23 birželio, 2016
Dalia Barcytė / laikraštis „Plungės žinios“

Rietaviškių kurti gaminiai praturtina ir kūną, ir sielą

Rietavas – nedidelis miestas, nors jame ir trūksta darbo vietų, tačiau gabių žmonių – ne. Veiklios moterys, Veronika Sabeckienė ir Jurgita Raudonienė, augindamos vaikučius užsiima širdžiai miela veikla. Savo rankų darbo gaminiais džiugina artimuosius, draugus, pažįstamus, dalyvauja mugėse. Socialiniame tinkle Facebook jos susikūrė puslapį „Kūnui ir sielai“, kuriame dalinasi savo gaminių nuotraukomis. „Su tuo pavadinimu jau visi susigyvenę, nes mūsų produktai skirti ir kūnui, ir sielai“, – pasakoja pašnekovės.

Au­gin­da­mos vai­kus už­si­i­ma ran­kų dar­bo ga­mi­niais

Ve­ro­ni­ka Sa­bec­kie­nė yra ki­lu­si iš Ši­lu­tės ra­jo­no, Kin­tų mies­te­lio, ta­čiau jau apie de­šimt me­tų gy­ve­na Rie­ta­ve. Kau­no ko­le­gi­jo­je įgi­jo mai­ti­ni­mo įmo­nių ver­slo or­ga­ni­za­vi­mo specialybę, o Klai­pė­dos uni­ver­si­te­te – so­cia­li­nės ge­og­ra­fi­jos ba­ka­lau­ro laips­nį. „Gy­ve­nau Klai­pė­do­je, dir­bau. Į Rie­ta­vą at­vy­kau atos­to­gau­ti ir vi­sai ne­pla­nuo­tai li­kau čia gy­ven­ti. Vy­ras, klai­pė­die­tis, su ma­nim kar­tu per­si­kė­lė gy­ven­ti į Rie­ta­vą, da­bar au­gi­na­me du vai­ku­čius. Šiuo me­tu esu mo­ti­nys­tės atos­to­go­se ir už­si­i­mu tuo, kas man tei­kia di­džiu­lį ma­lo­nu­mą – ga­mi­nu na­tū­ra­lius, ran­kų dar­bo mui­lus“, – pa­sa­ko­jo V. Sa­bec­kie­nė.

Jur­gi­ta Rau­do­nie­nė ki­lu­si iš Rie­ta­vo. Stu­di­ja­vo Vil­niaus ko­le­gi­jo­je mai­ti­ni­mo ver­slo or­ga­ni­za­vi­mą, Ka­zi­mie­ro Si­mo­na­vi­čiaus uni­ver­si­te­te įgi­jo ver­slo tei­sės ma­gist­ro laipsnį. „Su šei­ma gy­ve­na­me Rie­ta­ve. Au­gi­nant ant­rą­jį sū­nų, ki­lo min­tis už­si­im­ti žva­kių ga­my­ba“, – sa­kė J. Rau­do­nie­nė.

Pir­ma­sis mui­las gi­mė po dve­jų me­tų

V. Sa­bec­kie­nė in­for­ma­ci­ją apie mui­lo ga­my­bą rin­ko il­gai: skai­tė kny­gas, in­ter­ne­te nag­ri­nė­jo įvai­rius fo­ru­mus, ku­riuo­se „mui­li­nin­kai“ da­li­ja­si sa­vo pa­tir­ti­mi. Tik po dve­jų in­for­ma­ci­jos rin­ki­mo me­tų mo­te­ris nu­spren­dė pa­ga­min­ti pir­mą­jį mui­lą iš alie­jų. „Man nie­kas ne­pa­dė­jo, esu sa­va­moks­lė. Tuos dve­jus me­tus rink­da­ma in­for­ma­ci­ją mui­lą „ga­mi­nau“ min­ty­se. Šis dar­bas – la­bai at­sa­kin­gas ir kruopš­tus, nes mui­lo ga­my­bo­je yra nau­do­ja­ma che­mi­nė me­džia­ga (NaOH), to­dėl dirb­ti rei­kia su ap­sau­gi­ne kau­ke, aki­niais, pirš­ti­nė­mis, ki­taip ga­li­ma nu­si­de­gin­ti odą. Nat­rio šar­mui su­si­jun­gus su alie­jais, gau­na­ma mui­lo ma­sė. Mui­las bran­di­na­mas ma­žiau­siai mė­ne­sį tam, kad bū­tų įvy­ku­sios vi­sos che­mi­nės re­ak­ci­jos. Ta­da jau jis tin­ka­mas nau­do­ti“, – dar­bo spe­ci­fi­ka da­li­jo­si mo­te­ris. V. Sa­bec­kie­nės di­džiau­sia aist­ra ir pomėgis yra na­tū­ra­lių mui­lų ga­my­ba. Ta­čiau, kaip pa­ti sa­kė, vi­sa­da pil­na gal­va min­čių ir idė­jų. „Man rei­kia kaž­ką da­ry­ti – megz­ti, vel­ti, ver­ti, mo­de­li­nu de­ko­ruo­ti šaukš­te­lius, pin­ti iš laik­raš­čių ar vy­te­lių. Man įdo­mu su­ži­no­ti, ar aš su­ge­bė­čiau pa­si­da­ry­ti vie­ną ar ki­tą da­ly­ką pa­ti. Sa­vo reik­mėms pa­si­da­rau vis­ką: jei rei­kia krep­šio – nu­si­pi­nu, no­riu gra­žes­nės dė­žės – pa­si­de­ko­ruo­ju, su­mąs­tau – ir šaukš­te­lį pa­si­gra­ži­nu“, – min­ti­mis da­li­jo­si pa­šne­ko­vė. V. Sa­bec­kie­nei ge­ros nuo­tai­kos ir ener­gi­jos su­tei­kia gė­lių au­gi­ni­mas: „Nie­kas ne­džiu­gi­na mo­te­rų la­biau kaip gė­lės. Ne iš­im­tis ir aš“.

Mui­lai – di­džiau­sia aist­ra ir pomėgis

Ga­mi­nant mui­lą ky­la vi­so­kių min­čių ir idė­jų, kaip jį api­pa­vi­da­lin­ti, kuo pra­tur­tin­ti. Na­tū­ra­lus mui­las tik­rai nė­ra skir­tas tik ko­joms ar ran­koms plau­ti. Jis tin­ka vi­sam kū­nui, vai­kams bei jaut­rią odą tu­rin­tiems žmo­nėms. Pa­ga­min­ta­me mui­le yra na­tū­ra­liai su­si­da­riu­sio gli­ce­ri­no, drė­ki­nan­čio odą, ki­taip nei mui­le, įsi­gy­ta­me pre­ky­bos cen­tre. Ga­mi­nant na­tū­ra­lų mui­lą, jį ga­li­ma pra­tu­rin­ti ož­kos, ko­ko­so pie­nu, jo­gur­tu, me­du­mi, šil­ku, ka­va, mo­liu, džio­vin­tais me­det­kų žied­la­piais ir dar dau­ge­liu ki­tų in­gre­dien­tų. Šis pomėgis nė­ra pi­gus, rei­ka­lin­gas me­džia­gas ga­li­ma gau­ti ir Lie­tu­vo­je, ta­čiau kai­nos čia di­de­lės, to­dėl ge­riau pirk­ti iš už­sie­nio par­duo­tu­vių in­ter­ne­tu. „Daug lai­ko pra­lei­džiu prie kom­piu­te­rio ieš­ko­da­ma prie­mo­nių mui­lo ga­my­bai. O kuo il­giau ieš­kai, tuo dau­giau rei­kia, ky­la min­čių ir nau­jų idė­jų. Čia kaip to­je pa­tar­lė­je: „Kuo gi­liau į miš­ką, tuo dau­giau me­džių“. Bet ko­kių rank­dar­bių ga­my­ba rei­ka­lau­ja pa­stan­gų ir fi­nan­sų. Ga­my­bos prie­mo­nėms iš­lei­dau tiek pi­ni­gų, kad ga­lė­jau ap­si­rū­pin­ti mui­lu vi­sam gy­ve­ni­mui, bet aš la­bai ge­rai jau­čiuo­si dva­siš­kai, džiau­giuo­si, kad ga­liu kur­ti ir ga­min­ti pa­ti. Į šį ho­bį rei­kia įdė­ti daug no­ro, po­zi­ty­vios nuo­tai­kos, su­pra­ti­mo, lai­ko, rei­kia tuo gy­ven­ti. Kiek­vie­nos smul­kme­nos ieš­kau pa­ti, ne­lauk­da­ma, kol kaž­kas man pa­pa­sa­kos ar pa­ro­dys“, – pa­sa­ko­jo V. Sa­bec­kie­nė. Dar vie­nas ma­lo­nus už­si­ė­mi­mas – tai mui­liu­kų da­ry­mas iš mui­lo ba­zės. Tai jau ne mui­lo ga­mi­ni­mas, o jo de­ko­ra­vi­mas. Pa­gal šven­tę ir pro­gą ga­li­ma pa­da­ry­ti įvai­rių for­mų mui­liu­kus: tor­tu­kus, meš­kiu­kus, ba­tu­kus, an­ge­liu­kus, šir­de­les ir dau­ge­lį ki­tų. „Dau­gu­ma no­ri mui­lo spal­vo­to ir kve­pian­čio. Ga­mi­nant mui­lą, nau­do­ja­mi ete­ri­niai bei kva­pie­ji alie­jai. La­biau­siai vi­siems pa­tin­ka tai, kas trau­kia akį“, – sa­kė mo­te­ris.

Rie­ta­vas, kaip mies­te­lis, pa­šne­ko­vei la­bai pa­tin­ka, pri­žiū­rė­tas ir tvar­kin­gas. „Gy­ve­nu ša­lia par­ko, to­dėl daž­nai su vai­kais iš­ei­na­me pa­si­vaikš­čio­ti, pa­si­gro­žė­ti par­ko vaiz­dais, ku­rie džiu­gi­na tiek va­sa­rą, tiek žie­mą“, – at­vi­ra­vo V. Sa­bec­kie­nė.

Pir­miau­sia su­si­do­mė­jo na­tū­ra­lia kos­me­ti­ka

Jur­gi­tos Rau­do­nie­nės kū­ry­bi­nis ke­lias pra­si­dė­jo ne nuo žva­kių ga­mi­ni­mo. Veik­li mo­te­ris tu­ri ne vie­ną pomėgį. „Maž­daug prieš 7 me­tus, gi­mus pir­ma­jam sū­nui, pra­dė­jau do­mė­tis na­tū­ra­lių kre­mų ga­my­ba. Ma­no vai­kas tu­rė­jo pro­ble­mi­nę odą, tad pra­dė­jau ieš­ko­ti in­for­ma­ci­jos in­ter­ne­te, kaip ga­lė­čiau jam pa­dė­ti. Taip su­si­do­mė­jau na­tū­ra­liais alie­jais. Ka­dan­gi tai na­tū­ra­lus da­ly­kas, ži­no­jau, kad sa­vo vai­kui ne­pa­kenk­siu. Kai iš­ban­džiau įvai­rius alie­ju­kus, pra­dė­jau gal­vo­ti, kad no­rė­čiau pa­si­ga­min­ti ir na­tū­ra­lų kre­mą“, – da­li­jo­si pri­si­mi­ni­mais pa­šne­ko­vė. Ji pa­sa­ko­jo, kad no­rint pa­si­ga­min­ti na­tū­ra­lų kre­mą, rei­kia ne­ma­žai lė­šų. Rei­ka­lin­gus in­gre­dien­tus te­ko siųs­tis iš už­sie­nio. Na­tū­ra­lus kre­mas su­si­de­da iš tri­jų pa­grin­di­nių kom­po­nen­tų: na­tū­ra­lių ne­ra­fi­nuo­tų alie­jų, gė­lių van­dens ir vaš­ko (emul­si­nio, bi­čių, aly­vuo­gių ir kt.). In­gre­dien­tai pa­ren­ka­mi pa­gal odos ti­pą.

„Kai su šei­ma grį­žo­me gy­ven­ti į Rie­ta­vą, at­si­ra­do nau­jos veik­los, to­dėl kre­mų ga­my­ba bu­vo lai­ki­nai ati­dė­ta į ša­lį. Su­si­pa­ži­nusios su Ve­ro­ni­ka, at­ra­do­me ben­drų po­mė­gių ir in­te­re­sų. Šiuo po­mė­giu vėl pra­dė­jau do­mė­tis, kai Ve­ro­ni­ka pa­pra­šė pa­ga­min­ti jai vei­do kre­mą“, – pa­sa­ko­jo rie­ta­viš­kė. Mo­te­ris ga­mi­na kre­mus vei­dui, ran­koms, kū­nui, kre­mus vai­kų odai, ma­kia­žo va­lik­lius, lū­pų bal­za­mus. Kre­mų re­cep­tus J. Rau­do­nie­nė ku­ria pa­ti, tu­ri su­kau­pu­si daug in­for­ma­ci­jos apie alie­jus, kuo jie nau­din­gi odai ir ku­riam odos ti­pui ko­kie alie­jai tin­ka. Na­tū­ra­lūs kre­mai ga­lio­ja apie 4 mė­ne­sius. Juos rei­kia sau­go­ti nuo tie­sio­gi­nių sau­lės spin­du­lių. Alie­jų ser­ti­fi­ka­tus mo­te­ris gau­na iš tie­kė­jų, tad kre­mai yra sau­gūs nau­do­ti žmo­gaus odai. Ka­dan­gi kre­mams rei­ka­lin­gas gė­lių van­duo (hid­ro­la­tas), J. Rau­do­nie­nė įsi­gi­jo dis­ti­lia­vi­mo apa­ra­tą jo ga­my­bai, taip at­si­ra­do dar vie­na pa­pil­do­ma veik­la. „Gė­lių žie­dų rin­ki­mas yra be ga­lo ma­lo­nus už­si­ė­mi­mas, nes ga­li­ma tru­pu­tį ati­trūk­ti nuo die­nos ru­ti­nos ir pa­bū­ti gam­to­je. Hid­ro­la­tų ga­my­bai nau­do­ja­ma be­ga­lė au­ga­lų: me­det­kos, le­van­dos, ru­gia­gė­lės, kiaul­pie­nės, jaz­mi­nai, aly­vos, šei­va­me­dis, erš­kėt­ro­žių žie­dai, ša­la­vi­jas, čiob­re­liai, pi­pir­mė­tės, mė­tos, dil­gė­lių la­pai ir kt. Na­tū­ra­lūs kre­mai yra ma­no ho­bis. Ma­lo­nia veik­la jie ir liks“, – pa­sa­ko­jo J. Rau­do­nie­nė.

Ga­mi­nant žva­kes fan­ta­zi­jai nė­ra ri­bų

Su­si­lau­ku­si ant­ro­jo vai­ke­lio, J. Rau­do­nie­nė pra­dė­jo ga­min­ti na­tū­ra­lias žva­kes iš so­jų pu­pe­lių. So­jų pu­pe­lių vaš­kas – na­tū­ra­lus pro­duk­tas, pa­ga­min­tas iš so­jų pu­pe­lių ir kruopš­čiai at­rink­tų au­ga­li­nių alie­jų. Jo su­dė­ty­je nė­ra tok­si­nų ir ge­ne­tiš­kai mo­di­fi­kuo­tų me­džia­gų. So­jų vaš­kas nė­ra naf­tos pro­duk­tas, kaip pa­ra­fi­nas, tad to­kių žva­kių de­gi­mo lai­kas yra dvi­gu­bai il­ges­nis ne­gu pa­ra­fi­ni­nių. So­jų vaš­kas ne­pa­lie­ka dė­mių, to­dėl iš­si­lie­jęs leng­vai iš­va­lo­mas mui­luo­tu van­de­niu.

„Kiek­vie­ną nau­jos for­mos pa­ga­min­tą žva­kę de­gi­nu pa­ti, ste­biu jos de­gi­mo lai­ką. Da­rau ke­lių rū­šių žva­kes: su gė­lių žied­la­piais (le­van­dų, me­det­kų, ro­žių), in­de­liuo­se ir for­mi­nes. La­bai po­pu­lia­rios yra žva­kės su nuo­trau­ko­mis ar už­ra­šais. Ori­gi­na­li do­va­na – krikš­ty­nų pro­ga pa­do­va­no­ti krikš­to tė­ve­liams žva­kę su vai­ku­čio nuo­trau­ka. Su Lie­tu­vos at­ri­bu­ti­ka po­pu­lia­ri do­va­na sve­čiams iš už­sie­nio“, – pa­sa­ko­jo mo­te­ris.

Dau­ge­lis žva­kių yra na­tū­ra­laus kva­po, ta­čiau da­ly­va­vi­mas mu­gė­se pa­ro­dė, kad žmo­nės la­biau do­mi­si kve­pian­čio­mis žva­kė­mis. To­kios žva­kės dau­giau­sia ga­mi­na­mos me­ta­li­niuo­se in­de­liuo­se. Ga­li­ma rink­tis iš di­de­lio asor­ti­men­to kva­pų, ku­rie yra na­tū­ra­lūs, gau­na­mi iš ete­ri­nių ir kvap­nių­jų alie­jų. For­mi­nės žva­kės taip pat ga­li bū­ti kve­pian­čios bei įvai­rių spal­vų, ta­čiau to­kios ga­mi­na­mos pa­gal in­di­vi­du­a­lius už­sa­ky­mus. „Taip pat ga­mi­nu ir bi­čių vaš­ko žva­kes. Jos ir­gi ga­li bū­ti įvai­riau­sių for­mų. Bi­čių vaš­ką žva­kių ga­my­bai per­ku tik iš bi­ti­nin­kų. Pa­čios žva­kės nuo­sta­biai kve­pia me­du­mi, to­dėl pa­pil­do­mų kva­pų į jas dė­ti ne­be­rei­kia. Žmo­nės la­biau per­ka so­jų pu­pe­lių vaš­ko žva­kes, nes jų di­des­nis pa­si­rin­ki­mas tiek spal­vų, tiek kva­pų at­žvil­giu“, – sa­kė J. Rau­do­nie­nė. Šiuo me­tu sa­vo ga­mi­na­moms žva­kėms mo­te­ris ruo­šia in­ter­ne­ti­nį pus­la­pį, o žva­kių ga­li­ma įsi­gy­ti ir ke­lio­se par­duo­tu­vė­se, esan­čio­se Rie­ta­ve, Plun­gė­je ir Klai­pė­do­je.

„Ga­mi­nant tiek mui­lus, tiek ir žva­kes svar­biau­sia – po­zi­ty­vus nu­si­tei­ki­mas ir ge­ros emo­ci­jos. Į kiek­vie­ną mui­lo ga­ba­liu­ką, į kiek­vie­ną žva­kę mes įde­da­me da­le­lę sa­vęs – taip tei­gia­ma ener­gi­ja pa­sie­kia kiek­vie­no kū­ną ir sie­lą“, – vie­na ki­tai pri­tar­da­mos kal­bė­jo V. Sa­bec­kie­nė ir J. Rau­do­nie­nė.

Komentarai (1)

Komentavimas išjungtas.


S. Žiūros nuotr.
23 gruodžio, 2024

Prieš šventes kitų metų Europos Kalėdų sostinės titulą iškovojęs Vilnius nepraleido progos padėkoti verslams ir įstaigoms, mieste kuriantiems ypatingą Kalėdų […]

20 gruodžio, 2024

Kelionės vienam dažnai vertinamos kaip drąsos reikalaujantis žingsnis, tačiau jos suteikia neįtikėtiną laisvės jausmą ir galimybę pažinti save. Spontaniškumas čia […]

19 gruodžio, 2024

Kiekvienais metais šv. Kalėdos atneša ne tik šventinį laukimą, bet ir kvietimą dalintis šiluma, bendryste bei kūrybingumu. Šiais metais Kalvarijos […]

19 gruodžio, 2024

Vestuvės – tai viena gražiausių ir svarbiausių dienų poros gyvenime. Tačiau šiandienos visuomenėje jos dažnai tampa ne tik šventė, bet […]

19 gruodžio, 2024

Ketvirtadienį Neringos savivaldybės taryba priėmė sprendimą pakoreguoti įvažiavimo į Neringą rinkliavos dydžius. Dešimt mėnesių – nuo rugpjūčio 21 d. iki […]

17 gruodžio, 2024

Kauno miesto taryba pritarė, kad kitą pavasarį Dariaus ir Girėno stadione esanti veja būtų pakeista rulonine hibridine žole. Kaip skelbiama […]

12 gruodžio, 2024

Stalo žaidimai suaugusiems tampa vis populiaresniu pasirinkimu organizacijose, rengiančiose komandos formavimo veiklas. Jie ne tik sukuria smagią ir atsipalaidavusią atmosferą, […]

11 gruodžio, 2024

Daugyvenės kultūros istorijos muziejaus-draustinio Burbiškio dvaro istorijos muziejuje (Radviliškio r.) iki sausio 18 dienos veikia šventinė paroda „Senoviniai Kalėdų eglutės […]

10 gruodžio, 2024

Šalia didžiausios šalies oranžerijos, Vytauto Didžiojo universiteto Botanikos sode Kaune, prasidėjo statybos darbai: per šią žiemą čia bus įrengtas vadinamasis […]

9 gruodžio, 2024

Palangoje esantis Lietuvos nacionalinio muziejaus (LNM) padalinys Jono Šliūpo muziejus dabar lankytojus pasitinka ne tik atnaujintu pastatu, bet ir tvarkinga, […]

9 gruodžio, 2024

„Apie šventinį gruodį pradėjome galvoti jau pavasarį, – sako muziejaus direktorė Aušra Gudgalienė, – Visas kūrybinis procesas, prasidėjęs iškart po […]

Geriausi visų laikų „Žalgirio“ krepšininkai
9 gruodžio, 2024

Kauno „Žalgirį“ neseniai papildė nemenką NBA patirtį turintis, iš viso stipriausioje pasaulyje krepšinio lygoje 322 rungtynes sužaidęs ir po vid. […]

7 gruodžio, 2024

2024 m. gruodžio 7 d. Šiauliuose sužibo tradicijomis alsuojanti Kalėdų eglė. Keliolikos metrų aukščio eglę miestui padovanojo Šiaulių rajono gyventojai. […]

7 gruodžio, 2024

Šiemet Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) specialistai Kauno mieste ir rajone patikrino 14 viešųjų vaikų žaidimų aikštelių ir visose iš […]

7 gruodžio, 2024

Šiandien beveik 3,5 tūkst. žygeivių sugužėjo šventiškai ir aktyviai praleisti laiką kalėdiniame „TrenkTuro” žygyje Druskininkuose. Čia juos pasitiko kalėdiškai pasipuošęs […]

6 gruodžio, 2024

Klaipėdos rajono centras Gargždai šiandien prisipildė stebuklų ir gražiausių emocijų. Po ilgos pertraukos aikštėje įžiebta gyva, maždaug 12 metrų aukščio […]

6 gruodžio, 2024

Šįvakar Palangoje, susirinkus daugybei didelių ir mažų žiūrovų, įžiebta 15 metrų aukščio Kalėdų eglė. Ji, kaip ir kurorto viešųjų erdvių […]

6 gruodžio, 2024

Tarp keturių istorinių Lietuvos sostinių įsikūrusius Kaišiadoris anksčiau daugelis pravažiuodavo neužsukdami. Šiais metais viskas pasikeitė: į miestą traukiniais ir automobiliais […]

Pirmojo etapo dalyviai
4 gruodžio, 2024

Gruodžio 3 dieną, Kauno technologijų ir mokymo centre, startavo trečiasis integracinio futbolo čempionato „Futbolas visiems“ pirmasis etapas. Šis sezonas vyks […]

3 gruodžio, 2024

Savaitgalį Pakruojo dvaras vartus atkėlė pirmiesiems žiemos festivalio lankytojams. Septintoji šviečiančių žibintų šventė, kasmet trunkanti bent keletą mėnesių, startavo pirmieji […]