Saugokimės triukšmo!
Kėdainiečiai skundžiasi triukšmu, kurį patiria iš parduotuvių, įsikūrusių daugiabučių namų pirmuose aukštuose ar šalia gyvenamųjų namų, grūdų džiovyklų, lentpjūvių. Neretai ramybę trukdo kaimynų keliamas triukšmas. Kaip nuo sveikatai kenkiančio triukšmo apsisaugoti, pataria Nacionalinio visuomenės sveikatos centro prie Sveikatos apsaugos ministerijos Kauno departamento Kėdainių skyriaus vedėja Ona Šulcienė.
Žmonija nuo triukšmo gynėsi jau seniai. Dar 47 metais Romos gyventojai skundėsi neįmanomomis gyvenimo sąlygomis dėl triukšmo dideliuose namuose ir rytais į ganyklą genamų karvių mūkimu.
Nepriklausomoje Lietuvoje 1919 metais buvo išleistas Savivaldybių įstatymas, kuriame buvo 2 straipsniai, skirti ramybės saugojimui. 1930 m. buvo priimtas Švenčių ir poilsio įstatymas, kuriame buvo 2 straipsniai, skirti ramybės saugojimui ir triukšmo reguliavui paros laiko ir trukmės atžvilgiu. 1932 m. priimtas Susirinkimų ir pramogų įstatymas neleido išduoti leidimo, jei susirinkimo padarymas gali sudaryti pavojų valstybės saugumui arba viešajai tvarkai, rimčiai, dorovei ar sveikatai. Triukšmas organizmą gali užmušti. Viduramžiais buvo taikoma bausmė − mirtis po varpu. Net ir silpni garsai gali trukdyti, jei atitraukia ar nukreipia dėmesį, pakeičia dvasinę būklę ar aplinką.
Visiškoje tyloje daugelis žmonių jaučiasi nejaukiai. Norėdami išvengti šio jausmo, jie klausosi muzikos, radijo, kalbasi su savo mėgiamu gyvūnėliu ar net patys su savimi. Kai darbo vietoje per daug tylu, žmonės jaučiasi vieniši ir izoliuoti.
Kėdainiečiai skundžiasi triukšmu, kurį patiria iš parduotuvių, įsikūrusių daugiabučių namų pirmuose aukštuose ar šalia gyvenamųjų namų, grūdų džiovyklų, lentpjūvių. Neretai ramybę trukdo kaimynų keliamas triukšmas.
Nuo 2011 m. lapkričio 11 d. įsigaliojo nauja higienos norma HN 33:2011 „Triukšmo ribiniai dydžiai gyvenamuosiuose ir visuomeninės paskirties pastatuose bei jų aplinkoje“. Ši higienos norma nustato stacionarių triukšmo šaltinių skleidžiamo triukšmo ribinius dydžius gyvenamuosiuose ir visuomeninės paskirties pastatuose bei jų aplinkoje ir taikoma vertinant triukšmo poveikį visuomenės sveikatai, tačiau netaikoma paties fizinio, juridinio asmens ar filialo keliamo ir jį veikiančio triukšmo, žmonių bei gyvūnų keliamo triukšmo, triukšmo darbo vietose ir transporto priemonių viduje esančio triukšmo, buitinių įrenginių (prietaisų) keliamo triukšmo vertinimo atvejis. Leidžiami triukšmo dydžiai gyvenamosiose patalpose dienos metu − 45 dB, vakaro metu − 40 dB, nakties metu − 35 dB.
Triukšmas nepageidaujamas žmogui garsas, sklindantis iš įvairių natūralių ir dirbtinių garso šaltinių. Triukšmo lygis per paskutinius 20 metų padidėjo net 2 kartus. Daugumoje miestų ir gyvenviečių triukšmas pagrįstai laikomas viena svarbiausia ekologine problema. Triukšmas trukdo darbui, poilsiui, neigiamai veikia sveikatą. Triukšmo poveikis sveikatai yra tiesioginis ar netiesioginis. Tiesioginio poveikio metu atsiranda klausos nuovargis, išsivysto kurtumas. Netiesioginis triukšmo poveikis turi neigiamos įtakos centrinei nervų sistemai, kraujotakos, virškinimo, endokrininei sistemai. Triukšmo poveikis organizmui pasireiškia kaip ilgai veikiantis lėtinis stresorius, veikdamas per centrinę nervų sistemą sukelia organizmo neurohumoralinius ir vegetacinius sutrikimus, kurie gali sukelti hipertoninę ir išeminę širdies ligą, skrandžio ir dvylikapirštės žarnos lėtinius uždegimus, opaliges, neurozes. Apie 60 decibelų (dB) triukšmas gali sukelti galvos skausmus, svaigimą, spengimą ausyse, 42 dB triukšmas jau gali sukelti miego sutrikimus ir net nemigą. Dėl triukšmo 10−25 proc. sumažėja fizinis ir protinis darbingumas, sutrinka judesių koordinacija, didėja gamybinių traumų rizika. Gatvės triukšmas siekia iki 80 dB, lapų šlamėjimas − 30 dB, motociklo − 95−110 dB.
Būdai triukšmui išvengti:
- Jei darbe yra triukšmas, būtina nešioti ausų apsaugą − ausų kamštelius ar ausines.
- Namų aplinką apželdinti medžiais ir krūmais, jie apsaugos nuo gatvės triukšmo ir dulkių.
- Hermetiniai langai apsaugo nuo gatvės triukšmo.
- Vengti naudoti ausinukes, klausant muzikos, nes sklindantis garso lygis į ausis viršija 80 dB.
Garsi muzika trukdo ir kaimynams bei šeimos nariams, tad venkite garsaus muzikos klausymo.