Savanorystė „veža“!
„Savanorystė tikrai „veža“! Tai išties puikus jausmas, kad aš, būdama mokine, savanoriaudama Gražutės regioniniame parke, galiu prisidėti prie gamtos išsaugojimo. Net nemaniau, kad mums su klase bus taip smagu tvarkyti Salako pilkapius“ – sako Visagino „Žiburio“ pagrindinės mokyklos mokinė Viktorija, pakalbinta profesinio orientavimo renginio „Savanorystė „veža“ metu. Tiems, kurie dar negirdėjo apie savanorystę, belieka priminti, kad tai dalies savo laiko, energijos, žinių ir asmeninės patirties atidavimas dirbant visuomenei naudingą darbą, negaunant už tai jokio piniginio atlygio. Savanoriu gali tapti bet kokio amžiaus asmuo, norintis praplėsti savo akiratį, prisidėti prie geresnės ir socialiai atsakingesnės visuomenės kūrimo, įgyti naujų pažįstamų ir naudingos patirties, nesiekiantis už atliekamus darbus gauti jokios materialinės naudos sau.
„Įdomu, o dėl ko šiandien jaunimas imasi savanoriškos veiklos? Renginio „Savanorystė „veža“ metu Salako ir Visagino „Žiburio“ pagrindinių mokyklų 9-10 klasių mokiniai pateikė daug puikių atsakymų. Vieni sakė, kad jie kloja pamatus ateities karjerai, kiti, kad nori įgyti naujų žinių ir įgūdžių, treti – kad tai tiesiog prasminga ir smagu, bei kaupia karmos taškus.
Netradicinis renginys prasidėjo parko lankytojų centre pažintimi su regioninio parko darbuotojais, direkcijos veikla, parko vertybėmis, bei su Jaunimo savanoriškos veiklos centro „Deineta“ koordinuojamo Europos savanorių tarnybos (EST) projekto savanoriais iš Italijos, Portugalijos, Rumunijos, Rusijos, Ukrainos, Prancūzijos ir Italijos. Šis didžiulis pozityviai nusiteikusių aštuoniasdešimties jaunuolių būrys, vadovaujamas parko kraštotvarkininko Osvaldo Visocko, tvarkė Salako pilkapyną – senovės lietuvių laidojimo vietą. Jis papasakojo, kad Salako pilkapiuose buvo laidojami ne tik žmonės, bet ir žirgai, o dar įdomiau tai, kad beveik 2 ha pilkapyno teritorija yra tvarkoma tiktai savanorių. Šios talkos metų nuo pilkapių buvo pašalinta daugybė menkaverčių krūmų, šakų.
Jaunuoliai praktiškai išbandę savanorišką veiklą Gražutės regioninio parko direkcijoje klausėsi EST savanorių pranešimų „Kodėl aš čia ir ką aš gavau iš Europos savanorių tarybos“. Kol vieni mokiniai karpė ausimis ir bandė perprasti savanorio Džiuljano prancūzišką akcentą, smalsesni – savanoriams anglų kalba bėrė klausimus, apie tai kaip jie atsirado Lietuvoje, kokį įspūdį paliko šis kraštas. Aptarę savanorišką patirtį, jaunuoliai pasistiprino Antalieptės kaimo bendruomenės šeimininkių iškeptais blynais ir dalyvavo tarptautinėse draugiškose futbolo „Tumbi-jumbi“ varžybose. Kas dar negirdėjote, „Tumbi-jumbi“ – tai toks futbolas, kuris žaidžiamas žaidėjams susirišus po tris. Buvo taip smagu, kad futbolo varžybos mokinių iniciatyva buvo pratęstos. Ir visai nesvarbu, kuri komanda laimėjo, nes prizų užteko visiems.
Renginys baigėsi ekskursija Salako pažintiniame take, kurią visaginiečiams pravedė Gražutės regioninio parko savanoriai Annie iš Armėnijos ir Jorge iš Ispanijos.
Gražutės regioninio parko direkcijos kolektyvas dėkoja visiems, aktyviai dalyvavusiems renginyje už puikią nuotaiką ir prasmingą darbą. Kviečiame kūrybiškus mokytojus ir moksleivius vietoj tradicinės ekskursijos po Gražutės regioninį parką rinktis integruotą profesinio orientavimo pamoką „Savanorystė veža“ – sakė Gražutės regioninio parko vyr. specialistas Vytautas Eidėjus.
Savanorių laukia ir Nacionalinis lankytojų centras Vilniuje, Antakalnio g. 25.
Daugiau informacijos internete www.grazute.lt; www.vstt.lt;