Ruošiantis 2024 metams, sėkmingai funkcionuojantys 8 maisto atliekų konteineriai Šiaulių mieste
Pasitinkant naujuosius 2023 metus, Šiaulių regiono atliekų tvarkymo centras primena, kad jau nuo 2024 m. sausio 1 dienos įsigalios ES direktyva, reikalaujanti iš bendro atliekų srauto atskirti maisto ir virtuvės atliekas. Ši direktyva įpareigos siekti, kad maisto atliekų susidarytų kuo mažiau, o susidariusios būtų efektyviai tvarkomos – iš atskirai surinktų biologinių atliekų būtų gaminamas aukštos kokybės kompostas, naudojamas žemės ūkyje, pažeistoms teritorijoms atstatyti ir energinių augalų terpėms ruošti arba organinė masė (pulpa), kuri būtų naudojama biometano gamybai.
Kas apskritai yra maisto atliekos?
Dažnas galvoja, kad maisto atliekos tėra tai, kas lieka mūsų lėkštėje po pietų ar vakarienės, tačiau tai nėra visiška tiesa. Į maisto atliekų grupę priskiriami vaisiai, daržovės ir jų likučiai, duonos, kitų kepinių atliekos, jų likučiai, termiškai apdoroto ir neapdoroto maisto likučiai (mėsa, žuvis, virtos bulvės, košė, sriubos tirščiai, kotletai, pieno produktai ir t.t., taip pat kaulai, kiaušinių lukštai, arbatžolės, arbatos pakeliai, kavos tirščiai ir jų filtrai, riebalais ar kitais maisto produktais suteptos servetėlės, popieriniai rankšluosčiai, kartonas.
Ką daryti, kad maisto atliekų būtų mažiau arba jų išvis neliktų?
Kiekvienas iš mūsų turime prisiimti asmeninę atsakomybę, kad išmetamų maisto atliekų kiekis būtų kur kas mažesnis, o tai galime padaryti keliais paprastais būdais: planuokime savo valgiaraštį, pirkime tik tuos maisto produktus, kurie bus reikalingi maisto gamybai. Jeigu po valgio liko maisto – pasidarykime iš jo kitą patiekalą ir / arba jį užšaldykime. Labai svarbu, kad maisto porcijos būtų saikingos. Na, o jeigu taip atsitiko, kad maisto pasigaminome per daug – pasidalinkime juo! Pavaišinkime kaimynus ar į svečius pasikvieskime artimuosius, padarykime gerą darbą – pasidalinkime maistu su jo stokojančiais žmonėmis!
Net 8 maisto atliekų konteineriai pastatyti Šiaulių mieste
Dar 2021 metais spalio 11 dieną Šiauliuose startavo Šiaulių regiono atliekų tvarkymo centro ir Šiaulių miesto savivaldybės administracijos inicijuotas bandomasis atskiro maisto atliekų surinkimo projektas „Aš Pats. Planuoju. Valgau. Rūšiuoju. Saugau.“, kurį finansuoja Šiaulių miesto savivaldybė. Į šį projektą įsitraukė 8 daugiabučių, daugiau nei 1 000 butų gyventojai, kurie gavo specialius maisto atliekų surinkimui skirtus kibirėlius sėkmingam maisto atliekų rūšiavimo startui.
Maisto atliekų bandomojo projekto rezultatai
Projekto metu gyventojų atskirtos maisto atliekos pasveriamos, patikrinama, ar nėra neleistinų atliekų ir tik tada atiduodamos galutiniam sutvarkymui, kad iš jų būtų išgaunamos dujos elektros gamybai.
Projekto metu Šiaulių regiono atliekų tvarkymo centro specialistai analizuoja susidarančių maisto atliekų kiekius, kurių viso projekto metu surinkta 33 117,9 kg, tad skaičiuojama, kad vienas gyventojas vidutiniškai išmetė ~1,265 kg per mėnesį ir ~ 15,19 kg per metus maisto atliekų. Šie tyrimo rezultatai rodo, kad Šiaulių miesto gyventojai, dalyvaujantys bandomajame projekte statistiškai išmeta kelis kart mažiau maisto atliekų lyginant su visos Lietuvos statistiniais duomenimis.
Jeigu taip atsitiko, kad nepavyko išvengti maisto ir virtuvės atliekų, jas galite išmesti net 8 – niuose Šiaulių miesto vietose, kuriose pastatyti konteineriai: Rasos g. 7, Rasos g. 20, Statybininkų g. 5, Talšos g. 6, Vilniaus g. 15,Vilniaus g. 52,Vilniau g. 262, Vilniaus g. 269.
Sumažinti visame pasaulyje iššvaistomo ir išmetamo maisto kiekį yra sunku, tačiau be galo svarbu. Siekti šio tikslo galime – ir turime – visi.