Restitucija Vilniuje baigiama: nauji grąžintini sklypai nebus formuojami
Vilniaus miesto savivaldybė iki metų pabaigos užbaigs grąžintinų žemės sklypų, skirtų nuosavybės teisių atkūrimui, projektavimą. Užbaigti šį procesą itin svarbu, nes pasikeitus įstatymui nuo kitų metų sausio 1 d. miestų ir miestelių teritorijose valstybinės žemės patikėtiniais tampa nebe Nacionalinė žemės tarnyba, o pačios savivaldybės.
„Nuosavybės teisių atkūrimo procesas į kadaise turėtą žemę sostinėje eina į pabaigą. Kaip kompensaciją už neatgautą protėvių žemę suformavome ir Nacionalinei žemės tarnybai perdavėme du kartus daugiau sklypų ploto, nei yra poreikis atkurti žemės nuosavybę, todėl gyventojai turės galimybė pasirinkti“, – kalbėjo Vilniaus miesto savivaldybės administracijos direktorius Adomas Bužinskas.
Jis pabrėžia, kad daugiau laisvos valstybinės žemės, kurioje galėtų būti projektuojami nauji valstybinės žemės sklypai nuosavybės teisėms į žemę atkurti, Vilniaus miesto savivaldybėje nėra.
Iki šių metų pradžios Vilniaus miesto savivaldybė perdavusi Nacionalinei žemės tarnybai 1357 naujus valstybinės žemės sklypus, iš jų 1259 – individualiai gyvenamajai statybai ir 98 – komercinei, gamybinei ar pramoninei veiklai, kurių bendras plotas 149 ha. Tiek užtektų atkurti žemės nuosavybę 2501 gyventojui.
Nacionalinė žemės tarnyba informavo, kad naujus valstybinės žemės sklypus neatlygintinai pageidauja gauti 850 piliečių ir 370 pageidauja gauti lygiaverčius žemės sklypus (1220 piliečių).
Vilniaus miestas nuosavybės teisių į žemę atkūrimo kontekste iš kitų Lietuvos miestų išsiskiria tuo, jog Vilniaus mieste iki nacionalizacijos buvo 63 rėžiniai kaimai. Tai buvusių kaimų teritorijos, kurios šiuo metu jau tapusios Vilniaus miesto dalimi. Vilniaus miesto savivaldybė šiais metais dar kartą kompleksiškai išnagrinėjo visų iki nacionalizacijos buvusių rėžinių kaimų teritorijas. Šiuose kaimuose suprojektuota ir grąžinta piliečiams natūra apie 908 ha bendro ploto laisvos (neužstatytos) žemės. Tik keturiuose kaimuose grąžintinų natūra žemės sklypų projektavimo procedūros dar baigiamos. Manoma, kad jos visiškai bus užbaigtos dar šiais metais.
Daugiau laisvos žemės, kurią būtų galima grąžinti, rėžiniuose kaimuose nėra. Tie, kas norėjo susigrąžinti čia esančią žemę, bet iki šiol to nepadarė, dar gali kreiptis į Nacionalinę žemės tarnybą ir prašyti kompensuoti turėtą žemę mišku. Jei ir to pretendentai nepadarys, Nacionalinė žemės tarnyba priims sprendimą išmokėti kompensaciją pinigais už likusį neatkurtą žemės plotą.
Vilniaus miesto savivaldybei užbaigus sklypų projektavimą, tolimesnes nuosavybės teisių atkūrimo procedūras toliau vykdo Nacionalinė žemės tarnyba.