Savanorių ugniagesių veikla įsibėgėja
Balandžio 7 d. Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamente vyko departamento ir jam pavaldžių įstaigų bei savivaldybių priešgaisrinių tarnybų vadovų ir finansininkų pasitarimas dėl savanorių ugniagesių veiklos organizavimo. Jo metu buvo aptarti finansų, teisiniai, reagavimo ir investicijų klausimai. Daug klausimų pateikė savivaldybių priešgaisrinių tarnybų specialistai, atsakingi už finansinę ir ūkinę veiklą. Į juos atsakė departamento Finansų skyriaus vedėjas Giedrius Kliauga. Savivaldybių priešgaisrinių tarnybų atstovai domėjosi atlyginimo už sugaištą laiką gesinant gaisrus ar atliekant gelbėjimo darbus savanoriams ugniagesiams mokėjimo tvarka, jų išlaidų kompensavimo, savanorių ugniagesių draudimo, aprūpinimo apsauginiais ugniagesio gelbėtojo drabužiais ir kitais klausimais.
Į klausimus dėl savanorių ugniagesių pasitelkimo gesinti gaisrus ir jų aliarmavimo atsakė departamento Operatyvaus valdymo valdybos viršininkas vidaus tarnybos pulkininkas leitenantas Kęstutis Agintas. Jis teigė, jog Bendrasis pagalbos centras turi galimybę paskambinti žmogui, atsakingam už savanorių ugniagesių informavimą dėl vykimo į gaisrą. „Šį numerį galima keisti kiekvieną dieną nuo 7.30 iki 9.00 val. Nuo 9.00 val. Bendrasis pagalbos centras vadovaujasi jau naujais duomenimis. Ir tik savanoriškosios veiklos administratorius kontroliuoja, kiek ir kur siųsti savanorių ugniagesių,“ – sakė jis.
Kai kurių tarnybų vadovai buvo nepatenkinti, kai savanoriai per Bendrąjį pagalbos centrą buvo išsiųsti gesinti šiukšlių konteinerio ar degančių suodžių kamine. Departamento direktoriaus pavaduotojas vidaus tarnybos pulkininkas Vygandas Kurkulis, kreipdamasis į savivaldybių priešgaisrinių tarnybų vadovus pažymėjo, kad parengties užtikrinimo niekas dar neatšaukė: „Priešgaisrinės saugos įstatymas, suteikdamas jums pareigą, duodą ir teisę priimti sprendimus, žinoma, teisės aktų ribose. Mano siūlymas pradžiai – tegu savanoriai važiuoja į kiekvieną gaisrą. Juk tarp jų yra dalis entuziastų, kurie į gaisrus važiuoja dėl adrenalino. Aš pats nežinau to geriausio sprendimo būdo. Todėl šiandien ir kalbamės. Bent jau kol ši veikla įsibėgės. Linkiu ir daugiau bendrauti tarpusavyje. Pasidalykite savo patirtimi dėl savanorių ugniagesių draudimo ir kitų problemų. O pinigų niekada nepakaks. Nuo 2003 m. prižiūriu savivaldybių priešgaisrinių tarnybų finansavimą ir niekas nesikeičia – 95 proc. lėšų išleidžiama darbo užmokesčiui.“
Departamento direktorius R. Baniulis pasidžiaugė, kad yra savivaldybių, kurios labai aktyviai užsiėmė savanoryste. „Šie metai – paieškos metai, reikia nustatyti silpniausias ir stipriausias vietas, jeigu būtina, pakeisti teisės aktus. Departamentas yra nuoširdžiai pasirengęs jums padėti kurti savanoriją. Jūs esate jos kūrėjai, įstatymo vykdytojai. Jūsų teisė ir pareiga ją skatinti. O mes pasirengę jums visais klausimais padėti. Nėra tobula savanorių apmokėjimo tvarka, ją mėginsime keisti. Techniką atnaujinti galėsime tik rengdami investicinius projektus. Mes turime judėti į priekį, ieškoti alternatyvų. Kelio atgal nėra. Susitelkime ir padarykime šį darbą. Tuo labiau kad mes nieko negriauname – šis procesas vyksta palaipsniui,“ – sakė R. Baniulis.