Rekordinės kelionės per Atlantą simbolis perduotas Lietuvos nacionaliniam muziejui
Spalio 13 d. žymus keliautojas Aurimas Valujavičius Lietuvos nacionaliniam muziejui perdavė irklą, naudotą Sturvil. Dariaus ir S. Girėno skrydžio 90-osioms metinėms atminti skirtoje kelionėje per Atlantą. Lietuvos nacionalinio muziejaus istorijos rinkiniai pasipildė vertingu eksponatu, kurį ateityje planuojama pristatyti ir visuomenei.
Aurimo Valujavičiaus kelionė nuo Europos krantų iki Šiaurės Amerikos žemyno prasidėjo 2022 m. gruodžio 26 d. Į atvirą vandenyną kaunietis išplaukė po ilgiau nei dvejus metus trukusio pasiruošimo šiam istoriniam žygiui. A.Valujavičius vienviete irkline valtimi Atlanto vandenyną perplaukė per 120 dienų 14 valandų 48 minutes – buvo užfiksuotas Lietuvos rekordas. Tai įgyvendinęs keliautojas tapo pirmuoju tokį maršrutą įveikusiu lietuviu ir trečiuoju tai padariusiu žmogumi pasaulyje.
Dar 2020 metais, nusprendus šia kelione paminėti S. Dariaus ir S. Girėno skrydžio 90-ąsias metines, nekilo jokių abejonių, kokį vardą suteikti valčiai. „Simboliška, kad 2023-iaisiais, kai minima Lietuvai ir pasauliui svarbi sukaktis, būtent „Lituanica“ dar kartą persikėlė per Atlanto vandenyną, tik šį kartą vandeniu ir iš priešingos pusės“, – apie savo kelionės tikslą pasakojo A.Valujavičius.
Perduodamas rekordinės kelionės simbolį muziejui, jis sakė: „Šis irklas – pagrindinis šios kelionės įrankis. Kai sulūžo vienas iš jų, prie Majamio krantų – man tai buvo akimirka, kai dar kartą supratau, kad gamta diktuoja savo taisykles ir žmogus niekada nebus aukščiau jos. Net ir apskritai sėkmingos odisėjos metu gamta mėgo parodyti savo rūstų veidą, ir vienintelė išeitis išgyventi buvo – paklusti jos taisyklėms. Su laiku tam ateina pagarba ir meilė.“
„Lietuvai ši Aurimo kelionė buvo ne tik S. Dariaus ir S. Girėno skrydžio 90-ųjų metinių paminėjimas, šia simboline kelione taip pat pavyko sujungti lietuvius visame pasaulyje. Mums, kaip šiuolaikiniam muziejui bei didžiausiai istorijos ir kultūros paveldo saugyklai, svarbu aktualizuoti istoriją, o šis perduotas įspūdingos kelionės simbolis bus geras pavyzdys, kaip kuriantieji istoriją gali prisidėti ir prie būsimų parodų kūrimo“, – sakė Lietuvos nacionalinio muziejaus generalinė direktorė dr. Rūta Kačkutė.
Per susitikimą su keliautoju muziejaus vadovė pabrėžė, kad Lietuvos nacionalinis muziejus siekia tapti atvira erdve istorijos pasakojimų daugiabalsiškumui tam, kad kiekvienas galėtų kurti asmeninį santykį su praeitimi, o kartu – ir projektuotų ateitį.