Rūkote jūs, o kenčia jūsų naminiai gyvūnai
Pulmonologai sako, kad kai kalbame apie pasyvų rūkymą – kvėpavimą tabako dūmais užterštu oru – labiausiai pažeidžiamos grupės yra vaikai, seneliai ir… naminiai gyvūnai. Nors yra atliktų tyrimų, apie pasyvaus rūkymo sukeliamas ligas mūsų augintiniams, deja, apie tai kol kas kalbama nedaug. Tad nenuostabu, kad paprastai nesusimąstome, kaip mūsų veiksmai atsiliepia šalia esantiems gyvūnams.
„Atlikti tyrimai įrodo, kad pasyvus rūkymas itin pavojingas naminiams gyvūnams. Nustatyta, kad kvėpavimas cigarečių dūmais užterštu oru yra susijęs su tam tikromis vėžinėmis šunų ir kačių ligomis bei alergijomis. Tuo tarpu paukščiams šie dūmai gali sukelti akių, odos bei kvėpavimo takų problemas“, – sako veterinarijos gydytoja Ieva Kirchovaitė.
Įtaką sveikatai gali daryti snukio ilgis
Gydytoja detalizuoja, kad šunims, gyvenantiems namuose, kur yra rūkoma, gali pasireikšti tokios rimtos ligos, kaip nosies navikai, plaučių vėžys, astma, bronchitas. Vis tik įdomu tai, kad pasyvaus rūkymo poveikis šunų sveikatai skiriasi priklausomai nuo jų snukio ilgio.
„Ilgasnukiams šunims, pasyvus rūkymas dažniau sukelia nosies ir sinusų vėžį, nes yra didesnis paviršiaus plotas, kur gali kauptis kancerogenai. Šunims, su trumpesniais snukiais – didesnė tikimybė susirgti plaučių vėžiu. Tuo tarpu katėms, kurios dažnai būna prirūkytose patalpose, gali išsivystyti limfoma, burnos gleivinės vėžys, astma, kvėpavimo takų susirgimai. Na, o paukščiams dūmų poveikis gali sukelti pneumoniją ar plaučių vėžį, mat jų kvėpavimo takų sistema yra itin jautri“, – liūdnai konstatuoja I. Kirchovaitė.
Nuodingos medžiagos lieka kailyje
Tačiau pavojų sukelia ne tik pasyvus rūkymas tiesiogiai, kai dūmai yra įkvepiami, bet ir nuodingos medžiagos, kurios, net išvėdinus patalpų orą, lieka minkštuose balduose kilimuose ir, žinoma, gyvūno kailyje. Tai, kaip žinome, yra itin pavojinga katėms, kurios švarinasi jį laižydamos.
„Prausdamos save katės prisilaižo nuodingų medžiagų, kurios lieka jų kailyje nuo cigarečių dūmų, o tai turi įtakos burnos vėžio atsiradimui. Tačiau ir kitiems naminiams gyvūnams gulinėjant ant baldų nuodingos medžiagos, esančios juose, patenka ant kailio bei įsigerią į odą, taip darydamos neigiamą poveikį sveikatai“, – atkreipia dėmesį gydytoja veterinarė.
Kaltų neieško, bet ragina būti sąmoningiems
Nors rūkymas atviroje erdvėje sumažina pavojų gyvūnams, palyginti su rūkymu uždarose patalpose, vis tik negalima būtų teigti, kad jį eliminuoja. Pasak veterinarijos gydytojos, rūkantis šeimininkas vedžiodamas šunį jį glosto, dresūros metu duoda skanėstų, todėl toksinai vis tiek patenka į gyvūno organizmą. Vis tik I. Kirchovaitė kaltų ieškoti nesiekia.
„Gyvūnų vėžiniai navikai nėra retas ar neįprastas reiškinys. Tačiau tokiais atvejais didžiausias dėmesys yra skiriamas gyvūno gydimui, o ne ligos priežasčių ieškojimui. Paprastai tokioje situacijoje niekas nekaltina šeimininkų dėl netinkamos gyvūno priežiūros. Tačiau kiekvienas iš mūsų turime prisiimti atsakomybę ir, jei įmanoma, stengtis apsaugoti savo augintinius, pavyzdžiui, renkantis sumažintos rizikos produktus – elektronines cigaretes, kaitinamo tabako įrenginius, kurie gali eliminuoti pasyvaus rūkymo keliamą žalą naminiams gyvūnams“, – sako I. Kirchovaitė.
Veterinarijos gydytoja šių alternatyvų įprastiems tabako gaminiams kol kas vertinti nesiryžta, nes, anot jos, dar nėra atlikta pakankamai tyrimų, įrodančių šių produktų poveikį. Vis tik jie gali sumažinti aplinkiniams ir mūsų augintiniams daromą žalą, nes juose nėra dervų, nevyksta degimo procesas, tad atitinkamai nėra dūmų.
Vis tik rūkantiems šeimininkams gydytoja turi keletą patarimų, padėsiančių apsaugoti gyvūnus namų aplinkoje: „Geriausia būtų, kad nerūkytumėte namie arba nelaikytumėte gyvūnų uždaroje patalpoje, kurioje yra dažnai rūkoma. Taip pat namuose naudokite geros kokybės oro valytuvą, padėsiantį pašalinti toksinų kiekį. Na ir galiausiai, parūkę nusiplaukite rankas, kad glostydami gyvūną jam ant kailio nepaliktumėte nuodingų medžiagų“, – ragina I. Kirchovaitė.