Rinkliavos už atliekų tvarkymą problemos svarstytos išvažiuojamajame posėdyje
Šiaulių rajono savivaldybėje buvo suorganizuotas Lietuvos Respublikos Seimo Šiaulių krašto bičiulių parlamentinės grupės išvažiuojamasis posėdis, skirtas Šiaulių regiono atliekų tvarkymo ir dvinarės rinkliavos įvedimo problemų sprendimui. Į posėdį atvyko LR Seimo Aplinkos apsaugos komiteto pirmininkas Kęstutis Mažeika, LR Seimo Šiaulių krašto bičiulių parlamentinės grupės nariai, vadovaujami Valerijaus Simulik, LR Seimo vicepirmininkė Rima Baškienė, Šiaulių rajono savivaldybės meras Antanas Bezaras ir administracijos direktorius Gipoldas Karklelis, kiti Šiaulių krašto apskrities savivaldybių merai, aplinkosaugos specialistai, suinteresuoti asmenys, žurnalistai.
LR Vyriausybės nutarimu dvinarė rinkliava už atliekų tvarkymą ir surinkimą turi būti taikoma nuo šių metų sausio 1 dienos. Rinkliavos sandarą pristatė Šiaulių regiono atliekų tvarkymo centro (ŠRATC) direktorė Jolita Šalkauskienė. Ji akcentavo, jog rinkliavos tikslas yra skatinti rūšiuoti atliekas. Rinkliavoje numatytos dvi – pastovioji ir kintamoji dalys. Pastovioji rinkliavos dalis nekinta, o kintamoji dalis priklausys nuo surenkamų atliekų kiekio.
LR Seimo Aplinkos apsaugos komiteto pirmininkas Kęstutis Mažeika diskusijos pradžioje išreiškė nuomonę, jog, jei atliekos nebus rūšiuojamos, tai sąvartynai greitai bus pilni, be to nebus vykdomos ES atliekų mažinimo direktyvos.
Posėdyje dalyvavęs Šiaulių prekybos, pramonės ir amatų rūmų prezidentas Vidmantas Japertas teigė, jog jau daug metų Lietuvoje vis kuriama ir nesukuriama atliekų tvarkymo sistema. Dabar pats laikas savitakinį atliekų tvarkymo sistemos ėjimą nežinia kur sustabdyti ir viską įvertinti.
Diskusijose pažymėta, jog reikia keisti 2016 metų balandžio 20 dienos nutarimu patvirtintą rinkliavos nustatymo metodiką. Dėl to gali nukentėti daug verslo įmonių, nes kartais už tas pačias atliekas gali tekti mokėti du kartus.
Regiono plėtros tarybos pirmininkas ir Akmenės rajono meras Vitalijus Mitrofanovas pateikė konkrečių pavyzdžių, kaip tvarkomasi kiekvienoje savivaldybėje. Jis nusistebėjo, jog kiekviena savivaldybė tvarkosi skirtingai, „nors turime vieną valstybę“.
Posėdyje pažymėta, jog su dvinarės rinkliavos įvedimu rinkliavos dydis tikrai ne mažės, o augs. Tam pasitarnaus didėjantys administravimo kaštai, prisidės valstybės įvestas mokestis už atliekų šalinimą sąvartyne bei kitos sąnaudos.
Šiaulių prekybos, pramonės ir amatų rūmų generalinis direktorius, savivaldybės tarybos narys Alfredas Jonuška iškėlė klausimą – ar atliekos negali tapti preke? Jo manymu, šiandien atliekos nėra prekė, tai yra lyg darinys, už kurį reikia susimokėti kelis kartus. Imamas mokestis už pakuotes, kiti mokesčiai. Kyla klausimas, kodėl mes nesekame kitų valstybių pavyzdžiu – jei atliekas rūšiuojame, tai turime popierių, stiklą, plastmasę, kurios turi tapti preke ir kurias galime parduoti, už kurias gyventojams nereikėtų mokėti…
LR Seimo narys Vitalijus Gailius paviešino kelis galimus situacijos sprendimo būdus. Vyriausybė gali pati atšaukti dvinarės rinkliavos įvedimo nutarimą arba nutarimo stabdymą inicijuoja Prezidentė ir kreipiamasi į Konstitucinį teismą.
LR Seimo Pirmininko pavaduotoja Rima Baškienė patikino, jog bus kreiptasi į Vyriausybę, kad ji atšauktų buvusios Vyriausybės nutarimą. Atliekų klausimas bus diskutuojamas toliau.