Raižių žemėje gyva totorių tautos atmintis
Sausio 16 d. Butrimonių gimnazijos kraštotyrininkai su kraštotyros būrelio vadove Danute Anušauskiene ir istorijos mokytoja metodininke Dalia Adžgauskiene lankėsi Raižių totorių mečetėje. Mūsų išvykos tikslas buvo kuo daugiau sužinoti apie totorių papročius, tradicijas, islamo religiją, nes šiais mokslo metais dalyvaujame respublikiniame kraštotyros darbų konkurse ir ruošiame konkursui darbą apie totorių papročius ir tradicijas.
Kai nuvykome į Raižius, prie mečetės mūsų jau laukė Alytaus apskrities totorių bendruomenės pirmininkas Ipolitas Makulavičius, kuris mielai sutiko papasakoti mums apie totorių papročius. Mes labai įdėmiai klausėmės Ipolito nuoširdaus pasakojimo apie Lietuvos totorių istorijos vingius, apie tai, kuo islamas panašus į krikščionybę, kokie bendri simboliai, tikėjimo dalykai juos vienija ir pan. Papasakojo apie pasninką – Ramadaną – ir pagrindines totorių šventes: pasninko pabaigos Ramadan Bairam ir aukojimo Kurban Bairamo šventes, totoriško paveldo patiekalus, vedybų, krikšto, laidotuvių papročius. Ipolitas akcentavo, kad daugelis totorių papročių jau supanašėjo su vietinių gyventojų papročiais ir tai natūralu, nes juk šimtmečius gyvename šalia vieni kitų.
Stebėjomės mečetės paprastumu. „Pastebėjote, kad pas mus nėra jokios prabangos? Ant sienų tik užrašai iš Korano. Kilimai irgi paprasti. Taip yra todėl, kad mečetėje svarbiausias žmogus ir Dievas. Jų malda.“ – pasakojo Ipolitas Makulavičius.
Mokiniams jo pasakojimas neprailgo ir buvo labai naudingas, kadangi daugelis jų, pirmą kartą apsilankę mečetėje, išgirdo įdomų pasakojimą apie totorių papročius iš tikro žinovo lūpų.