Ryte šiukšles išnešusius didmiesčių gyventojus prie konteinerių „pasitiko“ perspėjantys užrašai
Ne vieną šiandien ryte šiukšles išnešusį didžiųjų miestų gyventoją nustebino prie atliekų konteinerių aikštelių atsiradęs užrašas „Mes stebime kaip jūs rūšiuojate“. Tai viena iš tris savaites truksiančios aplinkosauginės kampanijos akcijų. Jos tikslas – atkreipti visuomenės dėmesį į atliekų tvarkymo problemas Lietuvoje bei skatinti atsakingo vartojimo bei rūšiavimo įgūdžių įsitvirtinimą kasdieninėje veikloje.
Kampanijos, kuri prasidėjo šiandien ir oficialiai tapo renginių, vyksiančių lapkričio 21-29 dienomis ir skirtų Atliekų mažinimo savaitei Europoje įgyvendinti, pranaše, šūkis yra „Mes stebime kaip jūs rūšiuojate“. Žodis „mes“ reiškia „gamtą“. Gamta mus stebi ar mes tinkamai elgiamės, ar rūšiuojame, kaip tai darome.
Nuo ankstyvo ryto 5-iuose didžiausiuose Lietuvos miestuose buvo stebimas gyventojų elgesys prie atliekų aikštelių, siekiant sužinoti ar jie rūšiuoja, ar supranta kaip tai reikia teisingai daryti. Akcijos metu žmonėms dalinti daugkartiniai pirkinių maišeliai, pasakant, kad reikia stengtis kuo mažiau vartoti vienkartinių maišelių ir kitų trumpalaikės vertės daiktų. Taip pat įteiktos magnetinės atmintinės, tam, kad skatinti gyventojus rūšiuoti ir padėti susigaudyti kaip teisingai tai daryti.
Pasak, VšĮ „Pakuočių tvarkymo organizacija“ (PTO) atstovės švietimo bei informavimo klausimais Audronės Viliūtės‚ šiuo metu Lietuva yra tarp daugiausiai atliekų sąvartynuose šalinančių ES šalių.
„Mūsų vartojimo įpročiai įtakojo sudėtingų aplinkosauginių problemų atsiradimą: gyvūnijos ir augalijos nykimą, visuotinį atšilimą, gamtinių išteklių mažėjimą, katastrofiškai didėjantį atliekų kiekį. Todėl laikas labai stipriai pagalvoti apie jų keitimą: atsakingą vartojimą, atliekų kiekio mažinimą, pakartotinį atliekų panaudojimą bei rūšiavimą“, – teigė A.Viliūtė.
Pagal spalio mėnesį PTO inicijuotą reprezentatyvią apklausą, kurią atliko bendrovė „Spinter tyrimai“, Lietuvos gyventojai svarbiausiomis aplinkosaugos problemomis laiko oro (58 proc.) ir vandens užterštumą (50 proc.) bei aplinkos taršą atliekomis ir jų kiekio didėjimą (50 proc.). Prie aplinkosauginių problemų mažinimo Lietuvos gyventojai labiausiai prisideda rūšiuodami atliekas (60 proc.).
„Nors rūšiavimą žmonės nurodo, kaip patį aktyviausią būdą sprendžiat aplinkosaugines problemas, tačiau reguliariai rūšiuojančiųjų skaičius Lietuvoje nekinta jau trečius metus iš eilės ir sudaro maždaug trečdalį visų gyventojų. Deja, tik labai maža dalis komunaliniame sraute susidarančių pakuočių atliekų yra išrūšiuojamos ir perdirbamos, nors tai vertinga ir paklausi antrinė žaliava. Mūsų šalyje šiuo metu apie 60 proc. namų ūkiuose susidarančių pakuočių atliekų nukeliauja į sąvartyną, kai tuo tarpu kitose ES šalyse šis skaičius tesiekia vos 2 proc. Svarbu pasakyti, kad gamta išties stebi mūsų poelgius ir dažnai mūsų elgesys nepriimtinas nei mus supančiai gamtai, nei mums patiems. Tad seniai laikas pradėti stebėti savo elgesį ir keisti savo vartojimo bei atliekų tvarkymo įpročius“ – teigia A.Viliūtė.