Šalies vadovas atidarė „Skaidrumo akademiją“
Lietuvos Respublikos Prezidentas Gitanas Nausėda trečiadienį pasveikino Tarptautinei antikorupcijos dienai skirtos diskusijos dalyvius ir atidarė „Skaidrumo akademiją“, kurios tikslas – suvienyti korupcijos prevencijos ekspertus, atsakingas ir suinteresuotas institucijas bei paskatinti jas dalintis gerąja patirtimi.
„Tikiu, kad ši iniciatyva ilguoju laikotarpiu prisidės auginant visuomenės pasitikėjimą viešuoju sektoriumi ir jo veiklos kokybe“, – sakė šalies vadovas, paraginęs antikorupcinės veiklos specialistus dalyvauti savanoriškoje skaidrumo talkoje.
Prezidento inicijuotu projektu, kurį koordinuoja Specialiųjų tyrimų tarnyba (STT), siekiama į antikorupcinės aplinkos kūrimą įtraukti daugiau subjektų, paskatinti viešojo sektoriaus organizacijose diegti korupcijos prevencijos priemones ir joms teikti nuolatinę metodinę pagalbą.
Projekto įgyvendinimui telkiama ekspertų komanda savanoriškais pagrindais ves projekto dalyvių poreikius atitinkančius mokymus, padės įsivertinti antikorupcinę būklę ir diegti priemones, skirtas sumažinti korupcijos rizikai.
„Skaidrumo akademijos“ veikloje kaip ekspertai dalyvaus atitinkamos srities profesionalai – Liudas Jurkonis, Povilas Malakauskas, Rokas Masiulis, Sergejus Muravjovas, Eglė Radvilė, Gintarė Rastenė, Evaldas Tamelis, taip pat Valstybės kontrolė, Valdymo koordinavimo centras, Viešųjų pirkimų tarnyba, Vyriausioji tarnybinės etikos komisija ir kitos įstaigos. Laukiama, kad ekspertų ratas nuolat augs ir plėsis.
Šalies vadovas pabrėžė, kad toks privataus ir viešojo sektorių ekspertų įsitraukimas gali atvesti prie konkrečių darbų ir pamatuojamų viešojo sektoriaus pokyčių. „Tvarų korupcijos problemos sprendimą laikau vienu svarbiausių ilgalaikių tikslų siekiant įgyvendinti Gerovės Lietuvos viziją“, – sveikinimo kalboje sakė Prezidentas.
Šalies vadovas pabrėžė, kad Lietuva nuo 2015 m. nepasiekė didesnio proveržio korupcijos suvokimo indekse, o naujausiose Europos Komisijos ir Ekonominio bendradarbiavimo ir plėtros organizacijos ataskaitose konstatuojama, kad šalyje yra sukurtos korupcijos prevencijos programos ir priemonės, tačiau stringa jų įgyvendinimas, ir tai neduoda reikalingų rezultatų.
Skaičiuojama, kad dėl korupcijos Lietuva kasmet praranda nuo 1,3 iki 3,3 proc. bendrojo vidaus produkto (BVP). Šaliai pasiekus EBPO Europos šalių korupcijos kontrolės lygio vidurkį, teigiamas efektas BVP galėtų siekti maždaug 1,6 mlrd. eurų per metus.
„Ne mažiau svarbu tai, kad korupcijos apraiškos atneša ne vien ekonominių nuostolių. Suvokiamas aukštas korupcijos lygis lemia visuomenės nepasitikėjimą Lietuvos valdžios institucijomis, o kartu ir jų pažeidžiamumą. Tai reiškia tiesioginę grėsmę Lietuvos nacionaliniam saugumui – visų mūsų gerovės pamatui“, – sakė Prezidentas.
Šalies vadovas priminė, kad Seimo komitetuose šiuo metu svarstomas naujai parengtas Korupcijos prevencijos įstatymo projektas didelį dėmesį skiria būtent antikorupcinės aplinkos kūrimui, kaip esminei priemonei, skirtai Lietuvoje sustiprinti korupcijos kontrolei. „Tam būtinas ir kuo platesnis įvairių organizacijų įsitraukimas, ir, žinoma, piliečių iniciatyva, – sakė Prezidentas. – Tikiu, kad šiandien gimstanti „Skaidrumo akademija“ bendram tikslui sutelks visų mūsų jėgas ir gyvuos daugelį metų.“
Tarptautinei antikorupcijos dienai skirtoje diskusijoje dalyvavo Seimo nariai, viešojo ir privataus sektorių organizacijų atstovai, „Skaidrumo akademijos“ ekspertai.