„RAUDONOS NOSYS Gydytojai klounai“ dovanos šypsenas mažiesiems ligoniukams
Balandžio 28 d. Marijampolės ligoninė sulauks ypatingų svečių – „RAUDONOS NOSYS Gydytojai klounai“ atvyksta į Suvalkijos sostinę.
Gydytojai klounai – visai ne gydytojai, o profesionaliai paruošti aktoriai. Jie lanko vaikus palatose ir pasitelkdami triukus, muziką, mimikas dovanoja juoką bei šypsenas. Tuo metu patirtos geros emocijos mažina stresą, nerimą, leidžia atsipalaiduoti vaikams bei jų artimiesiems, ir, svarbiausia, padeda greičiau sveikti. Pasak prof. dr. Augustinos Jankauskienės, Vilniaus Vaikų ligoninės Santariškėse Pediatrijos centro vadovės, klouno terapija Lietuvos sveikatos apsaugos srityje – tai žingsnelis į priekį siekiant užtikrinti vaikams ne tik fizinę, bet ir emocinę sveikatą.
„Šypsenas mažiesiems ligoniukams dovanojame jau penkerius metus ir reguliariai lankomės vaikų ligoninėse Vilniuje, Kaune, Klaipėdoje. Šiais metais nusprendėme skleisti džiaugsmo misiją dar plačiau ir kiekvieną mėnesį surengti išvyką į vis kitą Lietuvos ligoninę. Marijampolės ligoninėje stengsimės sužadinti vaikų ir tėvelių fantaziją, sukurti akimirkos džiaugsmą, kuris įkvėptų dažniau pasidžiaugti paprastais, bet nuostabiais, dalykais“, – mintimis dalinasi „RAUDONOS NOSYS Gydytojai klounai“ meno vadovė Justė Kulakauskaitė.
Klouno terapijos pagrindinis principas – individualus improvizuotas bendravimas su mažaisiais pacientais, kuris kas kartą būna skirtingas ir adaptuojamas situacijai. Čia susijungia klounados, improvizacijos ir muzikos įgūdžiai, kurie pastiprinami vaiko psichologijos žiniomis. Klouno personažas pasirinktas ne atsitiktinai. Vaikai į klounus žiūri ne kaip į suaugusius, o kaip į sau lygius draugus, nes tai personažas netelpantis į socialinių normų rėmus. Gydytojų klounų apsilankymas iškrauna įtampą palatoje – vaikai sutelkia dėmesį į atliekamus triukus, įsitraukia fiziškai ir/arba psichologiškai į klouno kuriamą žaidimą – taip aplink vaiką sukuriamas kitas, saugesnis pasaulis.
Tą pačią dieną gydytojai klounai parodys ir unikalų muzikinį spektaklį „Keliaujantis klounų orkestras“ Marijampolės „Žiburėlio“ mokykloje-daugiafunkciniame centre.
„Keliaujantis klounų orkestras“ – tai spektaklis proto ar kompleksinių negalių bei raidos sutrikimų turintiems vaikams. Spektaklio metodika, atrasta dirbant su psichologais, specialiaisiais pedagogais bei vaikų tėveliais Olandijoje, padeda vaikams atsipalaiduoti, lavinti jų vaizduotę bei išreikšti emocijas per garsus, lytėjimą ir judesį.
„Kaip priartinti negalią turinčio vaiko ir suaugusiojo pasaulį vieną prie kito? Juk jie tokie skirtingi. „Keliaujantis klounų orkestras“ ir gali tapti tuo taku, kada per muziką, lytėjimą, garsus galime sukurti ryšį ir būti arčiau vieni kitų. Viso šio nuostabaus projekto magija slypi paprastume – per jusles pasiekiame vieni kitų širdis“, – patirtimi dalinasi vienas iš spektaklio aktorių Algirdas Urbonas.
Muzikinio spektaklio istorija pasakoja apie trijų klounų orkestro, išmesto iš cirko, kelionę, bandant sukurti ir atrasti savąjį orkestrą. Šie klounų ieškojimai atveda juos pas vaikus. Tada ir prasideda tikri stebuklai. Spektaklį kartu su lietuvių komanda kūrė belgų kilmės aktorius, klounas ir režisierius Christophe Dumalin.
Nuo 2010 m. „RAUDONOS NOSYS Gydytojai klounai“ pradžiugino daugiau nei 44 tūkst. vaikų.