Regionų komiteto nario P. Žagunio nuomonė išgirsta: mokinių mityba bus sveikesnė
Europos Sąjungos Regionų komiteto nario Panevėžio rajono savivaldybės mero Povilo Žagunio parengta ir Briuselyje pristatyta nuomonė dėl pieno, vaisių ir daržovių tiekimo mokykloms programos duoda realius rezultatus.
Europos Parlamentas, atsižvelgdamas į pasiūlymus dėl sveiko ir subalansuoto mokinių maitinimo, patvirtino teisės akto projektą, kuris palengvins pieno, vaisių ir daržovių tiekimą mokykloms visoje Europos Sąjungoje.
„Džiaugiuosi, kad Regionų komiteto pasiūlymai buvo įtraukti į naująją programą. Palankiai vertiname siūlymą neapsiriboti tik geriamuoju pienu ir išplėsti minimaliai perdirbtų pieno produktų be kenksmingų priedų asortimentą. Dabar pagalba gali būti teikiama ir natūraliems nesaldintiems pieno produktams, tokiems kaip jogurtas ar švieži sūriai“,– sako P. Žagunis.
Pasak mero, programa užtikrins, kad vaikai gautų kuo įvairesnių vietoje užaugintų vaisių ir daržovių, taip pat – bananų, pieno ir jų mityba taptų sveikesnė.
Į produktus, kurie skirstomi pagal šią programą, negalės būti pridedama cukraus, druskos, riebalų, saldiklių ar skonio stipriklių.
Šiuo metu pieno, vaisių ir daržovių vartojimas visoje ES nepakankamas – paaugliai suvalgo apie pusę specialistų rekomenduojamos vaisių ir daržovių dienos normos.
Pieno vartojimo skatinimo ES mokyklose programa veikia nuo 1977 m., vaisių ir daržovių – nuo 2009 m. Lietuvos mokyklose pieno vartojimo skatinimo programa pradėjo veikti 2004 m., vaisių ir daržovių – 2009 m.
Panevėžio rajono savivaldybės mokyklos buvo tarp pirmųjų šalyje, pradėjusių įgyvendinti šias programas.
Naujoji programa bus gausiau finansuojama, leis skirti daugiau dėmesio vaikų švietimui sveikos mitybos klausimais.
Pieno vartojimo ES mokyklose skatinimui bus skirta papildomai 20 mln. eurų – kasmet parama sieks 100 mln. eurų. Vaisių ir daržovių vartojimui mokyklose skatinti kasmet bus skiriama 150 mln. eurų. Numatoma, jog Lietuvai teks kiek daugiau nei 6 mln. eurų paramos.
Dalis lėšų bus skiriama papildomoms šviečiamosioms priemonėms, pavyzdžiui, moksleivių lankymuisi ūkiuose, taip pat – vietoje užaugintų produktų tiekimui.
Europarlamentarai taip pat balsavo už teisingesnį programos lėšų paskirstymą tarp ES valstybių. Jį lems du kriterijai: 6–10 metų vaikų dalis palyginti su visais gyventojais ir konkrečios ES valstybės narės regiono išsivystymo lygis.
Naująją programą, kuriai pritarė Europos Parlamento narių dauguma, dar turi patvirtinti ES Taryba. Naujosios taisyklės turėtų būti pradėtos taikyti nuo 2017 m. rugpjūčio 1 d.