Savanorystei tuščia sauja privilioti sudėtinga
Plungės priešgaisrinės apsaugos tarnybos viršininkas Vladas Šimkus birželio 8 dieną Vilniuje dalyvavo mokymuose, kaip savivaldybėje organizuoti ugniagesių savanorių mokymus. Kol kas V. Šimkus tėra gavęs tik 8 žmonių prašymus savanoriauti gesinant gaisrus ar teikiant visuomenei kitą su priešgaisrine sauga susijusią pagalbą. V. Šimkus sakė, kad savanoriauti laisvu nuo tiesioginio darbo metu kol kas gera valia sutiko tik keletas kaimo punktų ugniagesių, o prisikviesti žmonių iš šono – neįmanoma misija.
Savanorystės idėja priešgaisrinės apsaugos tarnyboje kol kas sunkiai skinasi kelią ne tik Plungės savivaldybėje, bet ir visoje Lietuvoje.
Žmonės įvertino, kad savanoriams bus mokamas tik valandinis atlygis už sugaištą laiką. Kilus gaisrui, prie kurio nors kaimo ugniagesių punkto priskirtas savanoris į įvykio vietą turės atvykti savo transportu. Šių metų balandžio 6 dieną pasirodė nutarimas, kad už sunaudotą kurą savanoriui bus sumokėta po 8 euro centus už nuvažiuotą kilometrą. Atvykęs gesinti gaisro, savanoris turės persirengti ugniai atspariais drabužiais ir batais. Atsarginė apranga, skirta savanoriui, turės būti kiekvieno kaimo ugniagesių punkto automobilyje.
V. Šimkus sakė girdėjęs kalbant, kad kaimų gyventojai budėti savo namuose ir laukti iškvietimo į galimą gaisrą nenori, nes už tą darbą gauti keliolika eurų esą gali iškreipti šeimos biudžetą: pridėjus kelis už savanorystę gautus eurus, vaikus auginančiai šeimai kyla grėsmė nebegauti daug gausesnės socialinės paramos. Atlygio už savanorystę dydis dar nepatvirtintas, kalbama, kad jis gali siekti 6 eurus už valandą.
Prieš pasirašant savanoriškosios veiklos sutartis, su savanoriais ugniagesiais reikės aptarti jų būsimos veiklos sritis, nuostatus, taisykles, savanorių ugniagesių pasitelkimo į pagalbą gesinant gaisrus ar likviduojant kitas avarijas tvarką. Savanoriai, kaip ir kaimo punktų ugniagesiai, bus apdrausti nuo nelaimingų atsitikimų ir mirtinų traumų, tačiau draudimas galios tik jų darbo valandomis.
Norintieji būti savanoriais turės išlaikyti egzaminą, sudarytą iš 40 klausimų. Kita egzamino dalis – fizinio pasirengimo užduotis: prisitraukimai, atsispaudimai, 100 metrų bėgimo su žarna rungtis, vieno kilometro krosas.
Savanoriais gesinant gaisrą galės būti 18–65 metų geros fizinės sveikatos asmenys. Nuo 14 metų asmenys galės savanoriauti teikdami visuomenei švietėjišką pagalbą. Ar bus materialiai atlyginta ir už tokią veiklą, V. Šimkus atsakyti negalėjo.
„Dabar kaimuose – pats darbymetis. Laisvų darbingo amžiaus vyrų kaimuose nė su žiburiu nerasi. Keletą prašymų dėl savanoriavimo parašė mūsų tarnybos ugniagesiai, kurie sutiktų padėti gesinti gaisrą laisvu nuo tiesioginio darbo metu. Jiems prievolės savanoriauti nėra. Tai žmogus turi daryti savo noru, laisva valia, niekieno nespaudžiamas ir neverčiamas“, – įsitikinęs V. Šimkus.
Priminsime, jo Savivaldybės priešgaisrinės apsaugos tarnybos punktai veikia Alsėdžiuose, Kuliuose, Plateliuose, Šateikiuose, Žemaičių Kalvarijoje ir Žlibinuose. Čia dirba po 9 vyrus. Budima po du kas ketvirtą parą. Tačiau kai kurių kaimo punktų tarnybos jau praretėjo – du vyrai išėjo į pensiją, vienas susirado kitą darbą… V. Šimkus sakė, kad gautas nurodymas į laisvas darbo vietas naujų žmonių nebepriimti, leidžiama suprasti, kad ugniagesiams gali talkinti savanoriai.
Jei savanorystė įgautų pagreitį, planuojamas toks modelis: kaimų punktuose budėtų po vieną vairuotoją-ugniagesį, kuriam talkintų į gaisravietę savo transportu atvykęs tam punktui priskirtas savanoris (ar savanoriai).