Pusiaukelės namai nuteistiesiems duris atvėrė Tauragėje
Pirmadienį Tauragėje atidaryta atviro tipo įstaiga – Pusiaukelės namai, kuriuose nuteistieji intensyviai rengiami paleidimui iš laisvės atėmimo vietos, integruojasi į darbo rinką ir visuomenę. Tai jau septinta tokio tipo įstaiga šalyje, praneša Lietuvos kalėjimų tarnyba.
Pasak tarnybos, vienu metu Pusiaukelės namuose galės gyventi iki 27 nuteistų asmenų. Pusiaukelės namuose dirbs keturi Lietuvos kalėjimų ir trys Lietuvos probacijos tarnybų darbuotojai, kurie kartu su nuteistaisiais kiekvieną savaitę planuos jų darbus ir užduotis, užimtumo veiklas, pasimatymus, išvykas už Pusiaukelės namų ribų, konsultuos juos, teiks įvairią socialinę pagalbą, vykdys jų priežiūrą. Taip pat čia lankysis ir nuteistuosius konsultuos psichologai, nevyriausybinių organizacijų atstovai, savanoriai bei kiti asmenys, skelbiama pranešime žiniasklaidai.
„Šie pusiaukelės namai, nors jau 7-ieji Lietuvoje, yra išskirtiniai, nes iki šiol bausmių vykdymo vietų įstaigos Tauragės regione dar nebuvo. Siekdami modernios sistemos, kurioje pakartotinis nusikalstamumas mažėtų, turime skatinti nuteistųjų bendravimą su artimaisiais, kurie čia juos pasieks daug paprasčiau. Tiek užsienio šalių praktika, tiek patirtis, kurią jau sukaupėme Lietuvoje, rodo, kad pusiaukelės namuose sukuriama produktyvi aplinka ilgainiui užtikrinti pakartotinio nusikalstamumo mažėjimą“, – teigė teisingumo ministrė Ewelina Dobrowolska.
„Pusiaukelės namai yra viena geriausių iš Norvegijos Karalystės perimtų patirčių. Kruopšti nuteistųjų atranka į Pusiaukelės namus ir jų nuolatinio užimtumo, reikiamos socialinės pagalbos užtikrinimas leidžia tinkamai paruošti nuteistąjį būsimam gyvenimui visuomenėje. Turima septynerių metų praktika Lietuvoje leidžia teigti, kad praėję Pusiaukelės namus ir iš jų išleisti nuteistieji itin sėkmingai integruojasi ir praktiškai pakartotinai nenusikalsta. Nuo to mūsų visuomenė tampa tik saugesnė“, – sakė Lietuvos kalėjimų tarnybos direktorius Virginijus Kulikauskas.
„Džiugu, kad Teisingumo ministerijos ir Lietuvos kalėjimų tarnybos vystomas projektas neapsiriboja sostine, o yra plėtojamas ir Lietuvos regionuose, taip kuriant papildomas darbo vietas, nes tokiems namams bus reikalingi prižiūrėtojai ir socialiniai darbuotojai. Tai yra tikroji regioninė politika“, – sakė Tauragės rajono savivaldybės meras Dovydas Kaminskas.
Pranešime pažymima, kad atviro tipo įstaigoje – Pusiaukelės namuose – bausmę atliekantys nuteistieji gali be apribojimų naudotis pinigais, privalo patys apsirūpinti maistu, drabužiais, avalyne ir higienos priemonėmis. Asmenys gali integruotis į visuomenę būdami arčiau savo gyvenamosios vietos, artimųjų ir darbovietės. Savaitgaliais jie gali išvykti į namus ar aplankyti artimuosius.
Į Pusiaukelės namus nuteistieji gali būti perkeliami atsižvelgiant į Bausmių vykdymo kodekso (BVK) 37 straipsnio nuostatas ir kuriems reikalingas intensyvus parengimas paleidimui į laisvę. Asmuo, pažeidęs nustatytą tvarką ar įvykdęs administracinį nusižengimą, vadovaujantis tuo pačiu BVK 37 straipsniu, gali būti grąžinamas atgal į pusiau atviro tipo bausmės atlikimo vietą. Asmuo taip pat gali būti iškeliamas iš Pusiaukelės namų tuo atveju, jei nedirba, nesimoko arba kelią grėsmę visuomenei, informuojama Lietuvos kalėjimų tarnybos pranešime žiniasklaidai.
Pasak tarnybos, iš viso šių Tauragėje įsikūrusių Pusiaukelės namų įrengimas, įskaitant įrangą, kainavo apie 790 tūkst. eurų. Projektas finansuotas pagal 2014–2021 m. Europos Ekonominės Erdvės ir Norvegijos finansinio mechanizmo lėšomis finansuojamos programos „Teisingumas ir vidaus reikalai“ projektą „Lietuvos bausmių vykdymo sistemos kokybės gerinimas“.
Pusiaukelės namai iki šiol buvo šešiuose miestuose: Alytuje, Marijampolėje, Vilniuje, Pravieniškėse, Panevėžyje ir Šiauliuose, primena Lietuvos kalėjimų tarnyba.