Rusijos rinkimų komisija pasveikino „rekordinę“ V. Putino pergalę
Rusijos centrinė rinkimų komisija (CRK) pirmadienį pasveikino „rekordinę“ Vladimiro Putino pergalę prezidento rinkimuose, kuriuose nebuvo opozicijos, ir teigė, kad tai rodo, jog šalis vieningai palaiko ilgametį lyderį.
Už V. Putiną balsavo „beveik 76 mln. žmonių“, sakė CRK vadovė Ela Pamfilova po to, kai buvo suskaičiuota daugiau kaip 99 proc. balsų. „Tai rekordinis skaičius“, – sakė ji ir pridūrė: „Vakarų akivaizdoje mes parodėme, kad esame vieningi“.
Kinija, Iranas ir Indija pasveikino V. Putiną su pergale rinkimuose
Pagrindinė Rusijos sąjungininkė Kinija pirmadienį pasveikino V. Putiną su pergale prezidento rinkimuose.
„Kinija reiškia savo sveikinimus“, – sakė Užsienio reikalų ministerijos atstovas spaudai Lin Jianas, paklaustas apie rinkimus įprastinėje spaudos konferencijoje.
„Kinija ir Rusija yra didžiausios viena kitos kaimynės ir visapusiškos strateginio bendradarbiavimo partnerės naujoje eroje“, – pridūrė jis.
Gavus oficialius duomenis iš 99 proc. rinkimų apylinkių, paaiškėjo, kad V. Putinas užsitikrino 87,33 proc. visų atiduotų balsų, pirmadienį pranešė valstybinė naujienų agentūra RIA. Tai rekordinė pergalė prezidento rinkimuose, kuriuose jis nesusidūrė su realia konkurencija.
„Mes tvirtai tikime, kad strategiškai vadovaujant prezidentui Xi Jinpingui ir prezidentui Putinui, Kinijos ir Rusijos santykiai toliau judės į priekį“, – sakė Lin, pažymėdamas, kad šiemet minimos 75-osios diplomatinių santykių tarp abiejų šalių užmezgimo metinės.
„Abiejų valstybių vadovai ir toliau palaikys glaudžius ryšius, vadovaus abiem šalims toliau puoselėdami ilgametę gerą kaimynišką draugystę, gilindami visapusišką strateginį koordinavimą ir skatindami nuolatinę Kinijos ir Rusijos santykių plėtrą naujoje eroje“, – sakė Lin.
Irano prezidentas Ebrahimas Raisi pirmadienį taip pat pasveikino V. Putiną su „įtikinama“ pergale Rusijos prezidento rinkimuose, pranešė valstybinė žiniasklaida.
„Irano Islamo Respublikos prezidentas nusiuntė žinutę, kurioje nuoširdžiai sveikina Vladimirą Putiną su įtikinama pergale ir perrinkimu į Rusijos Federacijos prezidentus“, – pranešė valstybinė naujienų agentūra IRNA.
Indijos ministras pirmininkas Narendra Modi pasveikino perrinktą Rusijos prezidentą V. Putiną ir pareiškė, kad tikisi sustiprinti ryšius ir plėtoti „ypatingus“ santykius.
„Tikiuosi bendradarbiauti ir per ateinančius metus toliau stiprinti laiko patikrintą Specialiąją ir privilegijuotą strateginę Indijos ir Rusijos partnerystę“, – socialinės žiniasklaidos platformoje X parašė N. Modi. Jis pasiuntė V. Putinui „šiltus sveikinimus“.
Naujasis Delis ir Maskva palaiko ryšius dar nuo šaltojo karo laikų, Rusija tebėra didžiausia ginklų tiekėja daugiausiai gyventojų turinčiai pasaulio šaliai.
Indija vengia aiškiai pasmerkti Rusiją dėl jos invazijos į Ukrainą, nors ir siekia glaudesnių saugumo ryšių su Jungtinėmis Valstijomis. Prasidėjus invazijai į Ukrainą, Indija ėmė pirkti šimtus milijonų barelių pigios Rusijos žalios naftos, taip sutaupo milijardus dolerių ir kartu stiprina Maskvos karo iždą. Rusija tapo didžiausia Indijos naftos tiekėja, aplenkusi tradicinius sunkiasvorius Artimųjų Rytų eksportuotojus.
Tačiau pastaraisiais metais Indija taip pat stiprina bendradarbiavimą gynybos srityje su Vakarų šalimis, įskaitant „Quad“ aljansą su JAV, Japonija ir Australija.
JK ministras: V. Putinas – „šių dienų Stalinas“, „pavogęs“ rinkimus Rusijoje
Rusijoje pasibaigus rinkimams, kuriuose, užgniaužus bet kokią opoziciją, V. Putinui pavyko dar labiau sustiprinti savo valdžią, Jungtinės Karalystės gynybos sekretorius Grantas Shappsas pasakė, kad V. Putinas elgiasi lyg „šių dienų Stalinas“.
Po to, kai sekmadienį paskelbti preliminarūs rezultatai parodė, kad už V. Putiną balsavo beveik 88 proc. rinkėjų, užsienio reikalų sekretorius Davidas Cameronas pasakė, kad rinkimai nėra „laisvi ir teisingi“.
Remiantis šiais Rusijos centrinės rinkimų komisijos paskelbtais rezultatais, V. Putinas rinkimuose pasiekė rekordinę pergalę, dar patogiau įsitaisydamas prezidento poste, kuriame jau praleido beveik ketvirtį amžiaus.
Vieninteliais V. Putino, kuris savo pergalę pasveikino kaip „pasitikėjimo“ juo ir „vilties“ ženklą, varžovais rinkimuose buvo vos trys kandidatai, nekritikavę nei jo valdymo, nei invazijos Ukrainoje.
Visi rimti konkurentai buvo pašalinti dar iki prasidedant balsavimui.
Didžiausias V. Putino priešas praėjusį mėnesį mirė arkties kalėjime, o kiti kritikai yra arba kalėjime, arba tremtyje.
Tuo tarpu nepriklausomų rinkimų stebėtojų skaičius buvo labai ribotas, tris dienas trukusio balsavimo stebėti nebuvo pakviesta ir Europos saugumo ir bendradarbiavimo organizacija (ESBO).
Dienraštyje „The Telegraph“ publikuotame straipsnyje G. Shappsas teigė, jog „savaime suprantama, kad, sekmadienį pavogęs vadinamuosius rinkimus, kuomet politiniai oponentai arba sėdi kalėjime, arba yra numarinti, jis (Putinas) niekur nesitrauks.
Šokiruoja tai, kad, pasibaigus kitai penkerių metų jo kadencijai, jis valdžioje bus išbuvęs beveik tiek pat, kiek diktatorius Josifas Stalinas.
V. Putinas elgiasi lyg šių dienų Stalinas.
Tai tironas, kuriam turi pasipriešinti Vakarai – priemonių mes turime, bet… privalome parodyti, jog turime ir kolektyvinės valios laimėti.“
D. Cameron socialiniame tinkle „X“ rašė: „Po neteisėtų rinkimų Ukrainos teritorijoje, balsavimas baigtas ir Rusijoje, rinkėjams nesuteikiant pasirinkimo, o ESBO – galimybės nepriklausomai stebėti rinkimus“.
„Laisvi ir teisingi rinkimai taip neatrodo.“
Sekmadienį, iki paskelbiant preliminarius rinkimų rezultatus, rinkimus Rusijoje sukritikavo ir JK ministrų kabineto narys Markas Harperis.
Duodamas interviu televizijos kanalui „Sky News“, jis pasakė: „Nemanau, kad kam nors kyla kokių nors iliuzijų dėl to, kad jie yra laisvi arba teisingi, o tai, kad tokie rinkimai rengiami ir Ukrainoje – nepriklausomoje šalyje, kurią bando užgrobti Vladimiras Putinas – yra itin smerktina“.
Paklaustas, ar JK pripažins V. Putino režimą, transporto sekretorius pasakė: „Žinoma, su Rusija palaikome diplomatinius santykius, tačiau savo poziciją dėl invazijos Ukrainoje išsakome labai aiškiai“.
Buvęs NATO generalinis sekretorius ir JK Lordų rūmų narys George‘as Robertsonas pasakė, kad Vakarai neturėtų pasiduoti V. Putino bauginimui.
„Manau, kad V. Putinas ims tik dar griežčiau laikytis savo kurso, teigdamas, kad rinkimų rezultatai reiškia paramą tiek jam pačiam, tiek jo kariniams veiksmams“, – kalbėdamas su naujienų agentūra BBC sakė jis.
Jo teigimu, nors Vakarų šalys „išsigando“ V. Putino grasinimų panaudoti branduolinį ginklą, „mes neturėtume pasiduoti branduoliniam šantažui“, nes „jis žino, kad nes turime atsakomųjų priemonių“.
JK gyvenantys rusai sekmadienį rinkosi balsavimo vietose, kad sugadintų prezidento rinkimų biuletenius, tokiu būdų pareikšdami protestą V. Putinui.
Rusijos demokratinė draugija – JK gyvenančių rusų emigrantų bendruomenė – prie Rusijos ambasados Londone surengė „Vidurdienio prieš Putiną“ demonstraciją.
Tuo tarpu A. Navalno bendražygiai ragino visos Rusijos gyventojus protestuoti, sekmadienį vidurdienį masiškai susirenkant prie balsavimo punktų, kad šie būtų perpildyti.
Vokietijos prezidentas pasakė V. Putino nesveikinsiąs
Vokietijos prezidentas Frankas-Walteris Steinmeieris pasakė, kad Rusijos prezidento Vladimiro Putino perrinkimo proga nesveikins, Berlyno dienraščiui „Tagesspiegel“ pranešė jo atstovė spaudai.
„Jokio laiško V. Putinui nebus“, – straipsnyje cituojami atstovės spaudai Cerstin Gammelin žodžiai.
„Šiandien galvoju apie žmones Rusijoje, kurie kovoja už laisvę ir demokratiją ir kurie gyvena nuolatinės V. Putino režimo grėsmės šešėlyje. Mes šių drąsių žmonių nepamiršime“, – sekmadienį socialiniame tinkle „X“ (buvęs tviteris) rašė F. W. Steinmeieris.
Vokietijos užsienio reikalų ministerija platformoje „X“ pirmiau yra rašiusi, kad „Pseudorinkimai #Rusijoje nėra nei laisvi, nei teisingi, o jų rezultatas nieko nestebina. Putino valdžia – autoritarinė, grindžiama cenzūra, represijomis ir smurtu“.
Po paskutinių 2018 m. Rusijoje įvykusių rinkimų F. W. Steinmeieris V. Putiną pasveikino.
JAV: rinkimai Rusijoje buvo „neįtikėtinai nedemokratiški“
Pirmadienį Jungtinės Amerikos Valstijos pasmerkė rinkimus Rusijoje kaip „nedemokratiškus“ ir pareiškė, kad nepasveikins nugalėtoju paskelbto V. Putino.
Paklaustas apie V. Putino perrinkimą, Valstybės departamento atstovas Vedantas Patelis sarkastiškai atsakė: „Vos galėjau nustygti ant kėdės. Buvo taip netikėta“.
„Tai buvo neįtikėtinai nedemokratiškas procesas“, – žurnalistams sakė V. Patelis. Paklaustas, ar Jungtinės Valstijos nepripažins rezultato, kaip ragino kai kurie disidentai, V. Patelis atsakė: „Manau, galima drąsiai teigti, kad jokių sveikinimų iš Jungtinių Amerikos Valstijų tikrai nebus“.
„Jis tikriausiai ir toliau bus Rusijos prezidentas, bet neabejotinai autokratas“, – sakė V. Patelis, apkaltinęs V. Putiną oponentų persekiojimu ir įkalinimu bei dėl vieno žinomiausių jo varžovų Aleksejaus Navalno mirties kalėjime prieš pat balsavimą.
Rusai „nusipelno laisvų ir sąžiningų rinkimų bei galimybės rinktis iš kandidatų, atstovaujančių kitus požiūrius“, sakė V. Patelis. Rusai taip pat „nusipelno prieigos prie nešališkos informacijos, kuri padėtų jiems pasirinkti lyderius, kurių jie nori ir kurie padėtų jiems nubrėžti savo šalies ateitį“, sakė jis. „To akivaizdžiai nebuvo per šiuos rinkimus, kurie nebuvo nei laisvi, nei sąžiningi“, – pridūrė jis.
Nuo tada, kai V. Putinas nepaisė JAV įspėjimų ir 2022 m. vasarį įsakė įsiveržti į Ukrainą, JAV beveik nepalaiko su juo kontaktų.