Sąjūdžio muškietininko Romualdo Lanko 75-osioms gimimo metinėms
Simboliška, kad Trakų viešoji biblioteka, kraštotyrines 2015 metų parodas pradėjusi Lietuvos nepriklausomybės atkūrimo 25-mečiui skirta paroda, metus užbaigia paruošta ekspozicija, skirta mūsų kraštiečiui, trakiečiui, vienam iš Lietuvos Persitvarkymo Sąjūdžio iniciatyvinės grupės Trakuose steigėjų ir aktyviausių narių, Lietuvos Atgimimo – Baltijos kelio – Sausio 13-osios įvykių dalyviui ir fotometraštininkui, glaudžiai ir neatsiejamai susijusiam su „dainuojančia revoliucija“ – Romualdui Lankui.
Paroda „Romualdas Lankas – Trakų Atgimimo šauklys“ siejama su 75-osiomis R. Lanko gimimo metinėmis. Gruodžio 2 dieną šiam mūsų kartos varpininkui („nedrebinusiam kinkų prieš maskolius“), „Trakų Sąjūdžio muškietininkui“, kaip jį gražiai pavadino jo draugai ir bendražygiai, asmenybei, nepraradusiai ir neišsižadėjusiai bendražmogiškų vertybių („…dėl trupinio aukso, gardaus valgio šaukšto…“ (V. Kudirka), būtų sukakę 75-eri.
Parodoje, remiantis Trakų viešosios bibliotekos archyvo fondais, pristatoma su šia asmenybe ir jos gyvenimu susijusi medžiaga. Spaudos šaltiniai liudija, kad 1988 m. rugpjūčio 5 dieną buvo oficialiai įkurta LPS Trakų miesto grupė: ,,…nors neprotokoluoti susirinkimai vykdavo daug anksčiau penkių vaikų tėvo Romualdo Lanko bute…. R. Lankas suprato, kokį pavojų jis buvo užsitraukęs savo vaikams rengdamas susirinkimus. Bet žmogus buvo įsitikinęs, kad ištikus nelaimei, vaikai būtų likę gyvi liudytojai. Vaikai nesitraukė nuo tėvo ir per 1991 m. sausio 13 d. įvykius. Ne vienam kėlė šiurpą, kai prieš tankus piestu stodavosi R. Lanko zaporožietis, prisodintas vaikų, arba, kai laviruodavo tarp šarvuočių. Jauniausiam R. Lanko Vytukui tuomet buvo penkeri…“ (A. Šumskas. Trakų Sąjūdis puoselėja apskrities idėją. Lietuvos aidas, 1998, spalio 6, p. 4.)
Paprastam žmogui sunku suvokti, kaip šis kuklus, smulkutis, gero ir atviro veido žmogus galėjo turėti tokią tvirtą ir drąsią dvasią. Augindamas penkis vaikus spėjo būti aktyviu piliečiu ir visuomenininku, organizuoti ir dalyvauti mitinguose ir pilietinėse akcijose, vėliau rašyti Trakų Atgimimo kroniką ir, net nebūdamas istoriku – paruošti, surinkti, susisteminti medžiagą apie Klaipėdos irklavimo istoriją (R. Lankas „Klaipėdos irklavimo istorijai – 125“. Šią knygą, lyg nujausdamas artėjančios Žemėje misijos pabaigą (mirė 2010 m. balandžio 9 d.) patikėjo užbaigti Atgimimo bendražygei Sigitai Nemeikaitei), įžvelgti ir paviešinti jau mūsų laikmečio negeroves supančioje aplinkoje.
Maža to, bylinėjosi teismuose, idant Lietuvos vyrams tarnybos sovietinėje kariuomenėje laikas būtų įskaičiuotas į bendrą darbo stažą. Ir ga būt šiandien dauguma net nenutuokia, kieno valios, laiko, sveikatos ir pastangų dėka ši pataisa buvo įrašyta į Darbo kodeksą (apie tai plačiai rašoma parodoje pristatomoje knygoje – „Kareivis ieško teisybės – R. Lanko žmogaus teisių bylos teismų medžiaga).
Maža to, R. Lankas – akademinio irklavimo SSRS sporto meistras, daugkartinis LSSR čempionas, R. Lankas – pirmasis trakietis, gavęs Sausio 13-osios medalį už drąsą (dar 1992 m.) ir pasiaukojimą ginant Lietuvos laisvę ir nepriklausomybę, R. Lankas – pilietis, užrašęs „istoriniu tapusį užrašą ant barikadų „Lietuvos širdis“… (S. Nemeikaitė. Interviu 4 valandą ryto – parlamente, Lietuvos širdyje. Galvė, 2005, sausio 14, p. 5.), bet apie tai jau kitoje, 2016 m. skirtoje parodoje…
Net su Trakais nesusiję žmonės R. Lanką prisimena visada skubantį, lekiantį, susirūpinusi, savo noru užsikrovusį pernelyg didelę Sizifo naštą, trokštantį padaryti pasaulį geresnį ir gražesnį ir žinantį, kaip tai padaryti, tikėjusį žmogaus šviesiąja puse, apeliavusį į kiekvieno dorą ir sąžinę. Daugumai trakiečių jis toks ir įsimins, kaip pasaulio gelbėtojas, Sąjūdžio ir Lietuvos riteris, nesusikrovęs turtų, neprisistatęs dvarų, nesusipirkęs žemių, bet besijaučiąs atsakingas visur ir už viską.
Tai žmogus, apie kurį dr. Z. Ramanauskas savo atsiminimuose apie Sąjūdžio laikus „O buvo taip“ reziumavo: „…R. Lankas… ir liko vienas iš tų, kurie savo veiksmais ir elgesiu liko ištikimas sąjūdžio idealams“. Tik prasmingą darbą atlikęs žmogus gali sulaukti tokio savo bendražygių įvertinimo:„Jo gyvenimas buvo pavyzdys, kad mažas, bet didis žmogus gali nuveikti labai daug. Šio eilinio žmogaus pilietinė pozicija kuriant valstybę buvo labai svarbi…“.
Ir kai šiandien netyla debatai dėl vertų Laisvės premijos, kai Trakuose siūloma įamžinti Vytauto Kęstutaičio, Sofijos Vytautaitės, Klemenso Maliukevičiaus atminimą (Trakų žemė, 2015 lapkričio 6, p. 1.) galbūt vertėtų prie to sąrašo pridėti ir mūsų laikų riterį – R. Lanką.
Paroda „Romualdas Lankas – Trakų Atgimimo šauklys“ veiks iki sausio 18 d. Kviečiame apsilankyti.