Radviliškio miesto jubiliejinėje šventėje – vienybės dvasia ir trys Radviliškio krašto garbės piliečiai
„Esu laimingas, kad Radviliškio miestas, švenčiantis 450-tes metų jubiliejų, sukvietė tiek daug puikiai nusiteikusių žmonių. Visų geranoriškumas, šventinė nuotaika ir bendrystės jausmas – tai viskas, kas vienija žmones bendram tikslui. Buvo nuoširdžiai gera matyti, kaip Radviliškio parapijos klebono Tado Rudžio kviečiami vienas kitam spaudėme rankas ir sveikinomės su mūsų visų švente. Dėkoju miesto gyventojams ir svečiams, lenkiu galvą prieš organizatorius, kolektyvus, visų seniūnijų kiemelių žmones, sportininkus, eisenos dalyvius, įstaigas, įmones ir prieš visus, kurie įnešė savo indėlį, kad šventė būtų tokia nuostabi“, – praūžus trijų dienų švenčių maratonui už renginius ir gerą nuotaiką radviliškiečiams ir miesto svečiams, organizatoriams ir dalyviams dėkojo Radviliškio rajono savivaldybė meras Antanas Čepononis.
Ir iš teisų – šventė pavyko. Net šeštadienio vakarą prapliupęs lietus neišvaikė žmonių ir jie linksminosi klausydamiesi šventinio koncerto. Netrūko nei sporto renginių, nei pramogų vaikams, o muzikinė programa buvo skirta įvairiausiai publikai.
Šeštadienį, pagrindinę šventės dieną, apie 50 įstaigų, įmonių ir organizacijų dalyvavo iškilmingoje eisenoje „Radviliškiui – 450“ pagrindinėmis miesto gatvėmis. Kas su balionais, kas su skėčiais, kas su gėlėmis ir vėliavėlėmis, kas pėsti, kas automobiliais, kas bendruomenes, kas savo įstaigas ar organizacijas atstovaujantys – visi šventiškai nusiteikę, puikios nuotaikos. Eiseną pradėjo asociacijos „Retromobileׅ“ senovinių automoibilių paradas, o eisenos ritmą palaikė Lietuvos kariuomenės Karinių jūrų pajėgų orkestras (vadovas – Pranciškus Memėnas). Teatralizuotoje eisenoje dalyvavo ir į miesto šventę atvykusios užsienio delegacijos iš Gniezno miesto savivaldybės (Lenkija), Horkų rajono vykdomojo komiteto (Baltarusija), Bauskės miesto savivaldybės (Latvija), Nesvyžiaus rajono vykdomojo komiteto (Baltarusija), Chašūrio miesto savivaldybės (Gruzija), Sein Sin lAbey (Prancūzijos), Umanės miesto savivaldybės (Ukraina).
Iškilmingo koncerto pradžioje visus radviliškiečius ir miesto svečius pasveikino Lietuvos Respublikos Seimo nariai Aurimas Gaidžiūnas, Algirdas Butkevičius, Vytautas Juozapaitis, Asta Kubilienė. Užsienio delegacijų vardu Radviliškiečius miesto jubiliejaus proga pasveikino Umanės miesto meras Aleksrandas Cebrij ir asociasijos „Laba diena“ nariai iš Prancūzijos Patrikas le Denmat ir Žanas Fransua Juno. Daugybės ovacijų sulaukė Žano Fransua Juno lietuviškai su prancūziška maniera atlikta L. Purvinio daina „Tėviškė“. Radviliškiečių vienybe ir mieste vyraujančia šventine dvasia pasidžiaugė Radviliškio rajono savivaldybės meras Antanas Čepononis.
Radviliškio miesto 450-ųjų įkūrimo metinių proga jau trečiąjį kartą buvo suteiktas Radviliškio krašto garbės piliečio vardas. Taip pagerbti trys iškilūs kraštiečiai, kurių veikla etnografijos puoselėjimo, medicinos ir švietimo kūrimo srityse verta padėkos ir pagarsinimo. Jų darbai – puikus pavyzdys jaunimui, kuris jau turi į ką lygiuotis.
Radviliškio krašto garbės piliečio vardas suteiktas ilgametei kultūros darbuotojai, etnografei, tautosakos puoselėtojai ir rinkėjai, visų vadinamai Šeduvos Baba, Emilijai Brajinskienei už išskirtinį indėlį į Radviliškio rajono kultūros paveldo išsaugojimą bei Radviliškio krašto garsinimą.
Emilija Brajinskienė gimė ir augo Šeduvoje. Keturis dešimtmečius vadovavo etnografiniam ansambliui „Šeduva“, su šiuo kolektyvu parengė daugybę koncertinių programų, projektų. 2006 m. ansamblis už tradicinės kultūros puoselėjimą ir sklaidą nominuotas „Aukso paukšte“. Emilijos Brajinskienės užrašyta įvairios tematikos tekstų, surinkta medžiaga apie senuosius Šeduvos vietovių pavadinimus, vietovardžius, padavimus ir tikrus įvykius, liaudies mediciną, sukaupta muzika, dainos, melodijos įrašytos į audiokasetes ir kompaktines plokšteles. Įrašuose skambančią tarmišką kalbą specialistai įvertino kaip unikalią folkloro, jo grožio, gyvybingumo apraišką. Už šiuos darbus Emilija Brajinskienė apdovanota Lietuvos Respublikos kultūros ministerijos diplomu ir premija „Už tradicinės kultūros puoselėjimą ir skleidimą“. Jos straipsniai publikuoti žurnaluose ir įvairiuose respublikiniuose laikraščiuose. Radviliškio rajono metų kultūros darbuotojo vardo apdovanojimų konkurse 2004 m. apdovanota Metų etnografe, tais pačiais metais apdovanota Lietuvos didžiojo kunigaikščio Gedimino ordino medaliu, 2005 m. LTV projekte „Daugiau saulės, daugiau šviesos“ paskelbta Lietuvos šviesuole, tais pačiais metais apdovanota Gerumo angelo statulėle.
Radviliškio krašto garbės piliečio vardas už išskirtinį indėlį į Radviliškio rajono savivaldybės sveikatos apsaugos sritį ir aktyvią visuomeninę veiklą suteiktas Irenai Palionienei, ilgametei gydytojai, Radviliškio rajone dirbančiai jau daugiau nei 40 metų. Ji – Lietuvos infektologų draugijos narė, už pasiekimus sveikatos apsaugos srityje ir aktyvią visuomeninę veiklą apdovanota Radviliškio rajono savivaldybės mero padėkos ženklu, o už kasdien skleidžiamą vidinį gėrį, kruopštumą ir rūpestingumą – Gerumo angelo statulėle.
Radviliškio rajono greitosios medicinos pagalbos centro direktorė, Lietuvos politinių kalinių ir tremtinių sąjungos Radviliškio filialo tarybos narė Irena Palionienė pelnė apie ją besiburiančių žmonių pagarbą ir dėkingumą. Jos darbas ir veikla pagrįsti tolerancija ir meile žmogui, jos asmeninis pavyzdys skatina patikėti neišsenkančia žmogaus dvasios ramybe. O juk Irenos gyvenimo pradžia galėtų būti metafora, kuri grindžia ir atveria ištisą kančių, netekčių, pasityčiojimų epochą, nes tik gimusi ji kartu su tėvais buvo ištremta į Sibirą, kur praleido septynerius metus. Šie metai įsirėžė atmintin ir nepaliko visą gyvenimą. Sugrįžti praeitin Irena turėjo galimybę po daugelio metų, kai Radviliškio rajono delegacija važiavo aplankyti artimųjų kapų bei vietų, į kurias kadaise buvo ištremtos ar kuriose teko pabuvoti jų artimiesiems. Iš šios ekspedicijos metu nufilmuotos medžiagos gimė filmas „Tremties vaikai“, supažindinantis su tremties istorija, jis pristatytas rajono mokyklose ir kultūros įstaigose.
Radviliškio krašto Garbės piliečio vardas už išskirtinį indėlį į Radviliškio rajono savivaldybės švietimo sritį bei aktyvią visuomeninę veiklą suteiktas pedagogui, ilgamečiam švietimo sistemos darbuotojui, Jonui Bosui, du dešimtmečius vadovavusiam Radviliškio rajono savivaldybės Švietimo skyriui. Jo pastangų dėka žymiai pagerėjo rajono švietimo įstaigų materialinė bazė, pedagogų kvalifikacija. Radviliškio rajono savivaldybė buvo prie pirmųjų šalyje įsteigusi mokyklas-darželius, jaunimo mokyklą, taip pat pirmoji šalyje įgyvendino pagrindinio dešimtmečio įvedimo eksperimentą, pradėjo mokyti sveikos gyvensenos. Ryškus Jono Boso profesinis bruožas – atsakomybė už mokinių mokymo ir ugdymo rezultatus rajono švietimo įstaigose, pasiryžimas nuolat tobulinti vadovavimo kompetencijas. Įsteigus apskritis, jis dirbo Šiaulių apskrities Švietimo skyriaus viršininku, vėliau – Šiaulių apskrities socialinių reikalų ir švietimo departamento direktoriumi. Jonas Bosas aktyviai dalyvavo visuomeninėje veikloje. 2007 m. išrinktas Radviliškio rajono savivaldybės tarybos nariu. Už pasiektus aukštus rezultatus darbe pelnė daug svarių apdovanojimų: 2008 m. apdovanotas Šiaulių apskrities viršininko garbės ženklu „Už nuopelnus Šiaulių apskričiai“, tais pačiais metais – Kūno kultūros ir sporto departamento prie Lietuvos Respublikos vyriausybės aukso medaliu „Už nuopelnus Lietuvos sportui“, 2009 m. – Radviliškio rajono savivaldybės mero padėkos ženklu. Jonas Bosas už nuoširdumą, darbštumą, pareigingumą buvo ir yra pagarbiai vertinamas mokytojų, mokyklų vadovų, buvusių bendradarbių.
Šventėje pagerbti Radviliškio miesto 450 metų jubiliejui skirto eilėraščių ir dainos žodžių konkurso laureatai: Kamilė Augytė, Dovydas Plukas ir Arminas Siudikas. Juos sveikino ir mero Padėkos raštus įteikė Radviliškio rajono savivaldybės mero pavaduotojas Kazimieras Augulis.
Iškilmingą šventės dalį baigė šventinis koncertas. Jame koncertavo Šiaulių valstybinis kamerinis choras „Polifonija“, Edmundas Kučinskas, Kėdainių miesto „Senamiesčio choras“, Eglė Jakštytė, Sauius Prūsaitis su grupe, „ׅ69 danguje“, „Čilinam“.
Šventės dieną radviliškiečiai ir svečiai galėjo apsipirkti amatininkų mugėje, apsilankyti išradingai įrengtuose Radviliškio rajono seniūnijų kiemeliuose, apsilankyti vaikų ir jaunimo erdvėje, apžiūrėti asociacijos „Retromobile“ senovinių automobilių parodą. Šventę vainikavo įspūdingi fejerverkai.
Radviliškio rajono savivaldybės informacija
Daugiau fotografijų:
Šventinė eisena (Laimono Simaičio fotografijos):
Iškilmingas šventės atidarymas (Laimono Simaičio fotografijos):
Šventinis koncertas (Laimono Simaičio fotografijos):