SAM: transplantacijų paslaugas teikiančios įstaigos gali laisvai ieškoti donorų svetur
Sveikatos apsaugos ministerija (SAM), reaguodama į viešoje erdvėje kilusius nuogąstavimus, užtikrina, kad kaip ir iki šiol, taip ir toliau kaulų čiulpų transplantacijos paslaugas teikiančios mūsų gydymo įstaigos gali sėkmingai naudotis Pasaulio kaulų čiulpų donorų (BMDW) duomenų baze ir taip ieškoti mūsų šalies pacientams donorų svetur.
Sveikatos apsaugo ministro Aurelijaus Verygos teigimu, tai daryti nėra jokių apribojimų – jų nėra ir nebus, nes tai būtų socialiniai neatsakinga.
„Nėra jokių naujovių, kurios gydymo įstaigoms to neleistų daryti – kaip ir iki šiol, jos turi susimokėti tik nario mokestį. Tam nereikalingas nei sveikatos apsaugos, nei jokio kito ministro ar pareigūno leidimas. Labai gaila, kad tokiais jautriais klausimais yra bandoma klaidinti žmones, manipuliuojama visuomenės nuomone, nepagrįstai kurstant nepasitikėjimą sveikatos apsaugos sistema. Gydymo įstaigoms, kurios teikia kaulų čiulpų transplantacijų paslaugas, nuoširdžiai linkiu dirbti pacientams, užuot kūrus istorijas ir sabotažus, kaip šiuo atveju“, – sako ministras A. Veryga.
SAM Teisėkūros ir teisinio vertinimo skyriaus vyr. specialistas Kazys Rušinskas teigia, kad kaip ir anksčiau, taip ir įsigaliojus naujos redakcijos Žmogaus kraujodaros kamieninių ląstelių transplantacijos paslaugų, apmokamų iš Transplantacijos programos lėšų, tvarkai, gydymo įstaigos, norinčios turėti didesnį donorų pasirinkimą, gali laisvanoriškai jungtis prie Pasaulio kaulų čiulpų donorų (BMDW) duomenų bazės.
„Už tai jos turi susimokėti atitinkamą mokestį, kuris priklauso nuo narystės lygio duomenų bazę administruojančioje organizacijoje. Nauja tvarka, įsigaliojusi praėjusių metų pabaigoje, neriboja gydymo įstaigų galimybės naudotis duomenimis iš minėtos duomenų bazės. Tam nereikia sveikatos apsaugos ministro leidimo“, – sako teisininkas K. Rušinskas.
Nacionalinio transplantacijos biuro direktoriaus pavaduotojos, laikinai einančios direktoriaus pareigas, Audronės Būziuvienės teigimu, įstaiga, teikianti kaulų čiulpų transplantacijos paslaugas ir norinti jungtis prie Europos kaulų čiulpų informacinės sistemos (EMDIS) ir Pasaulio kaulų čiulpų donorų duomenų bazės (BMDW), turi atitikti šių organizacijų keliamus reikalavimus, kurie nurodyti https://www.wmda.info.
„Įprastai Lietuvos gydytojai recipientui donoro pirmiausia ieško Lietuvos negiminingų donorų registre (LNDR), o čia neradę – Pasaulio kaulų čiulpų donorų (BMDW) duomenų bazėje. Jungtis ar ne prie BMDW duomenų bazės, gydymo įstaigos, teikiančios kaulų čiulpų transplantacijos paslaugas, sprendžia pačios, ir, siekdamos išgelbėti visų sergančiųjų gyvybę, jungiasi. Šiuo metu alogeninės kaulų čiulpų transplantacijos atliekamos viename transplantacijos centre – Vilniaus universiteto ligoninės Santaros klinikose“, – sako Nacionalinio transplantacijos biuro laikinoji vadovė A. Būziuvienė.
SAM siekia, kad kamieninių ląstelių transplantacijos paslaugos Lietuvoje būtų kuo labiau prieinamos, o patobulinta tvarka nediskriminuoja nė vienos universitetinės ligoninės, galinčios teikti šias aukščiausio lygio gydymo paslaugas. Ji taip pat atitinka keliamus tarptautinius reikalavimus bei yra pagrįsta naujausiais medicinos mokslo duomenimis. Suvienodinus reikalavimus kaulų čiulpų transplantacijoms, šalyje bus galima atlikti daugiau procedūrų, nei iki šiol. Be to, tikimasi, kad šie pokyčiai ir konkurencijos atsiradimas leis gerokai atpiginti transplantacijos paslaugų kainas, kurios Lietuvoje yra gerokai didesnės, lyginant su kitomis šalimis.