Savanorių ugniagesių pagalba – neįkainojama
Šių metų pradžioje įsigaliojus Priešgaisrinės saugos įstatymo pataisoms dėl savanorių ugniagesių veiklos organizavimo, šalies gyventojai gali jaustis saugiau. Kaip ir daugelyje Europos šalių, įvairių profesijų žmonės, siekiantys prisidėti prie gyventojų saugumo užtikrinimo, gali atlikti kilnią pareigą ir tapę savanoriais ugniagesiais pirmieji suskubti į pagalbą kaimynui. Šiemet jie jau 120 kartų padėjo gesinti gaisrus, gelbėti žmones ir jų turtą, 32 kartus talkino gelbėjimo darbų metu.
„Ir šiandien visoje šalyje budi 60 savanorių ugniagesių, ir tikrai ne „popierinių“. Savanoriai ugniagesiai padeda gesinti gaisrus ir atlikti kitus darbus, – sakė Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento direktoriaus pavaduotojas vidaus tarnybos pulkininkas Vygandas Kurkulis. – Jie yra išgelbėję ne vieną gyvybę ir padėję išsaugoti ne vieną gyvenamąjį namą ar ūkinį pastatą, jų pagalba labai reikalinga gesinant gaisrus atvirose teritorijose.“
Kadangi savanoriai ugniagesiai pagalbon dažniausiai kviečiami 10-15 kilometrų spinduliu nuo savo namų, neretai jie pirmieji atskuba ir į nelaimės vietą. Beje, didžioji dalis jų yra valstybinės priešgaisrinės gelbėjimo tarnybos pareigūnai ir savivaldybių priešgaisrinių tarnybų darbuotojai, savanoriaujantys laisvu nuo darbo metu. Taigi profesionaliems ugniagesiams dažniausiai padeda jų kolegos, taip pat profesionalūs ugniagesiai, turintys daug patirties.
Kad savanorių pagalba neįkainojama, rodo jų darbai. Štai Kelmės rajono Kražių ir Liolių ugniagesių komandose pirmąjį budėjimą pradėjusių savanorių ugniagesių pagalbos prireikė tą pačią dieną. Apie gaisrą Kražių seniūnijoje Bendrasis pagalbos centras informavo savanorį ugniagesį Marių Gedminą. Jis yra Kelmės priešgaisrinės gelbėjimo tarnybos ugniagesys gelbėtojas. Gavęs iškvietimą laisvu nuo tarnybos metu, jis pasiėmė namuose laikomus ugniagesio gelbėtojo apsauginius drabužius ir išvyko į nelaimės vietą. Į gaisravietę atvykęs M. Gedminas prisijungė prie Kražių ugniagesių komandos, todėl jo pagalba į gaisrą atvykusiam vienam ugniagesiui buvo labai reikalinga.
Telšių rajono Luokės seniūnijoje, Viekšnalių kaime, automobiliu važiavęs buvęs ugniagesys gelbėtojas, o dabar savanoris ugniagesys Vladas Paulauskas pastebėjo pro vieno namo langus besiveržiančius dūmus. Supratęs, kad name gali būti kilęs gaisras, nė akimirkos nedvejodamas sustabdė automobilį ir įbėgęs į vidų rado be sąmonės sukniubusį šeimininką, išnešė jį į lauką ir iškvietė ugniagesius bei medikus.
Klaipėdos rajone, Endriejave, šiemet atvira liepsna degė trijų aukštų, 12 butų daugiabučio stogas. Dėl parodyto ryžto ir aktyvių bei tikslių Endriejavo ugniagesių ir prie jų prisijungusių savanorių ugniagesių veiksmų buvo išvengta žmonių aukų ir didelių materialinių nuostolių.
Tokių pavyzdžių yra ir daugiau. Jie rodo, jog savanoriai ugniagesiai kaimo vietovėje labai reikalingi, tad būtina plėsti savanorių ugniagesių tinklą ir didinti jų skaičių. Šiuo metu savivaldybių priešgaisrinės tarnybos yra sudariusios apie 700 sutarčių su savanoriais ugniagesiais, kurie dalyvauja gaisrų gesinime. Taip pat sudaryta beveik 120 sutarčių su savanoriais, kurie šviečia visuomenę gaisrų prevencijos srityje. Dar 270 gyventojų laukia savo eilės tapti savanoriais ugniagesiais, nes neseniai įteikė prašymus. Savanoriai ugniagesiai yra draudžiami draudimu nuo nelaimingų atsitikimų, jiems mokamos kompensacijos už patirtas išlaidas, atlyginimas už sugaištą laiką atliekant savanorišką veiklą, vedami papildomi mokymai, o savanoriškos veiklos organizatorius juos aprūpina veiklai reikalingomis priemonėmis ir darbo apranga.
Šalyje yra 51 savivaldybė, kurioje veikia priešgaisrinės tarnybos, gesinančios gaisrus ir atliekančios pirminius žmonių ir turto gelbėjimo darbus. Iš viso kaimiškose vietovėse joms priklauso 277 ugniagesių komandos. Per pusę metų, kol veikia Priešgaisrinės saugos įstatymo pataisos, įteisinančios savanorių ugniagesių veiklą bei užtikrinančios jų socialines garantijas, leidžiančios ugdyti ir sustiprinti bendruomenių saugumo lygį, sutartis su savanoriais ugniagesiais sudarė 31 savivaldybės priešgaisrinė tarnyba.
Pasak Molėtų rajono ugniagesių tarnybos direktoriaus Lino Dirmos, šiame rajone iš viso yra 45 savanoriai ugniagesiai, 42 iš jų gesinantys gaisrus ir 3 atliekantys švietėjišką darbą. Visi savanoriai, padedantys gesinti gaisrus, – rajono ugniagesių tarnybos ugniagesiai gelbėtojai. Tarnyba turi penkias ugniagesių komandas, savanoriai budi keturiose iš jų. Skudutiškio komandoje budėjimai nevykdomi, nes čia dirba tik 6, o ne 9 ugniagesiai. Bet savanoriai, kilus gaisrui Skudutiškio apylinkėse, visada skuba padėti.
„Ir Skudutiškyje neseniai kilo gaisras. Jo gesinti atskubėjo net du savanoriai ir nuoširdžiai dirbo tris valandas, kol jis buvo likviduotas. Kovo – birželio mėnesiais mūsų rajono savanoriai ugniagesiai namuose budėjo 4851 valandą, – sakė Molėtų rajono ugniagesių tarnybos direktorius L. Dirma. – Savanoriai važiuoja į buitinius gaisrus, po audrų padeda pašalinti nugriuvusius medžius, iškviečiami ir į avarijas. Neseniai Giedraičiuose nuo kelio nuskriejo automobilis. Jį ištraukti vienam komandoje dirbusiam ugniagesiui irgi padėjo savanoris ugniagesys. Savanoriai ypač reikalingi, kai ugniagesių komandoje budi vienas žmogus. O tai atsitinka neretai, nes žmonės ir suserga, ir atostogauja. Rajone gaisrinių nedaug, o teritorija nemaža, tad kai pranešimą apie gaisrą ar kitą nelaimę gauna ugniagesių komanda, tuoj pat skambinama ir savanoriui ugniagesiui.“
L. Dirma teigė, jog savanoriai ugniagesiai gesinti gaisrus padeda bet kokiu atveju. „Vargina tik budėjimai namuose, nes tuo metu žmogus yra „pririštas“. Jis negali niekur išvažiuoti, švęsti švenčių, kiti ūkininkauja, todėl jiems irgi kyla problemų. Todėl ieškome priemonių, kaip tuos žmones paskatinti,“ – kalbėjo jis.
Pasak Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento Operatyvaus valdymo valdybos Parengties organizavimo skyriaus viršininko Donato Gurevičiaus, savivaldybių priešgaisrinėms tarnyboms pradėjus vykdyti savanorių ugniagesių veiklos organizatoriaus funkcijas yra siekiama, kad į įvykius kaimiškose vietovėse reaguotų mažiausiai vienas savivaldybės priešgaisrinės tarnybos ugniagesys, atvykstantis ugniagesių komandos gaisriniu automobiliu, o kartu su juo – ne mažiau kaip vienas ar net keli savanoriai ugniagesiai.