Rūdiškių gimnazijos jaunimas atranda gimtąsias vietas iš naujo
Penktadienį, lapkričio 13 dieną, Rūdiškių gimnazijos kūrybinėje dirbtuvėje kartu su istoriku dr. Arūnu Duboniu ir Lietuvos žurnalistų sąjungos pirmininku Dainiumi Radzevičiumi užvirė įdomi diskusija apie Trakų ir jų žemės vaidmenį XIII–XV a.
„Įspūdžiai puikūs. Buvo labai įdomu: išgirdome apie savo kraštą daug nežinomų dalykų, susipažinome su jo istorija iki Rūdiškių įsikūrimo ir joms kuriantis“, – pasakoja paskaitos-diskusijos dalyvė Karolina Franckevičiūtė.
Merginai itin įsiminė pasakojimas apie Rūdiškių vardo kilmę. Pasirodo, Rūdiškėse buvo kasama geležies rūda ir būtent nuo to kilo miestelio pavadinimas. Rūda buvo vežama į Trakus, kur galėjo būti iš jos gaminami įvairūs įrankiai, galbūt net ginklai.
Kaip rašoma Rūdiškių komandos „Facebook“ puslapyje, nuo geležies rūdos kasybos kilo ir kitų aplinkinių kaimelių pavadinimai – Kalviai, Pagelužys, o D. Radzevičiaus fantazija iškart nukalė iš tos Rūdiškių balų geležies kardus, kuriais mosuota Žalgirio mūšyje.
„Dabar domėsimės, kur galbūt buvo kasama rūda. Ieškosime griovių, senuosiuose žemėlapiuose pažymėtų kelių ar kokių nors kitų įrodymų, kad ji tikrai buvo kasama“, – mintimis dalijasi Karolina.
Žinoma, jaunimas ketina tęsti ir kitų įdomių vietovių paieškas. Juk susitikime taip pat kalbėta apie netoli nuo Rūdiškių rastą ir Lietuvos nacionaliniame muziejuje saugomą auksinių monetų lobį, LDK medžioklės plotus ir t. t. „Jaunimas daugiau linksta prie LDK valdovų, konkrečiai Žygimanto Augusto, medžioklių Rūdiškių miškuose, įsivaizduoja, kaip iš vienos tokios medžioklės Barborai Radvilaitei parvežamas trofėjus… Taigi veikti tikrai yra ką“, – rašoma komandos „Trakas“paskyroje socialiniame tinkle „Facebook“.