Reformuojamas asmens veiksnumo ribojimas
Šakių rajono savivaldybės Socialinės paramos skyriaus vedėja Leonora Pocevičiūtė sausio 7 d. dalyvavo Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos organizuotame pasitarime su savivaldybėmis neveiksnumo reformos klausimais. Renginyje dalyvavo Socialinės apsaugos ir darbo, Sveikatos, Teisingumo ministerijų atstovai, asociacijos „Lietuvos neįgaliųjų forumas“ vadovė Dovilė Juodkaitė, savivaldybių atstovai.
Teisingumo ministerija, siekdama įgyvendinti 2006 m. Jungtinių Tautų Neįgaliųjų teisių konvencijos reikalavimus, ėmėsi iniciatyvos reformuoti šiuo metu Lietuvos teisėje nustatytą asmens veiksnumo ribojimo teisinį reguliavimą ir parengė Lietuvos Respublikos civilinio kodekso ir civilinio proceso kodekso pakeitimų įstatymų projektą.
Įstatymais iš esmės pakeista asmens veiksnumo ribojimo samprata ir akcentuojama, jog asmens veiksnumo ribojimas yra kraštutinė priemonė, o siekiamybė yra asmens visiško veiksnumo išlaikymas, sudarant sąlygas asmeniui gauti reikiamą pagalbą savo teisėms įgyvendinti.
Įstatymuose įtvirtinti šie esminiai teisinio reguliavimo pakeitimai, susiję su asmens veiksnumo ribojimo institutu:
- išankstinis nurodymas;
- pagalba priimant sprendimus;
- ribotas veiksnumas tam tikrose srityse;
- neveiksnumas tam tikrose srityse;
- neveiksnių asmenų būklės peržiūrėjimo komisija.
Išankstinis nurodymas – dar vadinama gyvuoju testamentu, priemonė kuria gali pasinaudoti pilnamečiai veiksnūs fiziniai asmenys, pavyzdžiui, kurių veiksnumas dėl progresuojančios ligos ar kitų aplinkybių ateityje gali būti apribotas ar jie gali būti pripažinti neveiksniais.
Išankstiniame nurodyme asmuo galėtų nurodyti: asmenis, kuriuos pageidautų kad teismas skirtų jo globėjais arba rūpintojais; pateikti nurodymus, kaip turėtų būti tvarkomi jo turtiniai ir kiti reikalai, kt. Išankstinis nurodymas turės būti notarinės formos, registruojamas notariniame registre ir Neveiksnių ir ribotai veiksnių asmenų registre. Šį nurodymą asmuo turės teisę bet kada pakeisti, papildyti ar panaikinti.
Pagalba priimant sprendimus – pilnametis veiksnus fizinis asmuo galės raštu sudaryti sutartį su kitu pilnamečiu veiksniu fiziniu asmeniu, kuriuo jis pasitiki, dėl pagalbos priimant sprendimus tam tikrose gyvenimo srityse. Sutartis dėl pagalbos priimant sprendimus galės būti sudaroma, kai asmeniui turinčiam psichikos sutrikimą, arba dėl kitų aplinkybių( amžiaus, ligos, kt.) sudėtinga priimti geriausiai jo interesus atitinkančius sprendimus ar juos išreikšti. Ši sutartis taip pat tvirtinama notaro, registruojama Neveiksnių ir ribotai veiksnių asmenų registre.
Civiliniame kodekse taip pat įtvirtinta Neveiksnių asmenų būklės peržiūrėjimo komisija, kuri būtų skirta peržiūrėti neveiksnaus asmens būklę ir priimti sprendimą dėl tikslingumo kreiptis į teismą dėl teismo sprendimo, kuriuo asmuo pripažintas neveiksniu tam tikroje srityje peržiūrėjimo.
Komisija būtų sudaryta iš nepriklausomų atstovų ir veiktų kiekvienos savivaldybės teritorijoje.
Teismo sprendimai, kuriais asmenys pripažinti neveiksniais ar ribotai veiksniais turi būti peržiūrimi per 2m. nuo šio įstatymo įsigaliojimo dienos. Per vienerius metus nuo šio įstatymo įsigaliojimo dienos į neveiksniu pripažinto asmens gyvenamosios vietos apylinkės teismą turi kreiptis neveiksniu pripažinto asmens globėjas. Jei per vienerius metus nuo šio įstatymo įsigaliojimo dienos nurodyti asmenys nesikreipia, dėl teismo sprendimo peržiūrėjimo turi kreiptis vietos savivaldybės administracija ar jos įgaliota įstaiga.
Civilinio kodekso ir civilinio proceso kodekso įstatymų pataisos įsigalioja nuo 2016 m. sausio 1 d.