Rankdarbius mėgstanti budėtoja į šį pomėgį įtraukė ir moterų krizių centro gyventojas
„Ateinu čia budėti parai, tad reikia kažkuo užsiimti“, – šypsosi Ramutė Gedgaudienė, paklausta, kaip rankdarbiai „užkariavo“ Plungės krizių centro moterų skyrių. Laikinai, dažniausiai vasaromis įstaigos darbuotojas pavaduojanti plungiškė savo iniciatyva kviečia čia gyvenančias moteris pasimokyti mielų darbelių – ką nors pasiūti, numegzti, suklijuoti, nupinti, papuošti, iškepti… „Džiaugiuosi, kai spindi jų akys, kai stengiasi kažko išmokti, kai nuoširdžiai bendrauja ir nors trumpam užmiršta savo problemas“, – sako budėtoja, mielai sutikusi papasakoti, kaip savo pomėgiu užkrėtė moterų krizių skyriaus gyventojas.
Minėtoje įstaigoje Ramutė dirba kas trečią parą. Šiemet – jau trečią vasarą. Per tuos kelis pavadavimo mėnesius ji su gyventojomis ir užsiima mielais darbeliais.
O prasidėjo viskas nuo to, kai dar pirmaisiais metais viena socialinė darbuotoja pamatė Ramutę į budėjimą atsinešusią rankdarbių. Kuomet vieną dieną kažką sau knebinėjo, kolegė paklausė, ar nepamokytų ko nors panašaus čia gyvenančių moterų? Esą vis būtų joms užsiėmimas, prasiblaškymas, naudingas laiko praleidimas…
„Nutariau pabandyti. Prisimenu, pirmoji pamoka buvo veltinukai. Pradėjome velti sausuoju būdu, darėme sages ir žaisliukus. Kai kurių priemonių turėjau, vilnos pati pirkau. Svarsčiau, patiks moterims ar ne? Atrodo, patiko“, – šypsosi pašnekovė.
Nuo to laiko, kai tik Ramutė budi, vis pakviečia moteris į užsiėmimus. Nėra jokios prievartos, jokių atsiskaitymų, jokių grafikų. „Tai vyksta pagal bendrą nuotaiką. Būna – sėdim, nuobodžiaujam, tai ir paklausiu: „o gal pasidarbuojame, merginos“? Jei kelios linkteli, keliaujame į vadinamąjį poilsio-priėmimo kambarį ir imamės darbo. Atsinešu iš automobilio tuo metu turimas priemones ir ką nors sugalvoju“, – pasakoja moteris.
Šiuo metu Plungės krizių centre yra septynios 21–56 metų amžiaus gyventojos, keturios iš jų – su vaikais. Viena turi dvi atžalas, kitos trys – po vieną. Yra gyvenančių dvejus metus, viena po šiuo stogu glaudžiasi jau trečius metus. Užsiėmimuose,
pasak Ramutės, vidutiniškai dalyvauja trys moterys, kartais prisijungia ir vienas kitas vaikas – pasičiupę adatas, taip pat bando siūti, kerpa iš popieriaus, klijuoja.
Priemonėmis budėtoja sakė dažniausiai pasirūpinanti pati, kartais ką nors įstaiga gauna iš rėmėjų. „Pažįstamiems sakau, kad šiukšles atiduotų man, juk ir iš nieko galima padaryti ką nors gražaus“, – šypsosi moteris.
Rankdarbiai, anot pašnekovės, yra didžiausias jos hobis, todėl visko, ką pati sugeba, stengiasi išmokyti ir krizių centre atsidūrusias moteris. Ko gi jos mokosi?
„Dažnai siuvame žaislus iš nieko – iš skiautelių, sagų, karoliukų. Neseniai pasidarėme papuošalų dėžutes iš jogurtų indelių – nupurškiau dažais, moterys juos pasipuošė ir susidėjo savo mielus niekučius. Vėrėme iš karoliukų apyrankes – man labai malonu, kai jas užsideda pačios ar jų vaikai. Pasidarėme popierinius dovanų maišiukus – galės panaudoti ką nors sveikindamos. Esame pridariusios daug gražių atvirukų, sagių, įvairių puokščių, o vienas paskutiniųjų užsiėmimų buvo dėžutės iš džinsinių ir vaikiškų kelnių dalių“ – vieną po kito darbelius vardijo Ramutė, užsimindama, jog kitam kartui jau planuoja moteris išmokyti pasidaryti popierinius krepšelius, į kuriuos bus galima susidėti saldumynus ar laikyti kaip puošmeną. Beje, pašnekovė sako visada „padaranti namų darbus“, t. y. pati paruošianti pavyzdį, kad moterys turėtų į ką pasižiūrėti.
Būna krizių centro pastogėje ir teminių užsiėmimų: moterys pynė Advento vainikus, kūrė Žolinėms puokštes, skaptavo „Helovino“ kaukes iš moliūgų, darė popierines Lietuvos trispalves ir per Valstybės dieną giedojo šalies himną, kepė Boso dienai pyragą ir iš vakaro jį nunešė į svečių salę, dar primerkė gėlių, pridėjo uogų, lapų kompozicijų – pasistengė, kad ryte nudžiugintų vadovą… Per šv. Velykas, pasak Ramutės, ji nedirbo, bet vis tiek buvo užbėgusi į įstaigą – moterys numargino net šimtą kiaušinių! Tąsyk margučių prisišveitė ir vyrai – jie, kaip žinia, gyvena po tuo pačiu stogu, bet atskirose patalpose. Beje, prie jų įėjimo moterys taip pat buvo „prikišusios nagus“ – pakabino girliandą iš rudeninių gėrybių…
Ką moterys padaro, pagamina ar pasiuva – budėtoja nufotografuoja ir paviešina socialiniame tinkle „Facebook“, pasidžiaugia „savo merginų“ pastangomis.
Išties daug Ramutė gali papasakoti apie krizių centro moterų veiklą ir užsiėmimus. Reikia gyventojas tik padrąsinti, pagirti, paskatinti – tada dirba ir stengiasi iš širdies, pasikrauna teigiamų emocijų, tiesiog atgyja. Pašnekovė šypsosi prisiminusi, kaip buvo sumanyta „gerumo akmenėlių“ paskatinamoji priemonė. Tada už gražiai, kruopščiai padarytą darbą buvo duodamas vadinamasis gerumo akmenėlis. Vaikai jų tiesiog pririnko iš kiemo, o moterys labai stengėsi, kad kuo daugiau jų gautų į savo maišiuką…
Ar moterys nepavargsta, nepyksta, jei kas nesiseka? Ramutė purto galvą – to nebūna. Užsiėmimai lankomi savo noru ir tikrai nebūna sudėtingi, be to, ilgai netrunka – iki poros valandų. Tiesa, kažkada prie vieno siuvinio moterys taip užsisėdėjo, kad pašnekovė pati joms pradėjusi „skųstis“, kad jau norėtų valgyti…
Nors tai ir specifinė įstaiga, į kurią patenka didelių sunkumų prispaustos moterys, tačiau kiekviena jų turi širdį ir jausmus, kūrybinę gyslelę, jautrią sielą. Budėtoja Ramutė labai gerai žino, kad maloni rankdarbių terapija jas veikia labai teigiamai. Ne ką mažiau svarbus ir geras žodis, šiltas prisilietimas, kantrus pamokymas, nuoširdus bendravimas…