Rugpjūčio 23 –ąją paminėtos dvi mūsų tautai reikšmingos datos
Rugpjūčio 23-iąją, jau tradiciškai kiekvienais metais, visa Lietuva minėjo Europos dieną stalinizmo ir nacizmo aukoms atminti ir Baltijos kelio dieną. Šiai dienai paminėti skirti renginiai Ukmergėje prasidėjo Ukmergės Vlado Šlaito viešojoje bibliotekoje. 13 valandą čia buvo parodytas dokumentinis filmas „Ir ateis ta diena. Baltijos kelias“ bei pristatyta dokumentų paroda „Už rankų susiėmę apjuoskim Lietuvėlę“.
16 valandą Klaipėdos gatvėje prie Ukmergės centrinės turgavietės stovinčio paminklinio akmens žuvusiųjų Lietuvos partizanų atminimui įvyko iškilmingas minėjimas, po jo – šv. Mišios Švč. Trejybės bažnyčioje, o po jų – visi norintys Ukmergės kraštotyros muziejuje galėjo peržiūrėti archyvinę filmuotą medžiagą apie istorinį Baltijos kelią.
Prieš 77 metus, 1939-aisiais, Sovietų Sąjunga ir Vokietija pasirašė vadinamąjį Molotovo-Ribentropo paktą ir jo slaptuosius protokolus, kuriais neteisėtai pasidalijo Europą ir taip panaikino Baltijos šalių nepriklausomybę.
Šie susitarimai nulėmė 1940 metais prasidėjusią Lietuvos okupaciją, represijas, krašto sovietizaciją, Juodojo birželio tragediją. Lietuva dėl sovietinio ir nacistinio režimų nusikaltimų prarado maždaug trečdalį gyventojų.
1989 metų rugpjūčio 23-iąją, minint 50-ąsias pakto pasirašymo sukaktuves, apie 2 milijonai lietuvių, latvių ir estų susivienijo prieš okupantus ir, susikibę rankomis, sudarė gyvą daugiau kaip 650 kilometrų ilgio žmonių grandinę per visas tris šalis. Ši protesto akcija buvo pavadinta Baltijos keliu ir tapo Baltijos tautų valios simboliu ir kelio į Nepriklausomybę pradžia.