Rytoj prasideda Europos atliekų mažinimo savaitė
Lapkričio 21–29 dienomis minima Europos atliekų mažinimo savaitė. Jos metu visoje Europoje bus organizuojami renginiai, kurių dalyviai sužinos, kaip galima taupyti išteklius ir mažinti susidarančių atliekų kiekį. Prie šios iniciatyvos šiemet pirmą kartą prisijungs ir Lietuva.
Europos atliekų mažinimo savaitė – jau tradicija tapusi iniciatyva, šiemet skaičiuojanti septintuosius metus. Ji skirta aukščiausiam atliekų tvarkymo prioritetui – jų susidarymo prevencijai – populiarinti ir skatinti. Šia iniciatyva siekiama skatinti visuomenę vengti atliekų susidarymo, mažinti kenksmingų medžiagų kiekį medžiagose ir produktuose, daiktus naudoti pakartotinai ar pailginti jų naudojimo laiką.
Europos atliekų mažinimo savaitės iniciatyvą palaiko ir jai skirtus renginius organizuoja ne tik Europos Sąjungos šalys, bet ir Andora, Benino Respublika, Bosnija ir Hercegovina, Dominikos Respublika, Islandija, Juodkalnija, Serbija.
Pernai Europos atliekų mažinimo savaitei paminėti organizuota per 12 tūkst. renginių, kur didelis dėmesys buvo skiriamas maisto atliekų susidarymo prevencijai. Visuomenė buvo mokoma, kaip neprisipirkti per daug maisto, kaip gaminti ir saugoti maisto produktus siekiant, kad maisto atliekų susidarytų kuo mažiau.
Lietuva prie Europos atliekų mažinimo savaitės iniciatyvos šiemet prisidės pirmą kartą.
„Skaičiuojama, kad vienam mūsų šalies gyventojui per metus tenka apie 450 kg atliekų. Šį kiekį galime mažinti keisdami vartojimo įpročius – atsakingai planuodami pirkinius, rūšiuodami atliekas, daiktus naudodami ilgiau arba juos atiduodami kitiems, perduodami perdirbti ir nepaversdami jų sąvartyno atliekomis. Tai paprasti, bet labai svarbūs žingsniai, kuriuos jau šiandien žengti gali kiekvienas iš mūsų“, – sakė aplinkos ministras Kęstutis Trečiokas.
Europos atliekų mažinimo savaitės renginius Lietuvoje aktyviai organizuos apie 30 savivaldybių. Jų dalyviai gamins kalėdinius žaislus iš atliekų, keisis nebereikalingais daiktais, gaus naudingos informacijos apie atliekų rūšiavimą ir antrinį atliekų panaudojimą. Didžiausias dėmesys šiemet bus skiriamas skatinimui naudoti mažiau ar atsisakant medžiagų, be kurių gaminio ar paslaugos funkcionalumas bus toks pat. Norintieji prisijungti prie artimiausioje savivaldybėje organizuojamų renginių, turėtų kreiptis į savivaldybę.
Valstybinės atliekų apskaitos duomenimis, Lietuvoje 2013 metais apie 62 proc. visų komunalinių atliekų buvo pašalinta sąvartynuose, apie 20 proc. – perdirbta, apie 7 proc. – sukompostuota arba sutvarkyta kitais būdais.
Siekdama mažinti išteklių praradimus ir skatinti atsakingą vartojimą bei atliekų tvarkymą, Aplinkos ministerija informuoja visuomenę, organizuoja ir remia rūšiuoti ir tinkamai tvarkyti atliekas skatinančias iniciatyvas (seminarai sodų bendrijoms, ekomiesteliai ir pan.), skiria lėšų savivaldybėms atliekų rūšiavimo konteineriams įsigyti. Nuo 2016 metų vasario 1 d. pradės veikti vienkartinių gėrimų pakuočių užstato sistema, įvairiomis priemonėmis bus skatinama sumažinti lengvųjų plastikinių pirkinių maišelių sunaudojimą, maisto atliekų kiekį.