Remontas – jūsų, o kieno statybinės atliekos?
Nekilnojamo turto bumas aukštyn kelia ne tik būsto kainas, bet ir statybinių atliekų kalnus. Įsigiję naują ar senesnės statybos būstą, naujieji šeimininkai imasi jo įrengimo ar remonto darbų, po kurių lieka galybė atliekų. Registrų centro skelbiamais duomenimis, vien birželio mėnesį šalyje parduoti 2964 butai ir 1037 namai. Neabejotina, kad kone visi jau dabar yra ar netrukus bus remontuojami – vieni tik kosmetiškai, kiti – kapitališkai. Tačiau kur keliauja tvarkymo metu susikaupusios atliekos?
Nusikrato atsakomybės
Pasak Andrejaus Barinovo, ekologinių sprendimų bendrovės „Ecoservice“ komercijos ir plėtros direktoriaus, daug kas priklauso nuo to, kas užsiima remontu, – pats šeimininkas, samdyta įmonė ar pavieniai asmenys.
Visgi A. Barinovas atkreipia dėmesį, jog ne visos įmonės, prisistatančios kaip atliekų tvarkytojos, veikia legaliai ir kokybiškai atlieka joms patikėtą darbą. „Jeigu tai rimta įmonė – ji visada pasirūpina atliekų išvežimu. Šis punktas, be abejo, turėtų būti įtrauktas ir į sutartį, o jeigu jo nėra – vertėtų pasiaiškinti, kaip bus tvarkomos remonto metu susikaupusios atliekos“, – patarė jis.
Komunalinių atliekų konteineriuose – ne vieta
A. Barinovo teigimu, dirbdami šešėlyje tokie vežėjai-nelegalai negali teisėtai į sąvartynus vežti atliekų, tad neretai jas tiesiog išpila nuošalesnėje vietoje. Taip daroma žala gamtai, dar blogiau – ji apmokama užsakovo pinigais. Vėliau, kaip mokesčiu mokėtojui, už šią žalą užsakovui tenka mokėti darkart, kuomet šios atliekos yra šalinamos ir tvarkoma užteršta teritorija. O jeigu teršėjai išaiškinami, tai užsakovui taip pat gali būti skirta bauda, mat jis irgi yra atsakingas už savo atliekų perdavimą.
„Išlaidas už komunalinių atliekų tvarkymą padengiame mokėdami mokesčius, o štai statybinių atliekų išvežimu kiekvienas turi pasirūpinti pats. Todėl po remonto likusių atliekų išmetimas į atliekų konteinerius paprasčiausiai yra savo asmeninių išlaidų permetimas ant kitų pečių“, – pabrėžia A. Barinovas.
Kaip atskirti legalius tvarkytojus?
Jeigu pasiryžote statybinių atliekų tvarkymą patikėti kuriai nors įmonei, tą vertėtų daryti atsakingai, mat nesunku rasti skelbimų siūlančių palyginti pigias tvarkymo paslaugas, tačiau neretai tai būna asmenys neturintys nei tinkamos įrangos, nei leidimų dirbti tokį darbą, nei, juo labiau, už savo veiklą mokantys mokesčius.
„Legalūs vežėjai, perimdami atliekas, visuomet pasiūlo pasirašyti dokumentą, kuriame nurodoma tiek atliekų apimtis, tiek jų rūšis. Tai yra garantas, kad atliekomis bus pasirūpinta tinkamai“, – kaip atskirti legaliai veikiančius atliekų tvarkytojus patarė A. Barinovas.
„Nedidelio buto remontui gali užtekti ir vieno specialaus 1 kubinio metro talpos maišo, kurį atveža įmonė. Jeigu tvarkomi didesni plotai – atliekas galima krauti į statybinius konteinerius, kurių talpa – nuo 7 iki 35 kubinių metrų“, – pridūrė „Ecoservice“ atstovas.
Gali tvarkyti ir patys
Dar vienas būdas atsikratyti po remonto užsilikusiomis statybinėmis atliekomis – jas pristatyti į artimiausią stambiagabaričių atliekų aikštelę. Jų Lietuvoje yra net 96, o išsamus sąrašas pateikiamas Aplinkos apsaugos agentūros tinklapyje.
Stambiagabaričių atliekų aikštelėse galite palikti ir po remonto likusias dažų skardines, sandarinimo putų balionėlius ir kitas chemines medžiagas, kurių negalima mesti į komunalinių atliekų konteinerius. Tačiau reikėtų neužmiršti, kad jos turėtų būti atvežamos jau išrūšiuotos.