Rusijos valiuta toliau silpsta: už vieną dolerį – 101 rublis

Kelias savaites žemyn čiuožęs Rusijos rublio kursas peržengė 100 rublių už 1 dolerį ribą. Maskvos biržoje pirmadienį priešpiet 1 doleris kainavo 101,16 rublio. Už eurą buvo mokama 110,3 rublio, pranešė valstybinė naujienų agentūra TASS. Tokia silpna Rusijos valiuta, anot duomenų, pastarąjį kartą 2022 m. kovo pabaigoje.
Prezidento Vladimiro Putino patarėjas ekonomikos klausimais Maksimas Oreškinas dėl rublio kurso kritimo kaltino švelnią Centrinio banko pinigų ir kreditų politiką. Nerimą pirmiausiai kelia vartojimo paskolų didėjimas, komentare agentūrai TASS rašė buvęs ekonomikos ministras. Tačiau Centrinis bankas esą turi priemonių, kad „artimiausiu metu suvaldytų situaciją“.
Po V. Putino pradėtos invazijos į Ukrainą rublio kursas 2022 m. vasarį ir kovą buvo dar silpnesnis. Tada Centrinio banko vadovei Elvyrai Nabiulinai, kuri iš tiesų norėjo atsistatydinti, pavyko stabilizuoti valiutą. Ji, be kita ko, įvedė kapitalo judėjimo kontrolę. Dabartinis kurso kritimas prasidėjo po privačios „Wagner“ kariuomenės ir jos lyderio Jevgenijaus Prigožino maišto birželį; tai sukėlė didelį netikrumą.
Reaguodamas į silpną rublį, Rusijos Centrinis bankas smarkiai kilstelėjo bazines palūkanas
Rusijos Centrinis bankas, reaguodamas į stiprų rublio nuvertėjimą, smarkiai padidino palūkanas. Pagrindinė palūkanų norma nuo 8,5 proc. pakelta iki 12 proc., antradienį po neeilinio posėdžio pranešė Centrinis bankas.
Tai smarkiausias palūkanų normos padidinimas nuo 2022 m. kovo – tada palūkanos iš karto po Rusijos invazijos į Ukrainą bus pakeltos dar labiau. Bazinė palūkanų norma dabar yra didžiausia nuo 2022-ųjų pavasario.
„Sprendimo tikslas yra apriboti kainų stabilumo rizikas“, – sakoma banko pranešime. Kaip bus elgiamasi toliau, nenurodoma.