Rugsėjo 28-oji – Pasaulinė pasiutligės diena
Rugsėjo 28-ąją pasaulyje bus minima pasiutliges diena. Panevėžio visuomenės sveikatos centro (toliau – Centras) duomenimis, pirmąjį šių metų pusmetį medicinos pagalbos kreipėsi 212 Panevėžio apskrities gyventojų, nukentėjusių nuo įvairių laukinių ir naminių gyvūnų, t. y. 30 asmenų mažiau nei pernai per tą patį laikotarpį (242 atv.). Daugiausiai nukentėjusių nuo gyvūnų – Panevėžio mieste. Kiekvienais metais dažniausiai žmonės nukenčia nuo šunų, kačių ir laukinių gyvūnų. Visiems nukentėjusiems buvo laiku suteikta medicininė pagalba ir skirta pasiutligės imunoprofilaktika.
Panevėžio apskrityje paskutinis žmogaus pasiutligės atvejis registruotas 2000 m. (Pasvalio r.). 2012 – 2014 m. neregistruotas nė vienas gyvūnas užsikrėtęs pasiutlige. Panevėžio apskrityje paskutinį kartą gyvūno pasiutligės atvejis registruotas 2011 m. (karvės) Rokiškio rajone.
Centro specialistai primena, kad pasiutligė yra ūmi virusinė liga, kuria žmonės užsikrečia, kai jiems įkanda, įdreskia ar apseilėja sergantis naminis ar laukinis gyvūnas ir su gyvūno seilėmis pasiutligės virusas patenka į žaizdą.
Inkubacinis pasiutligės periodas trunka nuo 12 dienų iki kelių mėnesių, priklausomai nuo užkrato patekimo vietos (kuo arčiau galvos, tuo inkubacija trumpesnė), nuo į žaizdą patekusio užkrato kiekio, įkandimo vietos įnervavimo ypatumų, apkandžiotojo imuninės sistemos. Pirmieji pasiutligės simptomai panašūs į gripą: karščiavimas, galvos skausmas, didelis silpnumas. Šis periodas gali užtrukti apie savaitę. Ligai progresuojant atsiranda ir kitų simptomų. Skiriamos dvi tipinės pasiutligės formos. Encefalitas su sujaudinimu yra klasikinė pasiutligės forma, pasireiškianti vandens baime, oro judėjimo baime, gerklų spazmais. Paralyžinė pasiutligės forma pasireiškia progresuojančiu raumenų silpnumu be galvos smegenų pažeidimo požymių. Neurologinių simptomų periodas gali užtrukti apie savaitę, paskui pereina į komą ir baigiasi mirtimi.
Iki šiol nėra veiksmingo pasiutligės gydymo. Įkandus bet kokiam gyvūnui, rekomenduojama kreiptis į asmens sveikatos priežiūros įstaigą, kur gydytojas įvertinęs situaciją ir galimą riziką užsikrėsti pasiutlige, skirs profilaktinį vakcinacijos kursą. Pasiutligės profilaktikos kursui skiepijamos penkios vakcinos dozės: 0, 3, 7, 14, 28 dieną nuo įkandimo ar sužalojimo.