20 gruodžio, 2024
Raseinių rajono savivaldybė

Raseiniai investuoja į ligoninę: siekiama išsaugoti reanimacijos paslaugų teikimą rajone

Raseinių ligoninės nuotr.

Besibaigiant metams Raseinių rajono savivaldybės taryba ligoninei skyrė beveik 400 tūkst. eurų, kurie bus panaudoti Intensyvios terapijos skyriui, kuriam priklauso reanimacija ir operacinė. Kitiems metams numatoma dar apie 500 tūkst. eurų investicija į šią gydymo įstaigą. Tačiau jau keletą metų viešojoje erdvėje sklando gandai, kad reanimacijos paslaugų teikimas bus sutelktas tik tam tikram klasteriui priklausančiose ligoninėse. Raseiniai į šį sąrašą nepateko. Raseinių ligoninės direktorius Gintaras Pikūnas sutiko pakomentuoti susidariusią situaciją.

Ar jūs ir rajono politikai tikitės, kad pavyks išsaugoti skyrių? 

Aš manau, kad visų ligoninių galimybės yra vienodos. Sprendimas bus priimtas 2025 m. kovo 1 d. pagal buvusio Sveikatos apsaugos ministro įsakymą. Visus iškeltus reikalavimus dėl įrangos, intervencijų – Raseinių ligoninė atitinka. Prie starto linijos visi stovime lygūs. Ir tie, kurie yra patekę į klasterį, ir tokie kaip mes, nenuleidę rankų. Yra ligoninių, kurios jau panaikino stacionarinę chirurgiją, traumatologiją, vaikų ligų skyrius. Yra ir tokių ligoninių, kurios papunkčiui įvykdė buvusios valdžios reikalavimus ir jiems buvo pažadėtos nemažos investicijos. Tačiau uždarius vadinamus „nepelningus skyrius“, negavo nei euro. Iki šiol rajono ligoninėms sprendimai buvo numetami, su mumis niekas nesitardavo, viskas buvo paremta tik skaičiais. Skaičius ir statistiką, beje, ženkliai buvo iškraipiusi pandemija. O šiandien Raseinių rajono vadovai ir tarybos nariai supranta, kad ligoninė Raseiniams labai reikalinga.

Sveikatos apsaugos reforma sukėlė nemažą sumaištį. Didžiosios ligoninės, klinikos apkrautos darbu, eilės pas specialistus skaičiuojamos mėnesiais. Kai kurių rajoninių ligoninių skyriai paskelbti nuostolingais, jie uždaromi. Kas su šia pertvarka yra negerai?

Jei kalbame apie tą reformą, kurios tikslas mažinti ligoninių skaičių, siaurinti atliekamų paslaugų spektrą, tai su šita reforma – viskas negerai. Norėčiau, kad politikai, priimantys tokius svarbius sprendimus, suprastų – didžiosioms ligoninėms nereikia rajonuose gyvenančių ligonių. Jos nebeatlaiko krūvių, žmonių srautų. Ten dirbančių medikų paroje lygiai tos pačios 24 valandos. Kaip ir lovų skaičius nepadidėja, jei atsiranda daugiau sergančių. Kodėl susidarė tokios eilės? Tai akivaizdu. Rajonuose teikiamų paslaugų skaičius mažinamas, kai kurių paslaugų net neleidžiama teikti. Tad, kas lieka? Ligonis priverstas kreiptis į trečio lygio ligoninę, kurioje dėl per didelio pacientų kiekio – eilės didžiulės. O sergantis žmogus, kuriam medikų paslaugos reikia dabar, priverstas kreiptis į nevalstybinį sektorių. Tad sakykite, ką norite, bet buvusios valdžios politika ir suformavo tokią, šiandien išbalansuotą, sveikatos sistemą. Eilę metų vykdyta rajoninių ligoninių marinimo politika. Mums negalima atlikti paslaugų, kurios yra gerai apmokamos iš Valstybinės ligonių kasos (VLK). Ir esu įsitikinęs, kad taip buvo daroma specialiai. Pavyzdžiui, Dienos stacionaro paslaugos yra suskirstytos į keliolika grupių. Sakykim, šlapimo nelaikymo gydymas dubens dugno raumenų stimuliacija. Įranga kainuoja daug, virš 20 000 eurų. Ir net jei mes ją įsigytume, apmokėjimo iš VLK negautume, nes neturime stacionare urologinės lovos (jose dažniausiai gydomi ekstriniai ligoniai). Norisi paklausti politikų, kuo susijęs žmogus, kuris nelaiko šlapimo ir ateina pas medikus gauti gydymo, su reikalavimu stacionare turėti lovą? Kadangi tai yra brangi paslauga, rajonams jos neduoda. Kitas pavyzdys. Kraujagyslių kompiuterinė tomografija. Tai brangus tyrimas, kurio mes negalime daryti, nes neturime kardiologinės lovos. Ir vėl klausimas. Kodėl žmogus atėjęs į rajoninę ligoninę, kuri turi reikalingą kompiuterinį tomografą, ir gali atlikti šią paslaugą šiandien ar rytoj, negali to daryti? Rajonuose dirba tie patys radiologai, kaip ir didžiosiose gydymo ar privačiose įstaigose. Ir tokių paslaugų, kurias mes, rajoninės ligoninės, galėtume atlikti vietoje, yra daug. Tačiau mums to daryti neleidžia. Situacija turi keistis. Daug eilių būtų galima sumažinti plečiant paslaugas rajonuose. Manau, tam pritars didžioji dalis mano kolegų.

Gyventojų skaičius Lietuvoje mažėja. Ar tikrai verta išlaikyti visas rajonuose esančias ligonines?

Čia yra šioks toks paradoksas. Gyventojų mažėja, tačiau medikų suteikiamų paslaugų skaičius – auga. Aš neatsistebiu, kaip Valstybinė ligonių kasa paskaičiuoja reikiamų paslaugų kiekį ir joms priskiria sutartines sumas. Jūs man pasakykite, pagal kokią formulę jos suskaičiuoja, kiek kitais metais sirgs žmonių? O apie mažus rajonus ir jų ligonines, ką galiu pasakyti? Taip, yra sudėtinga išsilaikyti, jei šalia didesnė ligoninė. Tad, kai kurių gydymo įstaigų sprendimas pasilikti tik dienos paslaugas – logiškas.

Mūsų, Raseinių ligoninė – daugiaprofilinė. Turime tiek stacionarinius, tiek dienos skyrius, pilnai funkcionuojančią reanimaciją, protezuojame sąnarius. Šių metų balansas yra teigiamas, gerokai virš milijono eurų. Tai jūs man atsakykite, kodėl mums reiktų kažką optimizuoti ar reorganizuoti? Galime tik plėstis. Ir tikrai planuojame tai daryti. Mes matome, kokias dar paslaugas gyventojams galėtume teikti, pastebėjome, kad ženkliai padaugėjo pacientų iš kitų rajonų, kuriems patinka pas mus dirbantys specialistai. Tad, galvojame tik apie augimą, o ne apie optimizavimą.

Ligoninių problema – gydytojų ir slaugytojų trūkumas. Jums pradėjus vadovauti Raseinių ligoninei, trūko nemažai medikų. Kokia situacija šiandien? Kaip pavyksta pritraukti naujus specialistus?

Šiuo metu gydytojų, specialistų yra ženkliai padaugėję. Jau dirba trys kardiologai, dermatologė. Kalbame apie populiarias specialybes, kurių trūko ir trūks, kol nepasikeis vykdoma politika. Šiuo klausimu turi būti priimti rimti sprendimai. Žiūrėkite, rajonuose labai trūksta dermatologų. Jų tikrai galėtų būti paruošiama daugiau. Bet kur jie dirba? Privačiame sektoriuje. Tai ar ne laikas būtų jų atliekamas paslaugas privačiose gydymo įstaigose įtraukti į sąrašą teikiamų ligoninėse ir apmokamų iš VLK? Čia gi elementarūs dalykai, kuriuos mes, dirbantys suprantame. Privačiame sektoriuje jūs kelių dienų bėgyje pateksite ir pas kardiologą, ir pas neurologą, ir pas dermatologą. Tai vadinasi specialistų yra, o problema – apmokėjimas už jų atliktas paslaugas mūsų ligoninėse. Toliau, labai svarbi ligoninės dalis – slaugytojai. Jų trūkumą jaučiame nuolat. Kol kas mūsų ligoninėje kritinės situacijos nėra. Turime būrį šaunių slaugytojų, kurie visą save atiduoda mūsų pacientams. Žinoma, galvojant apie paslaugų plėtrą, jų reiks daugiau. Eilę metų niekas nieko nedarė, tarsi vadovaudamiesi posakiu: „Nieko nedaryk ir gal neprireiks“. Nebuvo paskaičiuotas šių specialistų poreikis. Šiandien apie šią specialybę jau pradėta kalbėti, kaip apie prestižinę, prasmingą, tačiau praeis nemažai laiko, kol tų specialistų trūkumo neliks.

Daugelis rajonų medikams siūlo visą paketą lengvatų: pinigines išmokas, tarnybinius butus, kuro kompensacijas  ir t.t. Ką siūlo Raseiniai?

Na, nemanau, kad tokie „saldainiai“ yra didžiulis masalas. Ne vilionėse esmė. Medikai šiandien turi laisvę rinktis. Jie žiūri, kur eina dirbti, su kuo dirbs, kokia aplinka, kokios perspektyvos. Jauni medikai migruoja po ligonines, ieško, domisi. Ne visada finansinis paskatinimas yra didelis pliusas. Tokios paskatos labiau aktualios jauniems medikams, pavyzdžiui – rezidentūros apmokėjimas. Tačiau didžioji dalis savivaldybių reikalauja, kad už tai medikas atidirbtų penkis metus. Aš tą laiką siūlyčiau sumažinti iki 3 metų. Manau, tikrai padaugėtų susidomėjusių. Penkeri metai, po ilgų studijų, jaunam specialistui yra labai daug.

Na, o Raseinių ligoninė šiemet net 33 proc. padidino finansavimą darbuotojų tobulinimuisi. Mes labai aktyviai skatiname savo darbuotojus vykti į mokymus, seminarus tiek Lietuvoje, tiek užsienyje. Gydytojai, slaugytojai, mūsų ligoninės administracijos specialistai, visi skatinami tobulėti. Tai stiprus mūsų pliusas.   

Kokia jūsų Raseinių ligoninės vizija?

Aš mūsų ligoninę matau, kaip daugiaprofilinę ligoninę, su visais veikiančiais skyriais. Gaila, kad iki man ateinant vadovauti, buvo uždaryti Akušerijos ir ginekologijos ir Dantų protezavimus skyriai. Manau, kad būtume ir juos išlaikę. Mūsų planuose – paslaugų plėtra, tiek dienos, tiek stacionaro. Plėsime demencijos skyrių, statysime priestatą pagal vakarietiškus standartus. Nuo kitų metų pradėsime įsirenginėti maisto bloką, tad ateityje pacientus maitinsime patys. Ir niekas man neįrodys, kad rajonuose ligoninės nereikalingos. Valstybės vyrų labai norėtųsi paprašyti, kad jie išklausytų mūsų, įstaigų vadovų, o ne „ant galvų“ nuleistų sausais skaičiais paremtų įsakymų. Rajoninės ligoninės yra reikalingos žmonėms, ir jei mums leistų, mes tikrai sumažintume eiles didžiosiose ligoninėse. Tik leiskite mums dirbti.

Komentarai (0)

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.


20 gruodžio, 2024

Kasdienė odos priežiūra, kokybiška kosmetika ir sveiki gyvenimo įpročiai yra svarbūs norint puoselėti grožį. Tačiau išorinės priemonės – tik dalis […]

20 gruodžio, 2024

Cheminės plaukų procedūros, tokios kaip dažymas, tiesinimas ar garbanojimas, dažnai suteikia norimų rezultatų – ryškesnės spalvos, švelnesnių tekstūrų ar ilgiau […]

20 gruodžio, 2024

Šventinis laikotarpis Jonavos ligoninės gimdymo skyriuje alsuoja ypatinga šiluma – kiekvienas čia gimęs kūdikis tampa tikru stebuklu. Kalėdinė nuotaika šiuo […]

17 gruodžio, 2024

Antradienį ant sostinėje esančio Vingio parko pėsčiųjų tilto atidaryta menininko Algio Kriščiūno kurta instaliacija „100 priežasčių tiltas“. Šiuo socialiniu projektu, anot Vilniaus […]

17 gruodžio, 2024

Pirmaisiais kūdikio gyvenimo mėnesiais tėvams dažnai tenka susidurti su didžiuliu iššūkiu – kūdikio dienotvarkės suderinimu ir tinkamo miego užtikrinimu. Šis […]

6 gruodžio, 2024

Vakar Raseinių rajone, kaimo turizmo sodyboje „Karpynė“, įvyko metinė darbo grupės „Sveikatą stiprinantis Kauno regionas“ konferencija „Dirbtinis intelektas žmonių sveikatai“. […]

4 gruodžio, 2024

Antradienį, gruodžio 3 dieną, Pikeliškėse, Vilniaus rajone, atidaryti pirmieji šios savivaldybės įsteigti grupinio gyvenimo namai (GGN), skirti asmenims, turintiems intelekto […]

27 lapkričio, 2024

Gimdymas yra nuostabi ir gyvenimą keičianti akimirka, tačiau jis taip pat gali palikti žymių ant moters kūno. Daugelis moterų po […]

16 lapkričio, 2024

Ar kada nors jaučiate, kad spaudimas darbe, nesibaigiantys terminai ar asmeniniai iššūkiai niekada nesibaigia? Jei taip, jūs nesate vieni. Lėtinis […]

4 lapkričio, 2024

Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) ir devynios medikus vienijančios profesinių sąjungų organizacijos pirmadienį pasirašė naują Lietuvos nacionalinės sveikatos sistemos (LNSS) šakos […]

29 spalio, 2024

Nosies operacija yra viena iš populiariausių estetinių chirurginių procedūrų pasaulyje, tačiau su šia procedūra yra susiję įvairūs susiję mitai ir […]

28 spalio, 2024

Ar žinote, kad tinkama odos priežiūra yra vienas svarbiausių veiksnių slaugant šlapimo nelaikantį artimąjį? Asmenims, patiriantiems šlapimo nelaikymą, yra didesnė […]

28 spalio, 2024

Gydomasis masažas yra viena iš efektyviausių natūralių priemonių, padedančių kovoti su įvairiais sveikatos sutrikimais. Vilniuje yra daug specialistų ir klinikų, […]

28 spalio, 2024

Renkantis veido kaukes, svarbu atsižvelgti į savo odos tipą, nes tik tinkamai parinktos priemonės gali suteikti norimą poveikį. Skirtingi odos […]

25 spalio, 2024

Lygiai prieš metus simboliškai pasodintas medelis Vilniaus universiteto ligoninės Santaros klinikų Vaiko raidos centro kiemelyje šiandien išaugo į sensorinį sodą, […]

24 spalio, 2024

Sportas ir fizinis aktyvumas yra neatsiejami nuo sveikos gyvensenos. Moksliniai tyrimai nuolat pabrėžia, kad reguliarios treniruotės teigiamai veikia ne tik […]

22 spalio, 2024

Kaip yra žinoma, veido valymas yra būtina geros odos būklės palaikymo procedūra. Jos metu per poras iš organizmo pašalinamos jam […]

11 spalio, 2024

Cukrus – tai viena iš pagrindinių dantų problemų priežasčių, ypač jei jo suvartojama per daug. Tačiau ar tikrai žinome, kokią […]

11 spalio, 2024

Technologijos tapo neatsiejama kasdienio gyvenimo dalimi, tačiau jų poveikis sveikatai kelia nemažai diskusijų. Nors daugelis inovacijų pristatomos kaip sveikatos gerinimo […]

11 spalio, 2024

Kovojant su spuogais, daugelis žmonių susiduria su įvairių priemonių testavimu ir frustracija, kai produktai neduoda norimo rezultato. Tačiau rinkoje atsiranda […]