Šachtinių šulinių vandens tyrimas, kurį vartoja nėščiosios ir kūdikiai iki 6 mėnesių
Nacionalinio visuomenės sveikatos centro prie Sveikatos apsaugos ministerijos Utenos departamento Visagino skyriaus specialistai, vadovaudamiesi 2012 m. lapkričio 15 d. Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 2012 m. lapkričio 15 d. įsakymu Nr. V-1041 „Dėl apsinuodijimų nitratais ir nitritais diagnostikos ir profilaktikos“, organizuoja šachtinių šulinių, kurių vandenį vartoja nėščios moterys ir kūdikiai iki 6 mėn., vandens ištyrimą. Utenos departamento Visagino skyrius informaciją apie nėščiąsias ir kūdikius (asmens pavardė, gyvenamoji vieta) gauna iš Visagino savivaldybėje esančių asmens sveikatos priežiūros įstaigų.
Gavus šią informaciją, vandens tyrimas atliekamas iš valstybės biudžeto lėšų. Vanduo yra tyrimas dėl nitratų ir nitritų kiekio. Geriamojo vandens kokybė yra reglamentuojama Lietuvos higienos norma HN 24:2003 „Geriamojo vandens saugos ir kokybės reikalavimai“.
Atlikus tyrimą, apie nekokybišką vandenį Visagino skyriaus specialistai pateiks informaciją: tiesiogiai vartotojui ir asmens sveikatos priežiūros įstaigas.
Nacionalinio visuomenės sveikatos centro prie Sveikatos apsaugos ministerijos Utenos departamento Visagino skyrius primena, kad šulinio vandenį saugu naudoti tik ištyrus ir įsitikinus, kad jis nėra užterštas.
Labiausiai kenkia kūdikiams
Su vandeniu ir maistu į žmogaus organizmą patekę nitratai virsta nitritais ir sukelia vidinį deguonies badą. Tokių būklė ypač pavojinga kūdikiams iki 6 mėn. amžiaus ir nėščiosioms. Mokslininkai nustatė, kad nėščiosioms, vartojančioms nitratais užterštą vandenį dėl pastovaus deguonies stygiaus kraujyje gimsta mažesnio svorio ir silpnėja kūdikiai. Dėl kenksmingo nitratų poveikio lėtėja fizinis bei psichinis vystymasis, silpnėja imuninė sistema, vaikai dažniau serga. Nuolat vartojant nitratais užterštą vandenį, kyla grėsmė ir sveikiems suaugusiems žmonėms.
Jei gyventojai pasirenka geriamojo vandens šachtinio šulinio vandenį, rekomenduojama laikytis šių reikalavimų:
•Renkant šulinio vietą, sanitariniai atstumai turi būti: nuo gyvenamojo namo – 7,0 m., nuo garažo, ūkinio pastato ar šiltnamio – 10,0 m., nuo tvarto, mėšlidės ir kompostavimo aikštelės – 25,0 m.;
•Šulinio viršus turi būti ne mažiau kaip 80 cm. nuo žemės paviršiaus;
•Aplink šulinį 70-80 cm. spinduliu ir 10 cm. nuolydžiu užpilamas molio sluoksnis arba išbetonuojama apsaugant nuo paviršinių vandenų patekimo;
•Rentinys uždengiamas sandariu dangčiu, virš kurio padaromas apsauginis stogelis;
•Vieną kartą metuose rekomenduojamas šulinio valymas bei dezinfekcija.