23 birželio, 2016
Dalia Barcytė / laikraštis „Plungės žinios“

Rietaviškių kurti gaminiai praturtina ir kūną, ir sielą

Rietavas – nedidelis miestas, nors jame ir trūksta darbo vietų, tačiau gabių žmonių – ne. Veiklios moterys, Veronika Sabeckienė ir Jurgita Raudonienė, augindamos vaikučius užsiima širdžiai miela veikla. Savo rankų darbo gaminiais džiugina artimuosius, draugus, pažįstamus, dalyvauja mugėse. Socialiniame tinkle Facebook jos susikūrė puslapį „Kūnui ir sielai“, kuriame dalinasi savo gaminių nuotraukomis. „Su tuo pavadinimu jau visi susigyvenę, nes mūsų produktai skirti ir kūnui, ir sielai“, – pasakoja pašnekovės.

Au­gin­da­mos vai­kus už­si­i­ma ran­kų dar­bo ga­mi­niais

Ve­ro­ni­ka Sa­bec­kie­nė yra ki­lu­si iš Ši­lu­tės ra­jo­no, Kin­tų mies­te­lio, ta­čiau jau apie de­šimt me­tų gy­ve­na Rie­ta­ve. Kau­no ko­le­gi­jo­je įgi­jo mai­ti­ni­mo įmo­nių ver­slo or­ga­ni­za­vi­mo specialybę, o Klai­pė­dos uni­ver­si­te­te – so­cia­li­nės ge­og­ra­fi­jos ba­ka­lau­ro laips­nį. „Gy­ve­nau Klai­pė­do­je, dir­bau. Į Rie­ta­vą at­vy­kau atos­to­gau­ti ir vi­sai ne­pla­nuo­tai li­kau čia gy­ven­ti. Vy­ras, klai­pė­die­tis, su ma­nim kar­tu per­si­kė­lė gy­ven­ti į Rie­ta­vą, da­bar au­gi­na­me du vai­ku­čius. Šiuo me­tu esu mo­ti­nys­tės atos­to­go­se ir už­si­i­mu tuo, kas man tei­kia di­džiu­lį ma­lo­nu­mą – ga­mi­nu na­tū­ra­lius, ran­kų dar­bo mui­lus“, – pa­sa­ko­jo V. Sa­bec­kie­nė.

Jur­gi­ta Rau­do­nie­nė ki­lu­si iš Rie­ta­vo. Stu­di­ja­vo Vil­niaus ko­le­gi­jo­je mai­ti­ni­mo ver­slo or­ga­ni­za­vi­mą, Ka­zi­mie­ro Si­mo­na­vi­čiaus uni­ver­si­te­te įgi­jo ver­slo tei­sės ma­gist­ro laipsnį. „Su šei­ma gy­ve­na­me Rie­ta­ve. Au­gi­nant ant­rą­jį sū­nų, ki­lo min­tis už­si­im­ti žva­kių ga­my­ba“, – sa­kė J. Rau­do­nie­nė.

Pir­ma­sis mui­las gi­mė po dve­jų me­tų

V. Sa­bec­kie­nė in­for­ma­ci­ją apie mui­lo ga­my­bą rin­ko il­gai: skai­tė kny­gas, in­ter­ne­te nag­ri­nė­jo įvai­rius fo­ru­mus, ku­riuo­se „mui­li­nin­kai“ da­li­ja­si sa­vo pa­tir­ti­mi. Tik po dve­jų in­for­ma­ci­jos rin­ki­mo me­tų mo­te­ris nu­spren­dė pa­ga­min­ti pir­mą­jį mui­lą iš alie­jų. „Man nie­kas ne­pa­dė­jo, esu sa­va­moks­lė. Tuos dve­jus me­tus rink­da­ma in­for­ma­ci­ją mui­lą „ga­mi­nau“ min­ty­se. Šis dar­bas – la­bai at­sa­kin­gas ir kruopš­tus, nes mui­lo ga­my­bo­je yra nau­do­ja­ma che­mi­nė me­džia­ga (NaOH), to­dėl dirb­ti rei­kia su ap­sau­gi­ne kau­ke, aki­niais, pirš­ti­nė­mis, ki­taip ga­li­ma nu­si­de­gin­ti odą. Nat­rio šar­mui su­si­jun­gus su alie­jais, gau­na­ma mui­lo ma­sė. Mui­las bran­di­na­mas ma­žiau­siai mė­ne­sį tam, kad bū­tų įvy­ku­sios vi­sos che­mi­nės re­ak­ci­jos. Ta­da jau jis tin­ka­mas nau­do­ti“, – dar­bo spe­ci­fi­ka da­li­jo­si mo­te­ris. V. Sa­bec­kie­nės di­džiau­sia aist­ra ir pomėgis yra na­tū­ra­lių mui­lų ga­my­ba. Ta­čiau, kaip pa­ti sa­kė, vi­sa­da pil­na gal­va min­čių ir idė­jų. „Man rei­kia kaž­ką da­ry­ti – megz­ti, vel­ti, ver­ti, mo­de­li­nu de­ko­ruo­ti šaukš­te­lius, pin­ti iš laik­raš­čių ar vy­te­lių. Man įdo­mu su­ži­no­ti, ar aš su­ge­bė­čiau pa­si­da­ry­ti vie­ną ar ki­tą da­ly­ką pa­ti. Sa­vo reik­mėms pa­si­da­rau vis­ką: jei rei­kia krep­šio – nu­si­pi­nu, no­riu gra­žes­nės dė­žės – pa­si­de­ko­ruo­ju, su­mąs­tau – ir šaukš­te­lį pa­si­gra­ži­nu“, – min­ti­mis da­li­jo­si pa­šne­ko­vė. V. Sa­bec­kie­nei ge­ros nuo­tai­kos ir ener­gi­jos su­tei­kia gė­lių au­gi­ni­mas: „Nie­kas ne­džiu­gi­na mo­te­rų la­biau kaip gė­lės. Ne iš­im­tis ir aš“.

Mui­lai – di­džiau­sia aist­ra ir pomėgis

Ga­mi­nant mui­lą ky­la vi­so­kių min­čių ir idė­jų, kaip jį api­pa­vi­da­lin­ti, kuo pra­tur­tin­ti. Na­tū­ra­lus mui­las tik­rai nė­ra skir­tas tik ko­joms ar ran­koms plau­ti. Jis tin­ka vi­sam kū­nui, vai­kams bei jaut­rią odą tu­rin­tiems žmo­nėms. Pa­ga­min­ta­me mui­le yra na­tū­ra­liai su­si­da­riu­sio gli­ce­ri­no, drė­ki­nan­čio odą, ki­taip nei mui­le, įsi­gy­ta­me pre­ky­bos cen­tre. Ga­mi­nant na­tū­ra­lų mui­lą, jį ga­li­ma pra­tu­rin­ti ož­kos, ko­ko­so pie­nu, jo­gur­tu, me­du­mi, šil­ku, ka­va, mo­liu, džio­vin­tais me­det­kų žied­la­piais ir dar dau­ge­liu ki­tų in­gre­dien­tų. Šis pomėgis nė­ra pi­gus, rei­ka­lin­gas me­džia­gas ga­li­ma gau­ti ir Lie­tu­vo­je, ta­čiau kai­nos čia di­de­lės, to­dėl ge­riau pirk­ti iš už­sie­nio par­duo­tu­vių in­ter­ne­tu. „Daug lai­ko pra­lei­džiu prie kom­piu­te­rio ieš­ko­da­ma prie­mo­nių mui­lo ga­my­bai. O kuo il­giau ieš­kai, tuo dau­giau rei­kia, ky­la min­čių ir nau­jų idė­jų. Čia kaip to­je pa­tar­lė­je: „Kuo gi­liau į miš­ką, tuo dau­giau me­džių“. Bet ko­kių rank­dar­bių ga­my­ba rei­ka­lau­ja pa­stan­gų ir fi­nan­sų. Ga­my­bos prie­mo­nėms iš­lei­dau tiek pi­ni­gų, kad ga­lė­jau ap­si­rū­pin­ti mui­lu vi­sam gy­ve­ni­mui, bet aš la­bai ge­rai jau­čiuo­si dva­siš­kai, džiau­giuo­si, kad ga­liu kur­ti ir ga­min­ti pa­ti. Į šį ho­bį rei­kia įdė­ti daug no­ro, po­zi­ty­vios nuo­tai­kos, su­pra­ti­mo, lai­ko, rei­kia tuo gy­ven­ti. Kiek­vie­nos smul­kme­nos ieš­kau pa­ti, ne­lauk­da­ma, kol kaž­kas man pa­pa­sa­kos ar pa­ro­dys“, – pa­sa­ko­jo V. Sa­bec­kie­nė. Dar vie­nas ma­lo­nus už­si­ė­mi­mas – tai mui­liu­kų da­ry­mas iš mui­lo ba­zės. Tai jau ne mui­lo ga­mi­ni­mas, o jo de­ko­ra­vi­mas. Pa­gal šven­tę ir pro­gą ga­li­ma pa­da­ry­ti įvai­rių for­mų mui­liu­kus: tor­tu­kus, meš­kiu­kus, ba­tu­kus, an­ge­liu­kus, šir­de­les ir dau­ge­lį ki­tų. „Dau­gu­ma no­ri mui­lo spal­vo­to ir kve­pian­čio. Ga­mi­nant mui­lą, nau­do­ja­mi ete­ri­niai bei kva­pie­ji alie­jai. La­biau­siai vi­siems pa­tin­ka tai, kas trau­kia akį“, – sa­kė mo­te­ris.

Rie­ta­vas, kaip mies­te­lis, pa­šne­ko­vei la­bai pa­tin­ka, pri­žiū­rė­tas ir tvar­kin­gas. „Gy­ve­nu ša­lia par­ko, to­dėl daž­nai su vai­kais iš­ei­na­me pa­si­vaikš­čio­ti, pa­si­gro­žė­ti par­ko vaiz­dais, ku­rie džiu­gi­na tiek va­sa­rą, tiek žie­mą“, – at­vi­ra­vo V. Sa­bec­kie­nė.

Pir­miau­sia su­si­do­mė­jo na­tū­ra­lia kos­me­ti­ka

Jur­gi­tos Rau­do­nie­nės kū­ry­bi­nis ke­lias pra­si­dė­jo ne nuo žva­kių ga­mi­ni­mo. Veik­li mo­te­ris tu­ri ne vie­ną pomėgį. „Maž­daug prieš 7 me­tus, gi­mus pir­ma­jam sū­nui, pra­dė­jau do­mė­tis na­tū­ra­lių kre­mų ga­my­ba. Ma­no vai­kas tu­rė­jo pro­ble­mi­nę odą, tad pra­dė­jau ieš­ko­ti in­for­ma­ci­jos in­ter­ne­te, kaip ga­lė­čiau jam pa­dė­ti. Taip su­si­do­mė­jau na­tū­ra­liais alie­jais. Ka­dan­gi tai na­tū­ra­lus da­ly­kas, ži­no­jau, kad sa­vo vai­kui ne­pa­kenk­siu. Kai iš­ban­džiau įvai­rius alie­ju­kus, pra­dė­jau gal­vo­ti, kad no­rė­čiau pa­si­ga­min­ti ir na­tū­ra­lų kre­mą“, – da­li­jo­si pri­si­mi­ni­mais pa­šne­ko­vė. Ji pa­sa­ko­jo, kad no­rint pa­si­ga­min­ti na­tū­ra­lų kre­mą, rei­kia ne­ma­žai lė­šų. Rei­ka­lin­gus in­gre­dien­tus te­ko siųs­tis iš už­sie­nio. Na­tū­ra­lus kre­mas su­si­de­da iš tri­jų pa­grin­di­nių kom­po­nen­tų: na­tū­ra­lių ne­ra­fi­nuo­tų alie­jų, gė­lių van­dens ir vaš­ko (emul­si­nio, bi­čių, aly­vuo­gių ir kt.). In­gre­dien­tai pa­ren­ka­mi pa­gal odos ti­pą.

„Kai su šei­ma grį­žo­me gy­ven­ti į Rie­ta­vą, at­si­ra­do nau­jos veik­los, to­dėl kre­mų ga­my­ba bu­vo lai­ki­nai ati­dė­ta į ša­lį. Su­si­pa­ži­nusios su Ve­ro­ni­ka, at­ra­do­me ben­drų po­mė­gių ir in­te­re­sų. Šiuo po­mė­giu vėl pra­dė­jau do­mė­tis, kai Ve­ro­ni­ka pa­pra­šė pa­ga­min­ti jai vei­do kre­mą“, – pa­sa­ko­jo rie­ta­viš­kė. Mo­te­ris ga­mi­na kre­mus vei­dui, ran­koms, kū­nui, kre­mus vai­kų odai, ma­kia­žo va­lik­lius, lū­pų bal­za­mus. Kre­mų re­cep­tus J. Rau­do­nie­nė ku­ria pa­ti, tu­ri su­kau­pu­si daug in­for­ma­ci­jos apie alie­jus, kuo jie nau­din­gi odai ir ku­riam odos ti­pui ko­kie alie­jai tin­ka. Na­tū­ra­lūs kre­mai ga­lio­ja apie 4 mė­ne­sius. Juos rei­kia sau­go­ti nuo tie­sio­gi­nių sau­lės spin­du­lių. Alie­jų ser­ti­fi­ka­tus mo­te­ris gau­na iš tie­kė­jų, tad kre­mai yra sau­gūs nau­do­ti žmo­gaus odai. Ka­dan­gi kre­mams rei­ka­lin­gas gė­lių van­duo (hid­ro­la­tas), J. Rau­do­nie­nė įsi­gi­jo dis­ti­lia­vi­mo apa­ra­tą jo ga­my­bai, taip at­si­ra­do dar vie­na pa­pil­do­ma veik­la. „Gė­lių žie­dų rin­ki­mas yra be ga­lo ma­lo­nus už­si­ė­mi­mas, nes ga­li­ma tru­pu­tį ati­trūk­ti nuo die­nos ru­ti­nos ir pa­bū­ti gam­to­je. Hid­ro­la­tų ga­my­bai nau­do­ja­ma be­ga­lė au­ga­lų: me­det­kos, le­van­dos, ru­gia­gė­lės, kiaul­pie­nės, jaz­mi­nai, aly­vos, šei­va­me­dis, erš­kėt­ro­žių žie­dai, ša­la­vi­jas, čiob­re­liai, pi­pir­mė­tės, mė­tos, dil­gė­lių la­pai ir kt. Na­tū­ra­lūs kre­mai yra ma­no ho­bis. Ma­lo­nia veik­la jie ir liks“, – pa­sa­ko­jo J. Rau­do­nie­nė.

Ga­mi­nant žva­kes fan­ta­zi­jai nė­ra ri­bų

Su­si­lau­ku­si ant­ro­jo vai­ke­lio, J. Rau­do­nie­nė pra­dė­jo ga­min­ti na­tū­ra­lias žva­kes iš so­jų pu­pe­lių. So­jų pu­pe­lių vaš­kas – na­tū­ra­lus pro­duk­tas, pa­ga­min­tas iš so­jų pu­pe­lių ir kruopš­čiai at­rink­tų au­ga­li­nių alie­jų. Jo su­dė­ty­je nė­ra tok­si­nų ir ge­ne­tiš­kai mo­di­fi­kuo­tų me­džia­gų. So­jų vaš­kas nė­ra naf­tos pro­duk­tas, kaip pa­ra­fi­nas, tad to­kių žva­kių de­gi­mo lai­kas yra dvi­gu­bai il­ges­nis ne­gu pa­ra­fi­ni­nių. So­jų vaš­kas ne­pa­lie­ka dė­mių, to­dėl iš­si­lie­jęs leng­vai iš­va­lo­mas mui­luo­tu van­de­niu.

„Kiek­vie­ną nau­jos for­mos pa­ga­min­tą žva­kę de­gi­nu pa­ti, ste­biu jos de­gi­mo lai­ką. Da­rau ke­lių rū­šių žva­kes: su gė­lių žied­la­piais (le­van­dų, me­det­kų, ro­žių), in­de­liuo­se ir for­mi­nes. La­bai po­pu­lia­rios yra žva­kės su nuo­trau­ko­mis ar už­ra­šais. Ori­gi­na­li do­va­na – krikš­ty­nų pro­ga pa­do­va­no­ti krikš­to tė­ve­liams žva­kę su vai­ku­čio nuo­trau­ka. Su Lie­tu­vos at­ri­bu­ti­ka po­pu­lia­ri do­va­na sve­čiams iš už­sie­nio“, – pa­sa­ko­jo mo­te­ris.

Dau­ge­lis žva­kių yra na­tū­ra­laus kva­po, ta­čiau da­ly­va­vi­mas mu­gė­se pa­ro­dė, kad žmo­nės la­biau do­mi­si kve­pian­čio­mis žva­kė­mis. To­kios žva­kės dau­giau­sia ga­mi­na­mos me­ta­li­niuo­se in­de­liuo­se. Ga­li­ma rink­tis iš di­de­lio asor­ti­men­to kva­pų, ku­rie yra na­tū­ra­lūs, gau­na­mi iš ete­ri­nių ir kvap­nių­jų alie­jų. For­mi­nės žva­kės taip pat ga­li bū­ti kve­pian­čios bei įvai­rių spal­vų, ta­čiau to­kios ga­mi­na­mos pa­gal in­di­vi­du­a­lius už­sa­ky­mus. „Taip pat ga­mi­nu ir bi­čių vaš­ko žva­kes. Jos ir­gi ga­li bū­ti įvai­riau­sių for­mų. Bi­čių vaš­ką žva­kių ga­my­bai per­ku tik iš bi­ti­nin­kų. Pa­čios žva­kės nuo­sta­biai kve­pia me­du­mi, to­dėl pa­pil­do­mų kva­pų į jas dė­ti ne­be­rei­kia. Žmo­nės la­biau per­ka so­jų pu­pe­lių vaš­ko žva­kes, nes jų di­des­nis pa­si­rin­ki­mas tiek spal­vų, tiek kva­pų at­žvil­giu“, – sa­kė J. Rau­do­nie­nė. Šiuo me­tu sa­vo ga­mi­na­moms žva­kėms mo­te­ris ruo­šia in­ter­ne­ti­nį pus­la­pį, o žva­kių ga­li­ma įsi­gy­ti ir ke­lio­se par­duo­tu­vė­se, esan­čio­se Rie­ta­ve, Plun­gė­je ir Klai­pė­do­je.

„Ga­mi­nant tiek mui­lus, tiek ir žva­kes svar­biau­sia – po­zi­ty­vus nu­si­tei­ki­mas ir ge­ros emo­ci­jos. Į kiek­vie­ną mui­lo ga­ba­liu­ką, į kiek­vie­ną žva­kę mes įde­da­me da­le­lę sa­vęs – taip tei­gia­ma ener­gi­ja pa­sie­kia kiek­vie­no kū­ną ir sie­lą“, – vie­na ki­tai pri­tar­da­mos kal­bė­jo V. Sa­bec­kie­nė ir J. Rau­do­nie­nė.

Komentarai (1)

Komentavimas išjungtas.


30 sausio, 2025

Netrukus negalią turintys uostamiesčio gyventojai ir juos lydintys asmenys galės nemokamai lankytis Klaipėdos miesto kultūros įstaigose ir jų renginiuose. Šiems […]

Futbolo turnyro dalyviai / Valdo Knyzelio nuotr.
29 sausio, 2025

„Visi esame lygūs“ su tokiu pavadinimu ir šūkiu turnyro dalyviai sausio 28 dieną žengė į Kauno technologijų mokymo centro Socialinių […]

28 sausio, 2025

Tamsius ir pilkus vasario savaitgalius kasmet praskaidrinanti šiuolaikinio meno iniciatyva „SU-MENĖK” šiemet pristatys ne tik įspūdingą meno maršrutą, bet ir […]

27 sausio, 2025

Ewgeny Boogie – vardas, kurį šiandien žino ir girdi visi, neabejotinai tapo elektroninės muzikos scena skambančiu fenomenu. Kiekvienas jo pasirodymas […]

23 sausio, 2025

Savęs pažinimas yra kelionė, kuri trunka visą gyvenimą. Suprasti savo stipriąsias puses, silpnybes, troškimus ir baimes yra labai svarbu, norint […]

23 sausio, 2025

Šeštadienio (sausio 25-osios) vidurdienį, pasitinkant miesto gimtadienį, Rotušės aikštėje tradiciškai vyks Vilniaus vėliavų pakėlimo ceremonija. Vilniečiai ir miesto svečiai kviečiami […]

22 sausio, 2025

Praėjusių metų birželį Kaune įrengtos pirmosios inventoriaus pasiskolinimo stotelės tapo itin dažna kauniečių laisvalaikio pramoga. Per pusmetį visuose aštuoniuose mieste […]

16 sausio, 2025

Startavus 2025-iems metams Klaipėdos miesto savivaldybės Imanuelio Kanto viešosios bibliotekos „Kauno atžalyno“ padalinys (Kauno g. 49) įkūrė du naujus klubus, […]

11 sausio, 2025

Vilniuje, prie Pilaitės prospekto ir Spaudos bei J. Rutkausko gatvių, ketinama įrengti naują skverą. Vilniaus vystymo kompanijos teigimu, rangos darbai […]

10 sausio, 2025

Virtualių pramogų technologijos sparčiai tobulėja, o tai skatina diskusijas apie jų poveikį tradicinėms laisvalaikio formoms. Šiuolaikinės galimybės leidžia patirti unikalių […]

10 sausio, 2025

Panevėžio miesto savivaldybė skelbia tarptautinį atvirą architektūrinių idėjų konkursą „Molainių filtracijos laukų ir šalia esančių teritorijų konversija, pritaikant daugiatiksliam naudojimui“. […]

10 sausio, 2025

Regionų jaunimo įtraukimas į skaitmeninių pramogų kūrimą tampa vis aktualesnis. Skaitmeninių technologijų plėtra suteikia galimybę kiekvienam jaunuoliui dalyvauti šioje srityje, […]

8 sausio, 2025

Po mokinių atostogų tiesiai į futbolo aikštelę – mokiniai su didžiausiu noru metus pradėjo futbolo turnyru. Sausio 7 dieną Kauno […]

31 gruodžio, 2024

Per 20 metų laikotarpį iš ES fondų į Lietuvą buvo investuota daugiau kaip 16 mlrd. Eur, kurie padėjo plėtoti bene […]

30 gruodžio, 2024

Metams skaičiuojant paskutines minutes, Lietuvą pasiekė džiugi žinia iš Italijos – ūkis „Sūrio kelias“ sėkmingai perėjo visas vertinimo procedūras ir […]

27 gruodžio, 2024

Šiemet Naujųjų metų naktį vilniečių ir sostinės svečių laukia spalvinga vaizdo projekcijų instaliacija ir lazerių šou. Šis tradicija tapęs reginys […]

25 gruodžio, 2024

Šiemet visus į šventinę „Besmegenių vestuvių“ programą kviečiantis žiemos festivalis Pakruojo dvare visai netikėtai tapo ir tikrų tuoktuvių masine aikštele. […]

S. Žiūros nuotr.
23 gruodžio, 2024

Prieš šventes kitų metų Europos Kalėdų sostinės titulą iškovojęs Vilnius nepraleido progos padėkoti verslams ir įstaigoms, mieste kuriantiems ypatingą Kalėdų […]

20 gruodžio, 2024

Kelionės vienam dažnai vertinamos kaip drąsos reikalaujantis žingsnis, tačiau jos suteikia neįtikėtiną laisvės jausmą ir galimybę pažinti save. Spontaniškumas čia […]

19 gruodžio, 2024

Kiekvienais metais šv. Kalėdos atneša ne tik šventinį laukimą, bet ir kvietimą dalintis šiluma, bendryste bei kūrybingumu. Šiais metais Kalvarijos […]