„Savanorystės greitkelis“ – savanoriško darbo pradžiamokslis jaunimui

Baigėsi SIŽG bendrijos ,,Trakų Viltis“ 2015 m. Jaunimo veiklos projekto savanorystės įgūdžių mokymai ,,Savanorystės greitkelis“, skatinantys jaunimo iniciatyvas bei dalyvavimą savanorystės veikloje, o vis gausėjanti jaunuolių savanorių komanda ir toliau plėtoja savo veiklą, laukia naujų iššūkių. Mūsų įvykdytą projektą rėmė Trakų rajono savivaldybė ir kitos Trakų rajone esančios nevyriausybinės organizacijos.
Kiekvienas iš mūsų su savanoryste turi daugiau sąsajų negu gali pasirodyti iš pradžių, nes per amžius mūsų tautos iš kartos į kartą perduodamos moralinės vertybės buvo tokios, kad lietuviai niekada nepalikdavo nelaimėje savo artimojo, pagalba vargstančiam, sergančiam žmogui buvo kaip savaime suprantami poelgiai. Šiuolaikiniame, nuolat skubančiame pasaulyje, įvairaus amžiaus žmonės laisva valia skiria savo laiką, žinias, patirtį ir energiją visuomenės naudai. Atliekama savanoriška veikla, už kurią nėra gaunamas piniginis atlygis. Ji gali būti nedidelė, pavyzdžiui, pagalba vienos dienos trukmės renginyje, arba didesnės apimties, kai tam skiriama keletas valandų savo laisvalaikio kas savaitę ar net kasdien. Tam, kad suteikiama pagalba atneštų kuo daugiau naudos, reikalingas ne tik geranoriškumas, bet ir elementarios psichologinės, socialinės, etikos žinios, bendravimo ir bendradarbiavimo įgūdžiai, gebėjimas dirbti komandoje. Turime vilties, kad projekto metu suteikta naujausia informacija apie savanorystę, jos svarbą ir naudą jaunuoliams, juos priimančioms organizacijoms bei visai visuomenei, įvairūs mokymai, susitikimai su patyrusiais savanoriais, padės jaunimui apsispręsti ir atrasti save šioje veikloje, stiprinti jų vidines savybes..
SIŽG bendrijos ,,Trakų Viltis“ savanorių komanda savo veiklą pradėjo prieš 8 metus nuo savanoriavimo neįgaliųjų vaikų vasaros poilsio stovykloje ,,Pasaka“ Giruliuose, o dabar tai pagrindiniai pagalbininkai įvairiuose renginiuose, šventėse, socialiniuose projektuose, gerumo akcijose. Jau kelis metus iš eilės sėkmingai vykdomos kalėdinės akcijos ,,Vaikų svajonės“, Maisto banko, skurdo mažinimo akcijos, dalyvaujama ,,Naisių vasaros“ projektuose vaikams, bendradarbiaujama su Trakų viešosios bibliotekos filialais, bandoma užmegzti dialogą su įvairiomis NVO, jaunimo organizacijomis.
Dažniausiai savanoriauja mokinukai, o kai paaugėja, išeina studentauti, jau tiek laiko nebeturi skirti visuomeninei veiklai, bet kai tik atsiranda laisvo laiko arba vilioja įdomi veikla, jie mielai įsitraukia į veiklą, pasidalija patirtimi su naujokais, atveža daugybę visokiausių idėjų, naujoviškų sprendimų, iniciatyvų. Savanorių koordinatorė Greta Stepanavičiūtė tikina, kad savanorystė jai ir kitiems komandos nariams, tai būdas gyventi prasmingiau. Greta atvirauja:,, Dabar aš žvelgiu į pasaulį iš kitos perspektyvos. Išmokau išklausyti ir suprasti šalia esančius žmones. Ši veikla padeda jaustis reikalingu, įgyti vertingų įgūdžių ir savybių, naudingų realizuojant savo lūkesčius ar siekiant asmeninės karjeros, suteikia galimybę susirasti naujų draugų, leidžia išbandyti save naujose situacijose, skatina komunikabilumą, išmokstama bendrauti ir dirbti komandoje, suteikia neoficialaus ir neformalaus mokymosi galimybių, išmokstama valdyti krizines situacijas, įgaunama organizacinių įgūdžių“.
Projekto metu savanorių gretas papildė 15 naujų narių, pasiryžusių savanoriauti įvairiuose sferose. Ypatingų žinių ir įgūdžių reikalauja iš savanorių kultūros sritis, todėl didelis dėmesys buvo skiriamas lyderystės mokymams, susitikimams su kultūros darbuotojais, įvairiausių švenčių, renginių organizatoriais .
Labiausiai įsiminė teatro pamokos kultūros savanoriams, kurių metu 22 metų perspektyvus iliuzionistas, lentvarietis Rokas Bernatonis pasidalino savo savanoriavimo patirtimi ir supažindino su savanorių etika, bendravimo su renginių dalyviais ypatumais. Rokas labai šiltai pasakojo apie savo pirmąją savanorystės praktiką Lentvario jaunimo centre ir tvirtino, kad tas visuomeninis darbas padėjo jam atrasti save, suprasti kitus, leido pamatyti įvairias mūsų gyvenimo spalvas, išmokė niekad nepasiduoti, nebėgti nuo problemų, o ieškoti kelių, kaip jas nugalėti. Jaunas iliuzionistas ir dabar, kai tik pamato maisto banko akcijoje dalyvaujančius savanorius, įsijaučia, prieina ir kartu su jais praleidžia kelias valandas prekybos centre, nes puikiai juos supranta, palaiko ir padrąsina.
Susitikimas su Lietuvos nacionalinio operos ir baleto teatro darbuotojais, pasivaikščiojimas po teatro užkulisius ir pažintis su daugybe čia dirbančių savanorių įkvėpė jaunimą naujiems žygiams. Su savanoriavimo teatre subtilybėmis jaunus smalsuolius supažindino Edukacinių projektų koordinatorė, operos solistė Sofija Jonaitytė, 30 metų dainavusi LNOBT scenoje. Dalis mūsų savanorių rudenį taps studentais ir galimybė savanoriauti teatre atvertų jiems naujus horizontus.
Didelį susidomėjimą sukėlė apsilankymas Vilniaus ,,Jaunimo linijos“ centre. Informaciniame susitikime Antanas Grižas pasakojo apie ,,Jaunimo liniją“ ir savanorystę:,,
Savanoriaudamas ,,Jaunimo linijoje“ padedi jauniems žmonėms pasiekti emocinę paramą. Kažkam tai padės pasirinkti gyvenimą. Emocinės paramos savanoriai atsiliepia į skambučius ir atsako į laiškus. Nuoširdus pokalbis ar laiškas gali tapti lūžio tašku ir paskatinti sunkioje situacijoje rinktis gyvenimą. Tam nereikia specialaus išsilavinimo ar darbo patirties. Svarbiausia – nuoširdus noras padėti, mokėjimas įsijausti ir išklausyti. Plėtros savanoriai organizuoja įvairius renginius ir veiklas, padeda dizaino, programavimo ar kitais darbais. Tai kūrybiška ir atvira veikla, leidžianti įgyvendinti tavo idėjas ir iniciatyvas.“
Didžiuojamės savo savanorių komanda. Šie geraširdžiai, linksmi, iniciatyvūs jaunuoliai uždega nusivylusių, skurstančių žmonių širdyse vilties kibirkštį. Jų nuoširdūs pokalbiai gali tapti lūžio tašku ir paskatinti rinktis gyvenimą krizinėje situacijoje. Tokiam pokalbiui nereikia formalaus išsilavinimo ar darbo patirties. Svarbiausia – nuoširdus noras padėti, mokėjimas įsijausti ir išklausyti.
Naujokams dar nedrąsu savarankiškai vykdyti veiklą, kyla daugybė klausimų, bet projekto metu įgytos žinios ir įgūdžiai, patyrusių kolegų pagalba padės tvirtai žengti pirmuosius žingsnius. Savo pirmąjį ,,savanoriavimo krikštą‘ mūsų naujokai priėmė Lietuvos samariečių bendrijos labdaros koncerto Kaune metu, kur labai profesionalai gelbėjo šio renginio organizatoriams. Kitas įdomus žygis – susitikimas su Latvijos ir Vokietijos samariečiais, išvyka į Jūrmalą.
Projektas sėkmingai įvykdytas glaudaus Trakų rajono savivaldybės administracijos, Trakų rajono jaunimo turizmo ir laisvalaikio centro ir NVO dėka. Dėkojame Trakų rajono savivaldybės administracijos darbuotojams už palaikymą, profesionalią pagalbą ir žavias šypsenas vykdant projektinę veiklą.