Reikalaujama sustabdyti savavališką remontą dviejose „Čili pica“ kavinėse Vilniuje
Kultūros paveldo departamento Vilniaus teritorinis padalinys reikalauja nedelsiant sustabdyti savavališkai vykdomus vidaus remonto darbus Didžioji g. 5 ir Vilniaus g. 35 Vilniuje. Patikrinus į Kultūros vertybių registrą įrašytus pastatus, nustatyta, kad UAB „Čili pica“ nuomos pagrindais valdomose patalpose yra vykdomi vidaus remonto darbai, neturint tam reikiamų leidimų bei darkant barokinius ir gotikinius rūsius.
„Liūdna, kad UAB „Čili pica“ ignoruoja elementarius paveldosaugos principus, dirbdama Vilniaus Senamiestyje. Darbai atliekami taip, kaip labiau patinka picerijų tinklui. Dar liūdniau, kad taip yra darkomi seni gotikiniai ir barokiniai rūsiai bei kitos patalpos, kurios yra valstybės saugomos. Tap yra pažeidžiamas Nekilnojamojo kultūros paveldo apsaugos įstatymas“, ─ teigia Kultūros paveldo departamento Vilniaus teritorinio padalinio vedėjas Vitas Karčiauskas.
Inspektoriai nustatė, kad kavinėje Didžioji g. 5 yra keičiama vidaus inžinerinė sistema, rūsio patalpose vykdomi paruošiamieji darbai virtuvės įrengimui: mūro siūlėse yra įrengiami metaliniai profiliai, o ant jų montuojamos gipso kartono plokštės. Šie darbai yra vykdomi, neturint tvarkybą leidžiančio dokumento bei suderinto projekto.
“Čili pica” kavinėje Vilniaus g. 35 kapitalinio remonto darbai vykdomi, turint Viniaus miesto savivaldybės leidimą ir laikantis UAB “Senamiesčio projektai” parengto projekto sprendimų. Tačiau be leidimo ir suderinto projekto yra atliekami paprastojo remonto darbai, vedamos inžinerinės sistemos ir keičiamas išplanavimas.
Vilniaus g. 35 namas yra garsus tuo, kad jame dirbo „Ąžuoliuko” choro įkūrėjas ir ilgametis vadovas, Lietuvos valstybinės konservatorijos profesorius, dirigentas Hermanas Perelšteinas (1923–1998). Be to, šiose patalpose Sovietų Sąjungos agresijos metu, 1991 m. sausį – rugpjūtį, dirbo Lietuvos televizijos ir radijo darbuotojai. XIX a. statytas ir vėliau pagal Aleksandro Sonino projektą rekonstruotas pastatas yra istorizmo stiliaus.
Namas Didžiojoje g. 5 statytas baroko laikotarpiu. Pastato šiaurinė dalis yra ankstyvesnė, – ji žinoma jau nuo XVII a. pradžios. Iki XVII a. pabaigos jis priklausė Šv.Trejybės Bazilijonų – Išganytojo ligoninei. XX a. pradžioje jis buvo rekonstruotas ir pritaikytas, įrengiant butus.