Rykantų bibliotekoje – skaitymai apie gamtą, ekologiją bei kultūrą
Žodis „ekologija“ šiandien skamba ypač dažnai. Jis neretai siejasi su neužteršta gamta. Žiniasklaidoje bei internete pastoviai girdime apie tai, kad reikia kažko imtis, reikia stabdyti visuotinį atšilimą, nes dėl mūsų, žmonių, kaltės tirpsta ledynai, atšyla oras, kyla jūros lygis, dažnėja uraganai, užpuola sausros ir kyla gaisrai. Tai reiškiniai, kurie kiekvieną verčia susimąstyti, jog turime turėti atsakomybės jausmą, gyvendami Žemės planetoje. Norint, kad kažkas pasikeistų, reikėtų pradėti nuo savęs. O būti draugiškam supančiai aplinkai nereikia investicijų – tik noro ir pastangų. Lietuvos gyventojai mažais žingsneliais eina link tikslo – švaresnės aplinkos. Prekybos centrai atsisakė plastikinių maišelių, daug įstaigų renkasi popierinius vienkartinius indus, vis geriau sekasi žmonėms rūšiuoti šiukšles.
Rykantų filialo bibliotekininkė apie ekologiją nutarė pasikalbėti su mažiausiais savo skaitytojais. Rykantų universalaus daugiafunkcio centro darželinukai buvo pakviesti į antrą susitikimą iš ciklo vasaros skaitymai „Vasara su knyga“. Susitikimo metu vaikams buvo pristatyta rašytojos R. Lietuvninkienės knyga „Gulbės kelionė po Trakų žemę“. Tai ekologinė pasaka, kurios pagrindinė veikėja – gulbė keliauninkė. Ji nutūpė prie pat senosios sostinės, Trakų pilies, bei gėrėjosi apylinkėmis. Gulbė susidraugavo su antimis, kurios papasakojo jai, ką joms tenka patirti dėl žmonių, kurie šiukšlina pakrantes, degina žolę, laužo medžius, meta į ežerą padangas ir kitas šiukšles, išleidžia į ežerą dvokiantį vandenį. Gulbė sužinojo, kad yra ir užjaučiančių žmonių, kurie padeda prižiūrėti ir saugoti gamtą. Jie valo ežerų pakrantes, renka šiukšles, grėbia lapus… Popietės dalyviai diskutavo apie šiukšlių rūšiavimą ir perdirbimą, pasakojo, kaip jų namuose yra rūšiuojamos atliekos: popierius, stiklas, plastikas ir pan.
Pasakoje pagrindinės gyvenimo tiesos atskleidžiamos ne įkyriai, o teigiamų ir neigiamų veikėjų paveikslais bei likimais. Ji skirta vaikų socialiniams, komunikavimo, pažinimo ir ekologinių nuostatų pradmenims formuoti.
Rašytojos R. Lietuvninkienės knyga „Gulbės kelionė po Trakų žemę“ skaitymams buvo pasirinkta neatsitiktinai. Šiemet Trakai didžiuojasi nominacija „Trakai – Lietuvos kultūros sostinė 2020“. Kultūros reikia mokytis nuo mažens. Kodėl gi ne pradėti nuo paprasčiausių dalykų?