Saugokime vaikus keliuose

Prasidedant naujiems mokslo metams Lietuvos automobilių kelių direkcija vaikų saugumui užtikrinti pasirūpino sujungti kolegų ir žiniasklaidos pajėgas: per radijo ir televizijos stotis transliuojami vaizdo ir garso klipai, interneto naujienų portaluose ir spaudoje skelbiama informacija vaikų eismo saugumo tema, pateikiama informacija televizijos laidose, išleistos knygutės vaikams, kiti leidiniai.
Lietuvos automobilių kelių direkcija kartu su Švietimo ir mokslo ministerija ir policija kiekvienais metais rengia Lietuvos mokinių konkursą ,,Saugokime jaunas gyvybes keliuose“. Vaikai mokosi pėsčiųjų, dviratininkų, vairuotojų elgesio taisyklių, varžosi įvairiose rungtyse. Praėjusiais mokslo metais konkurse dalyvavo per 52 000 mokinių. Rugsėjį kartu su Lietuvos mokinių neformaliojo švietimo centru rengiama akcija ,,Saugus kelias į mokyklą“, kurios metu kviečiama organizuoti budėjimą prie mokyklų. Aktyviausiai akcijoje dalyvavusios mokyklos bus apdovanotos.
Kelių direkcija drauge su krepšinio klubu „Lietuvos rytas“ ir Vilniaus savivaldybe rengia saugaus eismo akciją rugsėjo 1-osios dienos proga. „Lietuvos ryto“ krepšininkai budės prie pasirinktų Vilniaus mokyklų pėsčiųjų perėjų. Renginį filmuos LNK, LRT, reportažus parengs Delfi, TV3.lt, l.rytas.lt internetiniai portalai.
Patarimai vairuotojams.
Vairuoti, vadinasi, numatyti. Svarbiausia neviršyti nustatyto greičio – važiuojant leidžiamu greičiu galima įdėmiau stebėti aplinką, yra daugiau laiko imtis veiksmų pavojui išvengti.Dabar ypač svarbu stebėti vaikus, kurie kartais gali pasielgti visai nelauktai. Pavojingos vietos kelyje – pėsčiųjų perėjos, sankryžos, ten, kur blogas kelio matomumas.Reikia atminti ir apie antrą ,,pėsčiųjų perėjų“ rūšį: tai mokyklinių autobusų ir autobusų su vaikų vežimo ženklais sustojimo vietos. Kelių eismo taisyklių 34 punktas nurodo: Artėdamas prie sustojusios transporto priemonės su vaikų vežimo skiriamaisiais ženklais ir įjungta avarine šviesos signalizacija ar prie sustojusio mokyklinio autobuso su įjungtomis įspėjamosiomis mirksinčiomis oranžinėmis šviesomis, vairuotojas privalo sulėtinti greitį, prireikus – ir sustoti, kad praleistų vaikus ir juos lydintį asmenį.Kita bėda: vaikai nukenčia, kai juos automobiliais veža tėvai, kiti artimieji (į mokyklas ir iš jų, kitais tikslais) ir šie artimieji ar patys sukelia, ar patenka į kitų vairuotojų sukeltus eismo įvykius. Vaikus, žemesnius kaip 135 cm ūgio, reikia vežti tik specialiose kėdutėse, didesnius – tik prisegtus saugos diržais.
Patarimai tėvams.
Tėvų pavyzdys – pats geriausias vaiko mokytojas. Tėvai turi rodyti savo vaikams gero elgesio pavyzdį, pamokyti saugiai nueiti į mokyklą ir grįžti. Reikia pratinti vaikus neskubėti, prieš einant per kelią sustoti, apsidairyti ir įsiklausyti. Užmiesčio keliu reikia eiti kaire puse, o pereiti kelią į abi puses gerai matomoje vietoje. Išlipus iš autobuso mieste reikia nueiti iki perėjos ar sankryžos, užmiestyje – palaukti, kol autobusas nuvažiuos.Eismo taisyklės iš pėsčiųjų reikalauja: Įžengti į važiuojamąją dalį pėstiesiems leidžiama tik po to, kai jie įvertina atstumą iki artėjančių transporto priemonių ir jų greitį ir įsitikina, kad tai saugu ir nebus trukdoma transporto priemonėms.
Patarimai mokytojams.
Mokytojams dažnai tenka taisyti tėvų klaidas, kai į mokyklą atėjęs vaikas tėvų yra išmokytas kelyje elgtis neteisingai. Svarbu priminti vaikams apie atsargumą kelyje po pamokų. Tai priminti visiems, daugiau dėmesio skirti judresniems, išsiblaškiusiems vaikams. Išlydint po pamokų į namus reikėtų priminti, kad vaikai neskubėtų, būtų atidūs, išlipę iš autobuso nebėgtų pro jo galą ar priekį per kelią. Kad vaikai būtų saugūs, turi pasirūpinti ir mokyklinių ar kitų vaikus vežančių autobusų vairuotojai.Mokslo metų pradžia kartu yra ir rudens pradžia, todėl kas dieną vis aktualesnis tampa atšvaitų ir kitų šviesą atspindinčių priemonių naudojimas.
Patarimai mokiniams.
Didesnieji turėtų pagloboti mažuosius, rodyti jiems gero elgesio pavyzdį. Matant neatsargiai besielgiančius nedvejojant sulaikyti, įspėti.