Rašytojo Jaroslavo Melniko vizitas Alytuje arba Kuo čia dėtas baltas paukštukas
Alytaus Jurgio Kunčino viešojoje bibliotekoje įvyko antrasis šį rudenį, bet tikrai dar ne paskutinis renginys iš ciklo „Dėmesio! Dvi kartos traukinyje!“ Šį kartą į susitikimą su skaitytojais atvyko rašytojas, literatūros kritikas, filosofas Jaroslavas Melnikas. Tiesa, Jaroslavas linkęs kiek prieštarauti organizatorių norui jį pristatyti ir kaip filosofą, tačiau jo kūryba iš tiesų yra persmelkta filosofijos, nors šio mokslo profesionalu rašytojas savęs ir nelaiko.
J.Kunčino viešosios bibliotekos direktorė Giedrė Bulgakovienė į renginį susirinkusiai publikai pristatė J. Melniką kaip „filosofinės, dramatiškos kūrybos su giliais tekstais, kontekstais ir potekstėm“ autorių. Rašytojo knygos „Pasaulio pabaiga“ ir „Kelias į rojų“ yra patekusios į „Kūrybiškiausių metų knygų dvyliktuką“, o trys knygos („Pasaulio pabaiga“, „Tolima erdvė“ ir „Maša arba postfašizmas“) – į Metų knygos penketukus. Balsavimo už „Šimtmečio knygą“ metu jo knyga „Rojalio kambarys“ buvo pripažinta viena geriausių. Į Alytų Jaroslavas Melnikas atvyko su naujausiu savo romanu lagamine – kvapą užgniaužiančiu detektyvu „Adata“.
Kita literatūrinio traukinio pakeleivė – ne mažiau įdomi rašytoja, neseniai apdovanota Europos Sąjungos literatūros premija už novelių knygą „Dienų piramidės“ – Daina Opolskaitė. Tiesa į renginį Alytuje Daina atvyko visai kitame amplua. Jos misija šį kartą tapo užduotis pakalbinti Jaroslavą Melniką ir pabandyti išlukštenti daugiasluoksnę jo kūrybą, tad Daina Opolskaitė atsiskleidė kaip literatūrologė ir literatūros kritikė.
J.Melnikas ir D. Opolskaitė iš karto atrado bendrystę, siejančią juos tiek tarpusavyje, tiek su Dzūkijos sostine. Pasirodo, abu šie rašytojai, tiesa, skirtingu laiku, yra patekę į trumposios prozos festivalio „Imbiero vakarai“ istoriją – kiekvienas jų yra apdovanotas Jurgio Kunčino vardo premija.
Daina Opolskaitė prisipažino susižavėjusi rašytojo Jaroslavo Melniko kūryba dar tada, kai asmeniškai jo nepažinojo:
„Tiesiog stulbau skaitydama apsakymų rinkinį „Rojalio kambarys“. Stebėjausi autoriaus mąstymo seka ir originalia logika“.
„Kai pradedu rašyti, niekada nežinau, kaip baigsis. Jausmai mano kūryboje – pagrindinis dalykas. Jeigu būtų tik protas, tai būtų nuobodu ir nenatūralu“, – atviravo J. Melnikas.
Jaroslavas Melnikas yra vadinamas kelių kultūrų rašytoju, turinčiu sąsajų ne tik su Lietuva, bet ir su Ukraina bei Prancūzija. Tačiau, paklaustas apie tai, kaip toks įvairiapusiškumas paveikia asmens savastį, rašytojas pareiškė neketinąs kaip nors savęs apibrėžti ar įsisprausti į kokius nors visuomenei lengviau suprantamus rėmus. Čia J. Melnikas simboliškai prisiminė baltą varną – jo kambaryje stovintį molinuką, dar kadais parsivežtą iš bene pirmųjų „Imbiero vakarų“. Mįslingai šyptelėjęs, rašytojas konstatavo, kad „kiekvienas žmogus yra tiesiog toks, koks jis yra ir tiek – na ką dabar padarysi…“
Renginyje skambėjusius pamąstymus apie giluminius dalykus keitė akistatos su literatūra ir muzika. Jaroslavas Melnikas paskaitė intriguojančių savo kūrybos ištraukų. Svečiai iš Merkinės, atstovaujantys dvi kartas – Vytautas ir Kristupas Černiauskai („Kukumbalis“) – publikai dovanojo dainuojamosios poezijos gelmę ir gitarų garsų dermę.
Kitas ciklo „Dėmesio! Dvi kartos traukinyje!“ renginys alytiškių laukia spalio pabaigoje. Spalio 30 d. 17 val. literatūrinio traukinio kupė susitiks prozininkė, eseistė Giedra Radvilavičiūtė ir filosofė, eseistė, literatūros kritikė Jūratė Baranova.