Radviliškyje diskutuota apie smurtą artimoje aplinkoje
Smurtas artimoje aplinkoje: priežastys, pasekmės ir būdai padėti. Šie klausimai aptarti gruodžio 7 dieną Radviliškio rajono savivaldybėje vykusiame Radviliškio rajono savivaldybės administracijos Vaiko teisių apsaugos skyriaus specialistų inicijuotame pasitarime smurto prevencijos artimoje aplinkoje tema.
Jame dalyvavo Radviliškio rajono savivaldybės mero pavaduotojas Kazimieras Augulis, Savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotoja Justė Venckutė, institucijų, dirbančių smurto prevencijos srityje, atstovai: Radviliškio rajono savivaldybės administracijos Švietimo skyriaus vyriausioji specialistė Marija Motiejūnienė, Šiaulių apskrities vyriausiojo policijos komisariato Radviliškio policijos komisariato Veiklos skyriaus viršininko pavaduotojas Aivaras Kardašius, Šiaulių apygardos probacijos tarnybos Probacijos skyriaus viršininkė Renata Žymantienė ir vyresnioji inspektorė Vilma Banevičienė, Radviliškio parapijos bendruomenės socialių paslaugų centro direktorė Rita Pranė Vilimaitė, Moterų inovacijos centro direktorė Salomėja Jasudienė, Žmogiškųjų išteklių stebėsenos ir plėtros biuro direktorė Asta Jaseliūnienė, Pedagoginės psichologinės tarnybos psichologė Enrika Margienė, Psichikos sveikatos centro socialiniai darbuotojai Jūratė Prielaidienė ir Vytautas Mikalauskas, Visuomenės sveikatos biuro direktorė Justina Kvietelaitienė.
„Gerai, kad diskutuojama tokia aktualia Lietuvoje tema. Tai, kad prie vieno stalo susėdo institucijų, turinčių galimybę vykdyti smurto prevencijos programas, teikti pagalbą nukentėjusiems asmenims ir bausti smurtautojus, rodo, kad puikiai veikia Radviliškio rajono savivaldybėje prie metus pasirašyta penkių šalių bendradarbiavimo sutartis, kurios pagrindu penkios sutarties šalys (policija, Probacijos tarnyba, vaiko teisių, socialinės paramos specialistai, socialinių paslaugų teikėjai) yra įsipareigoję sukurti darbo su smurtautojais sisteminį modelį“, – pasitarime kalbėjo Kazimieras Augulis, Radviliškio rajono savivaldybės mero pavaduotojas, kuruojantis LR Prezidentės globojamos kampanijos „Už saugią Lietuvąׅ“ vykdymą Radviliškio rajono savivaldybėje.
Pasitarime kalbėta apie smurto artimoje aplinkoje statistiką, apie galimus pagalbos būdus smurtautojų šeimose augantiems vaikams, apie pasiūlymus smurto prevencijai gerinti, tolimesniam tarpinstituciniam bendradarbiavimui plėsti.
Pasitarime nuskambėjo atsakymai į klausimus, kuris jau seniai kirba daugelio galvose: Kodėl smurto aukos nesikreipia pagalbos? Kodėl artimieji, kaimynai nepraneša apie smurtaujantį asmenį? Pasirodo, kad labai dažnai auka bijo pasmerkimo, nes visuomenė vis dar linkusi nutylėti ir tarsi nematyti smurto artimoje aplinkoje. Tai tarsi nėra didelė blogybė, tai – tarsi tik šeimos reikalas. Būtent todėl būtina formuoti visuomenės nepakantumą smurtui: suteikti bendruomenėms, institucijų atstovams ir smurtautojams kuo daugiau žinių apie veikas, kurios laikomos smurtu artimoje aplinkoje, rengti kursus, kuriose būtų mokoma konfliktų sprendimo taikaus sprendimo būdų. Labai svarbu mokyti vaikus ir suaugusiuosius atpažinti įvairiais smurto rūšis – psichologinį, emocinį, seksualinį, ekonominį, netoleruoti smurto, atpažinti smurto aukas ugdymo ir sveikatos įstaigose, ugdyti visuomenės narių atsakingumą pranešant apie smurto atvejus. Vienas iš visuomenės informavimo būdų – platinti skrajutes su trumpais institucijų, aprašymais, nurodant institucijos tikslų pavadinimą, kontaktus, teikiamas paslaugas, gavėjų kategorijas. Jos galėtų būti dalijamos sveikatos, švietimo įstaigose, bendruomenių susitikimuose, socialinių darbuotojų
Radviliškio rajono policijos komisariato atstovas Aivaras Kardašius informavo, kad 2016 metais Radviliškio rajone pradėti 252 ikiteisminiai tyrimai dėl smurto artimoje, iš jų 10 nukentėjusių – vaikai iki 18 metų amžiaus. Jis atkreipė dėmesį į tai, kad naujų smurto atvejų daugėja, nes iš užfiksuotų pranešimų tik 51 buvo pasikartojantis, t.y. smurtautojai buvo tie patys asmenys.
Psichologės Enrikos Margienės nuomone, vaikų nepriežiūra ir abejingumas taip pat yra smurto šeimoje formos. Žmogiškųjų išteklių stebėsenos ir plėtros biuro direktorė Asta Jaseliūnienė supažindino su jos vadovaujamos įstaigos veikla. Ši įstaiga Radviliškyje nuo 2017 metų teiks smurtinio elgesio keičiančios programos paslaugas smurtavusiems asmenims.
Radviliškio rajone nuo 2012 metų į socialinės rizikos šeimų apskaitą dėl girtavimo, nepriežiūros, smurto artimoje aplinkoje įrašytos 294 šeimos. Pasak pasitarimo dalyvių, Smurto artimoje aplinkoje įstatymas sudaro prielaidas ir galimybes apsaugoti smurtą patyrusius asmenis šeimoje, teisinėmis socialinės priemonėmis užtikrinti vaiko saugumą šeimoje, bet apie tai būtina garsiai kalbėti ir visoms institucijoms dirbti viena kryptimi, keistis informacija, bendradarbiauti, informuoti visuomenę apie institucijas, teikiančias pagalbą smurto aukoms, patiems smurtautojams.