Sakė, kad gyvens tik kelis mėnesius: onkologinę ligą įveikusi moteris suprato esminę taisyklę
Dažnas nė nesusimąstydamas vartoja garsią Horacijaus frazę „carpe diem“, raginančią išnaudoti dieną, mėgautis kiekviena akimirka. 72–iejų Nijolė Smaliukienė sako patyrusi, ką iš tiesų reiškia jausti gyvenimo trapumą ir begalinį norą jo nešvaistyti – garbaus amžiaus moteriai gydytojai buvo davę gyventi vos 2–3 mėnesius.
„Tai išgirdau prieš 14 metų, o vis dar esu gyva. Liga manęs ne tik neįveikė, bet ir sustiprino, privertė kitaip vertinti gyvenimą ir nesijaudinti dėl menkniekių“, – šiandien ramiai sako vėžį įveikusi senjorė.
Diagnozė buvo labai netikėta
Visą gyvenimą N. Smaliukienė jautėsi sveika, gydytojų durų nevarstė be reikalo. Tiesa, rūpesčių netrūkę – teko daug dirbti, sirgo vyras, ligos patale gulėjo ir mama. Onkologinė liga jai smogė labai netikėtai.
„Negali numatyti tokių dalykų, bet pradžia man buvo labai staigi ir netikėta. Iš niekur nieko man pasidarydavo silpna. Eini ir aptemsta akys, turi prisėsti, kur nors atsiremti, tarsi prarandi nuovoką. Mane tyrė ne vienas gydytojas – tai masažų išrašydavo, tai kitą gydymą skirdavo, bet priežasties nerasdavo. Tik tada, kai kakle išaugo guzas, buvo paimta biopsija, ir paaiškėjo tikroji diagnozė“, – mena garbaus amžiaus moteris.
N. Smaliukienei diagnozuota Ne Hodžkino limfoma (NHL). Skaičiuojama, kad Lietuvoje per metus diagnozuojama apie 300 naujų NHL atvejų.
Moters teigimu, gydytojai atėjo ir tiesiai šviesiai pasakė, kad jai nedaug beliko ir kad dabar bus taikomas gydymas labai stipria chemoterapija. „Paklausė, ar sutinku. Kai pastato prieš 2–3 likusių mėnesių faktą, kur čia nesutiksi, – liūdnai šypteli istorijos herojė. – Aišku, man buvo šokas. Išbėgau iš palatos ir šaukiau balsu. Prireikė laiko, kol nusiraminau, susitaikiau ir galėjau su viltimi žvelgti į ateitį“.
Turtingas ne tas, kuris turi milijoną
Už tai, kad tie keli mėnesiai tęsiasi jau 14 metų, moteris dėkoja sėkmingam gydymui. „Po pusės metų tikrai varginančio gydymo buvo atliktas magnetinis rezonansas ir viskas – ligos židinių nelikę. Vadinas, liga buvo nustatyta laiku. Aš ir pati netikėjau, kad man tiek mažai buvo telikę – nurimau, priėmiau gydymą, juo tikėjau. Nuolat kartojau, kad viskas bus gerai“.
Po metų moteris sako jau galėjusi grįžti į normalų gyvenimą, tačiau šis įvykis ją gerokai sustiprino kaip asmenybę: „Dabar visai kitaip vertinu vertybes, kitaip žvelgiu į gyvenimą. Menkniekiai manęs nebeišmuša iš vėžių, stengiuosi suvaldyti stresą. Anksčiau barnis ar pokalbis dar ilgai sukdavosi galvoje, o dabar tam nebeskiriu dėmesio, didesniame paveiksle tai visiškai nesvarbu.
Žinoma, ligos pėdsakai likę – toks intensyvus gydymas ir patirtas stresas nepraėjo be pasekmių. Naujų negalavimų prideda ir amžius, visgi pamačius, kaip sunku gali būti, moteris sako šiandien besijaučianti tikrai gerai.
„Kai žmonės linki sveikatos, priimkite tai – gal ir skamba banaliai, bet tai daugiausia, ką mes turime. Kol esi sveikas, atrodo, pro rožinius akinius žiūri į gyvenimą, o kai susergi, nublanksta viskas. Turtai nebereikalingi. Milijonų nebesinori uždirbti, nes iš tikrųjų pinigų reikia tik minimaliam pragyvenimui. Turtingas yra tas, kuris yra sveikas ir geriausia, kai nereikia didelių sukrėtimų, kad tai suprastum“, – reziumuoja pašnekovė.
Neretai išduoda limfmazgiai
Ne Hodžkino limfoma (NHL) yra dažniausias limfomos (vienos iš vėžio rūšių, kurią lemia sutrikęs limfocitų formavimosi procesas) tipas. Neretai pacientus vargina tokie simptomai kaip padidėję limfmazgiai, kosulys, dusulys, nepaaiškinamas svorio kritimas, karščiavimas, gausus prakaitavimas (ypač naktimis) ir (arba) odos niežulys.
Kaip skelbia asociacija „Kraujas“, tikslios limfomų atsiradimo priežastys nėra žinomos. Dažnai pacientams, sergantiems limfomomis, nustatomi genetinės medžiagos pakitimai, nulemiantys limfocitų gamybos ir brendimo sutrikimus ir limfomų išsivystymą.
Dažniausiai limfoma pasireiškia neskausmingu vieno ar kelių limfmazgių padidėjimu (paprastai limfmazgiai būna didesni nei 1 cm skersmens). Pacientams, sergantiems limfoma, padidėja kaklo, pažastų ar kirkšnies limfmazgiai. Hodžkino limfomos metu dažniau didėja viršutinės kūno dalies limfmazgiai. Jeigu limfmazgiai padidėja tarpuplautyje, gali atsirasti kosulys ar dusulys. Kadangi užspaudžiamos venos, kuriomis kraujas teka iš viršutinės kūno dalies, gali tinti veidas ir rankos, išsipūsti venos.
Piktybiniam limfmazgiui būdingi šie požymiai: kietas, nepaslankus, neskausmingas, nuolat didėjantis limfinis mazgas. Reikėtų susirūpinti, jei limfmazgiai be aiškios priežasties ima didėti keliose srityse ar užčiuopiami ten, kur jų neturėtume čiuopti, pavyzdžiui, virš ar po raktikauliu.
Kviečia susirūpinti laiku
Taip pozityviai apie savo sveikatą kalbančių pacientų kaip N. Smaliukienė nėra tiek daug. Vaistinių tinklo „Eurovaistinė“ iniciatyva atliktas visuomenės nuomonės tyrimas atskleidė, kad tik 9 proc. lietuvių, tai yra tik kas 11–tas, savo sveikatą vertina puikiai. Vos 14 proc. dešimties balų skalėje ją įvertino devynetui, o daugiau nei 40 proc. gyventojų teigia, kad sveikatą vertina vos 5 – 7 balais iš dešimties.
Medicinos ekspertai atkreipia dėmesį, kad gyventojai Lietuvoje per mažai dėmesio skiria ligų profilaktikai bei prevencijai, nors tai dažnu atveju galėtų padėti laiku užkirsti kelią skaudžioms ligoms. Paskatinta tyrimo ir tendencijų, „Eurovaistinė“ pradėjo specialų projektą „Sveikatos milijonieriai“, kuriuo kviečia visuomenę susimąstyti apie savo savijautą ir laiku susirūpinti sveikata. Vaistinių tinklas internete kviečia atlikti ir specialų projekto testą, sudarytą su medicinos ekspertų pagalba, bei įsivertinti, ar tikrai galime pasigirti puikia sveikata, ar vis dėlto, organizmas jau siunčia pavojaus ženklus.