R. Šalaševičiūtė: sprendimą turėsite priimti patys
Gavusi 95 Širvintų medikų atvirą laišką į Širvintas atvyko Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministrė Rimantė Šalaševičiūtė. Šio vizito laukta seniai, juo labiau, kad Širvintų rajono savivaldybė yra viena iš šešių rajonų, kuriuose ji dar nebuvo kalbėjusi apie medicinos įstaigų pertvarką. Ministrė atvyko su visu būriu specialistų: Sveikatos ekonomikos departamento vadove Jolanta Iždoniene, Teisės departamento vadove Nerija Stasiuliene, Personalo skyriaus vedėja Donata Budrevičiene, Asmens sveikatos priežiūros departamento direktoriumi Zdislavu Skvarciany ir ministrės patarėja Dalia Guobužiene.
Vos įėjusi į salę Ministrė nusistebėjo, kad tiek mažai medikų atvyko. Nors salė išties buvo sausakimša.
Ministrė Rimantė Šalaševičiūtė akcentavo apsidžiaugusi, kad Širvintų rajono savivaldybėje vadovauja vien moterys. Rajono vadovės vizito metu su ministre kalbėjosi apie ketvirtą konsolidavimo etapą, kuris tikrai įvyks, svarstė galimus variantus, kaip ligoninei reikėtų persitvarkyti, kad Širvintų rajono gyventojai ir medikų bendruomenė galėtų gyventi geriau.
Susirinkusiems į susitikimą, ministrė R. Šalaševičiūtė pristatė Lietuvos rajoninių ligoninių esamą situaciją, finansines galimybes, ligonių, kurie turi savo rajone ligonines, pasirinkimą gydytis kito rajono ligoninėse, neužpildytas rajoninių ligoninių kai kurių skyrių lovas ir kitas sveikatos įstaigų problemas.
Ministrė kalbėjo apie mažaus darbo užmokesčius rajonuose. Jos tvirtinimu, daugumą rajoninių ligoninių žlugdo vaikų skyriai. Vaikų skyriuje guli du, trys ligoniai, o dirba visa komanda. Užsiminta ir apie slaugytojų atlyginimus. Kaip jie turėjo didėti, bet nedidėjo. Po ministrės pasisakymo, apie tai, jog atlyginimai didėjo, patvirtino slaugytojos.
Kalbėta apie tai, kad bandydami išsaugoti kai kuriuos skyrius, ligoninių vadovai lėšų skirtumą moka praktiškai iš kitų skyrių darbuotojų uždirbtų pinigų.
“Susisiaurinat, žiūrit, ko jums trūksta, geriatrijos skyriaus jūs negausite, nebent kabinetą, – kalbėjo ministrė, – jeigu patys nematote, kaip galima išsaugoti ligoninę, yra kiti du variantai: galima jungti polikliniką (PSPC) su ligonine, galima tapti kitos ligoninės filialu…”
R. Šalaševičiūtė, kad nuspręsti ir apsispręsti teks patiems. Ir tik steigėjas – svaivaldybės taryba _ gali priimti galutinį sprendimą. Bet visvien pertvarkos išvengti nepavyks.
Po ministrės pasisakymo, apie Širvintų rajono ligoninės situaciją kalbėjo atvykę specialistai.
Jolanta Ižidonienė patvirtino, kad dėl sudėtingos finansinės ligoninės situacijos nėra galimybių mokėti normalių atlyginimų, tokių, kokių verti medikai. O Širvintų medikų atlyginimai šiuo metro yra perpus mažesni už Lietuvos vidurkį. Vienintelis būdas pagerinti situaciją, pasak J. Ižidonienės, yra atsisakyti nuostolingų skyrių ir paslaugų.
Donata Budrevičienė susirinkimo kalbėjo apie galimybę sujungti sveikatos priežiūros įstaigas (polikliniką ir ligoninę), nes tai leidžia Sveikatos priežiūros įstaigų įstatymo pakeitimai. Toks sprendimas leistų sumažinti personalo skaičių: reikėtų perpus mažiau buhalterių, teisininkų, vadovų. Tuomet sutaupytas lėšas galima būtų naudoti kitų darbuotojų atlyginimų didinimui. Tačiau specialistė nekalbėjo apie tai, kas mokės administracijai, kuriai darbo krūvis praktiškai padvigubės.
Nerija Stasiulienė išsakė poziciją, kad reorganizacija neturi būti pasinaudota tam, jog būtų atleisti vieni ar kiti vadovai, jog būtų dirbtinai nutraukiamos darbo sutartys. Tai reglamentuoja LR Darbo kodeksas. Įstatymų laikymaisis ir teisės aktų vadovavimasis – yra prioritetas. Specialistė pabrėžė, kad kiekvienas darbuotojas turi teisę gauti mokamas atostogas tais pačiais metais ir darbdavys privalo darbą organizuoti taip, kad kiekvienas darbuotojas galėtų pasinaudoti savo teisėmis. Lygiai tas pats pasakyta apie komandiruotes, kurios privalo būti įtrauktos į darbo laiką. “Diskriminacija dėl partiškumo nėra galima,” – teigė specialistė.
Dalia Guobužienė stebėjosi, kodėl skunde 95 parašai, o susirinkime dalyvauja vos kelios slaugytojos. Iš salės paaiškinta, kad prieš susitikimą Savivaldybės nurodymu, dėl mažos salės patalpos liepta, kad nedalyvautų visi medikai. Patarėja pabrėžė, kad norėtų bendrauti su kur kas didesne slaugytojų auditorija, todėl ji galbūt dar kartą atvyks į pačią ligoninę.
Zdislavas Skvarciany teigė, kad ligoninė, kaip ir bet kuri kitą įstaiga, privalo teikti kokybiškas paslaugas , o darbuotojai gauti orų darbo užmokestį. Bet atlyginimą darbuotojai turi užsidirbti teikdami paslaugas. Todėl jo manymu, reikia atsisakyti nuostolingų paslaugų teikimo ir susikoncetruoti ties labiausiai reikalingomis paslaugomis, nešančiomis pelną.
Širvintų ligoninės direktorė Laima Meškauskienė pataisė ministrę, sakydama, kad mūsų rajono ligoninėje nebus geriatrijos skyriaus ji suklydo. Ministrė pripažino, kad be dokumento galėjo ir suklysti. Ir jei direktorė tvirtinanti, kad Širvintos yra įtrauktos į sąrašą, vadinasi yra 95 proc. tikimybė, kad skyrius bus. Direktorė atkreipė dėmesį, kad pirmame etape slaugytojų atlyginimai buvo pakelti. L. Meškauskienė kalbėjo ir apie vaikų skyrių, bei apie Savivaldybės reakciją, kai vasarą siekiant sutaupyti, skyriaus darbuotojai buvo išleisti atostogų. Už tai direktorei surašytas drausmės pažeidimo raštas. Sukritikuota ir direktorės ligoninės vizija, kurioje, kaip ir kalba ministrė, numatoma atsisakyti nerentabilių paslaugų.
Pirminės sveikatos priežiūros centro vyriausioji gydytoja Nijolė Dimšienė buvo atvira ir pasakė, jog ji jau žinanti, kad čia nebedirbs ir galinti kalbėti atvirai. Ji pasisakė čia pasijutusi, kaip kalama ant priekalo. Dėl visų bėdų kaltos tik sveikatos priežiūros vadovės, o Savivaldybė atsakomybės kratosi ir ne tik kad nepadeda, bet ir nepadeda. Gydytoja pabrėžė, kad dar niekada nebuvo taip sunku bendrauti ir dirbti su steigėju, kaip yra dabar. Nuo medikų viskas slepiama, neatsakoma ir tik nuolat bauginama, politizuojama ir naudojamas psichologinis smurtas. O juk medikai nori tik susiklausymo ir bendro darbo.
N. Dimšienės kalba palydėta aplodismentais. Ministrė replikavo, kad čia ne mitingas, o darbuotojai paaiškino, kad taip išreiškia savo vadovės palaikymą.
Ministrė Rimantė Šalaševičiūtė dar kartą akcentavo, kad Sveikatos apsaugos ministerija negali liepti, atleisti, sujungti. Tai padaryti gali tik Savivaldybė. Ministerija tegali patarti.
Ministrė atsisveikinusi išvyksta, bet jos komanda lieka. Išvykdama ministrė pakvietė visas keturias rajono vadoves kartu su medicinos įstaigų vadovėmis atvykti dar kartą ir vėl kartu pasikalbėti.
PSPC vyr. slaugytoja priminė, kad pas medikus žmogus ateina ne iš didelės laimės, o prispaustas bėdos. Todėl medikui ypatingai svarbu pačiam gerai jaustis, kad galėtų pagelbėti žmogui. Medikams ne politikavimo reikia. O stabilumo ir normalių darbo sąlygų.
Visi diskusijos dalyviai sutiko, kad reikia permainų. Medikai jaučia didžiulę nuoskaudą dėl nesiskaitymo su jais, dėl to, kad slepiama informacija, kad jie diskredituojami kitų medicinos įstaigų vadovų akyse ir tai daro rajono vadovės.