Saulės elektrinės įrengimas – racionalus, tačiau nemažai klausimų kelti galintis žingsnis
Džiugu, jog tvarumo bei aplinkosaugos idėjos vis dažnesniu atveju pereina iš kalbų į realių veiksmų lygį. Vieni prie gražesnės ateities kūrimo prisideda automobilį iškeisdami į dviratį ar savo gyvenimą grįsdami zero waste idėjomis, tuo kitų mintyse sukasi, o galbūt ir yra įgyvendinami kur kas grandioziškesni planai, pavyzdžiui, saulės elektrinių įrengimas. Jei prieš kurį laiką eiliniam žmogui toks projektas prilygo kone fantastikos sričiai, tai šiandien tokia idėja tampa prieinama kiekvienam sąmoningam piliečiui. Tai liudija ir itin sparčiai išaugę elektrą gaminančių vartotojų skaičius. Aišku, šis sprendimas gali pasirodyti kur kas atsakingesnis nei standartinės paslaugų pirkimo-pardavimo sutarties pasirašymas su elektros energijos tiekėjais. Norėdami išsklaidyti abejones, kurios galbūt kaip tik ir trukdo žengti šį žingsnį, aptarsime kelis klausimus, aktualius kalbant apie saulės elektrines bei šių įsirengimą.
Kokią realią naudą man atneš saulės elektrinė?
Tai – vienas ekologiškiausių energijos šaltinių, tad, pasirinkę šį variantą, drąsiai galėsite vadintis „žaliai“ mąstančiu žmogumi, gyvenančiu ne vien šia diena. Aišku, ir patys pajusite realią naudą. Tiesa, finansinis atsiperkamumas, priklausomai nuo suvartojo elektros energijos kiekio, pasijaus maždaug per 7 – 9 metus. Tačiau vos tik tapę elektros energiją gaminančiu vartotoju, tapsite nepriklausomi nuo šios kainos pokyčių rinkoje bei neteks įsivelti į tiekėjų „žaidimus“, kurie, pasibaigus monopoliui, dabar kaip tik ir įsivažiuoja. Geriausia, jog saulės elektrinės tarnaus jums ilgai, bet nereikalaus jokios ypatingos priežiūros.
Ar saulės elektrinių įrengimui yra taikomos kokios nors finansinės kompensacijos?
Negalime pasakyti, kokia situacija bus po kurio laiko, tačiau šiais 2021-ais metais yra taikoma ES parama individualių namų ir daugiabučių gyventojams. Tais atvejais, kai elektrinė įrengiama iškart padengiant visas išlaidas, subsidijos dydis siekis 323 eurus už kilovatą. Naudojantis išsimokėjimo galimybe, ši suma sikei 381 Eur/kW, o jau turintiems saulės elektrinę, tik norintiems šią papildyti naujais moduliais – 241 Eur/kW.
Ar daugiabučių namų gyventojai gali įsigyti saulės elektrinę?
Kaip jau supratote skaitydami atsakymą apie finansinės paramos galimybę, tikrai taip. Vienas iš variantų – tiesiog įrengti šią ant daugiabučio namo stogo. Šis montavimo būdas yra patrauklus dėl to, jog, esant plokščiam stogui, saulės modulius galima nukreipti pietų kryptimi ir taip užtikrinti efektyvesnę energijos gamybą.
Tais atvejais, kai praktinės galimybės ant savo daugiabučio namo stogo įsirengti elektrinės nėra, patraukli alternatyva – nuotolinės saulės elektrinės, įsigyjamos iš saulės elektrinių parkų. Toks variantas padeda išvengti ir tokių, daugeliui ramybės neduodančių procesų kaip elektrinės projektavimas, įrengimas bei priežiūra. Tiesiog, įvertinę savo poreikius, išsirenkate tinkamiausią variantą ir mėgaujatės sąmoninga, „žalia“ elektros energija!
Kiek laiko gali pareikalauti saulės elektrinės įrengimo procesas?
Vertinant teoriškai, šio proceso trukmė 2 – 5 mėnesiai. Tiesa, konkretus laiko terminas priklauso nuo tokių individualių niuansų kaip elektrinė galingumas, moduliai, montavimo ypatybės ir kita.
O kas, jei įsirengta/įsigyta saulės elektrinė nesugebės patenkinti mano namų ūkio poreikio elektros energijos atžvilgiu?
Visų pirma, tarpininkai, kuriuos jūs pasirinksite šio projekto įgyvendinimui, įvertins, kiek jūs vidutiniškai elektros energijos suvartojate ir, atsižvelgiant į tai, rekomenduos reikiamą jėgainės galingumą. Tačiau jei poreikiai pasikeis ir jūsų saulės elektrinė nebus pajėgi pagaminti tiek energijos, kiek jums reikia, trūkstamą kiekį tiesiog įsigysite iš tiekėjo. Priešingu atveju, kai energijos pagaminama daugiau, nei reikia, pastarosios perteklius yra perkeliamas į kitą mėnesį ir tą rezervą galite naudoti.