R. T. Erdoganas: Turkija pritars Švedijos stojimui į NATO mainais į narystę ES
Turkijos prezidentas Recepas Tayyipas Erdoganas pirmadienį pareiškė, kad pritars Švedijos stojimui į NATO, jei Europos Sąjunga (ES) atnaujins jau kurį laiką įstrigusias derybas dėl jo šalies narystės Bendrijoje.
„Iš pradžių atverkite kelią Turkijos narystei ES, o tada mes atversime kelią Švedijai, lygiai taip pat, kaip atvėrėme jį Suomijai“, – prieš išvykdamas į NATO viršūnių susitikimą Vilniuje tvirtino R. T. Erdoganas. Valstybės vadovas nurodė, kad apie tai užsiminė JAV prezidentui Joe Bidenui, kai sekmadienį kalbėjosi su juo telefonu.
Turkija 1987 m. kreipėsi dėl galimybės prisijungti prie tuometinės Europos ekonominės bendrijos. 1999 m. šaliai buvo suteiktas kandidatės į ES statusas, o 2005 m. Ankara oficialiai pradėjo derybas dėl stojimo į bloką. 2016 m. derybos įstrigo dėl Europos nuogąstavimų, susijusių su Turkijos žmogaus teisių pažeidimais.
„Noriu atkreipti dėmesį į vieną realybę. Turkija prie ES durų laukia 50 metų“, – kalbėjo R. T. Erdoganas.
„Beveik visos NATO narės yra ES narės. Dabar kreipiuosi į šias šalis, kurios verčia Turkiją laukti daugiau nei 50 metų, ir vėl kreipsiuosi į jas Vilniuje“, – pažymėjo Turkijos prezidentas.
Jungtinės Amerikos Valstijos palaiko Turkijos siekį įstoti į Europos Sąjungą (ES), bet nemano, kad Ankara turėtų tai sieti su Švedijos priėmimu į NATO, pirmadienį sakė aukštas Amerikos pareigūnas.
„Jungtinės Valstijos daugelį metų rėmė Turkijos siekį įstoti į ES, mes ir toliau tai palaikome“, – sakė Valstybės departamento atstovas spaudai Mattas Milleris. „Tačiau mes nemanome, kad tai turėtų būti kliūtis Švedijai įstoti į NATO“, – sakė jis.
M. Milleris pabrėžė, kad Jungtinės Amerikos Valstijos nevadina jokio vaidmens priimant sprendimus dėl narystės ES. Jis sakė: „Galų gale tai yra Europos Sąjungos ir Turkijos reikalas“. Tačiau jis pabrėžė, kad NATO plėtra įtraukiant Švediją svarbi Vašingtonui.
M. Milleris atkreipė dėmesį, kad JAV valstybės sekretorius Antony Blinkenas tris kartus per pastarąsias šešias dienas kalbėjosi su Turkijos užsienio reikalų ministru Hakanu Fidanu, o prezidentas Joe Bidenas sekmadienį kalbėjosi su R. T. Erdoganu.
Švedija patenkino Ankaros reikalavimus, kad gautų pritarimą įstoti į NATO, sakė M. Milleris. „Manome, kad Švedija juos įgyvendino ir, kaip jau sakiau, manome, kad laikas pereiti prie visateisės narystės“, – pridūrė jis.