Svarbu paminėti, jog FDA nurodė, kad kaitinamojo tabako sistemos pripažinimas modifikuotos rizikos gaminiu nereiškia, jog minėti gaminiai yra saugūs ar patvirtinti FDA, kadangi saugių tabako gaminių nėra. FDA leidimas prekiauti šiais modifikuotais gaminiais nesuteikia galimybės įmonei skelbti teiginių, kurie galėtų suklaidinti vartotoją, kad gaminys buvo patvirtintas FDA arba, FDA nuomone, jis yra saugus vartotojų sveikatai. Be to, pastebima, jog kaitinamojo tabako sistemos išskiriamame aerozolyje yra eilė kitų kenksmingų medžiagų, kurių nėra cigarečių dūmuose, o tam tikrų kenksmingų medžiagų koncentracijos aerozolyje yra didesnės nei įprastinėse cigaretėse.
Pažymima, kad FDA patvirtinimai galioja tik JAV, kuri nėra ratifikavusi Tabako kontrolės pagrindų konvencijos (toliau – Konvencijos).
PSO šalims, ratifikavusioms Konvenciją, primena apie būtinybę:
– užkirsti kelią naujų tabako gaminių vartojimo pradėjimui.
– užkirsti kelią teiginiams apie mažesnę žalą sveikatai vartojant naujoviškus tabako gaminius. Atkreiptinas dėmesys, kad „mažesnis toksinių medžiagų kiekis“ nėra tas pats, kas „mažesnė rizika“.
Pažymima, jog Konvencija reikalauja visiškai uždrausti bet kokias tabako gaminių reklamos ir pardavimo rėmimo formas, reklamuojančias tabako gaminius klaidinančiais ar kitais apgaulingais būdais, arba galinčiais sukelti klaidingą supratimą apie tabako gaminių savybes, poveikį sveikatai ar kenksmingas medžiagas.
Valstybės yra raginamos išlikti budrios, saugoti savo tabako kontrolės politiką ir įstatymus nuo tabako pramonės ar tų, kurie siekia plėsti tabako pramonės interesus, ir toliau visapusiškai stengtis vykdyti Konvencijos nuostatas.