Savivaldybė pasirengė Vilniaus romų taboro bendruomenės integracijai sostinėje

Vilniaus miesto savivaldybės taryba apsvarsčiusi pritarė (Kirtimų) romų taboro bendruomenės integracijos į visuomenę 2015-2019 metų programai. Sostinės savivaldybė užsibrėžė per artimiausius ketverius metus stabdyti narkomanijos plitimą tabore ir šalia jo esančioje teritorijoje, siekti saugios kaimynystės, tobulinti švietimo sistemą ir neformalųjį romų vaikų ugdymą, užtikrinti geresnį sveikatos paslaugų prieinamumą, gerinti jų gyvenimo sąlygas, mažinti socialinę atskirtį.
Viena didžiausių problemų tabore – neraštingumas. Labai svarbu, kad romų vaikai lankytų pamokas, o po jų būtų ugdomi ir neformaliai, todėl Savivaldybė suplanavo teikti romų vaikams pavėžėjimo paslaugą. Skaičiuojama, kad per ketverius metus tam prireiks apie 110 tūkst. eurų.
Romų visuomenės centre ir toliau bus organizuojamas romų tautybės vaikų neformalusis ugdymas – vasaros poilsio stovyklos, narkotikų vartojimo prevencijos programos. Romų kultūros savitumui atskleisti ir pristatyti bus organizuojami spektakliai, muzikiniai forumai. Tikimasi, kad tai paskatins skirtingų kultūrų bendradarbiavimą bei kultūrinius mainus. Naujovė centre – pradės dirbti psichologas ir socialinis pedagogas, kurie rūpinsis romų vaikais, gyvenančiais socialinės rizikos šeimose.
Vaikams, kurie nesilankys dienos centre ar užsuks į jį retai, bus taikomos „gatvės pedagogikos“ priemonės. Socialiniai darbuotojai – psichologai bendraus su vaikais ir jaunimu jų susibūrimo vietose, teiks jiems asmeninę, socialinę pagalbą bei užsiims ugdymu. Numatoma dirbti su 50-čia vaikų ir tam per ketverius metus skirti 80 tūkst. eurų. Ugdymu užsiims ne tik savivaldybės socialiniai darbuotojai – psichologai, bet ir nevyriausybinės organizacijos.
„Tabore žmonės apskritai neturėtų gyventi, nes čia nėra elementarių gyvenimo sąlygų. Ypač nuo to kenčia vaikai. Naivu tikėtis, kad tokiomis sąlygomis jie bus motyvuoti mokytis ir sugebės išvengti Taboro įtakos. Todėl pirmiausia šeimoms su vaikais stengiamės sudaryti sąlygas išeiti iš tos neigiamos aplinkos ar bent joje praleisti kuo mažiau laiko“, – sako Vilniaus vicemeras Gintautas Paluckas.
Daug dėmesio programoje skiriama sveikatos, socialinių paslaugų ir paramos prieinamumui. Naujininkų poliklinikoje ir romų visuomenės centre bus platinamos informacinės skrajutės apie galimybę gauti paslaugas gydymo įstaigose, net ir neturint socialinio draudimo. Kasmet bus surengta po 30 paskaitų apie užkrečiamas ligas, asmens higieną, visavertę mitybą, fizinį aktyvumą ir žalingus įpročius, vykdyti atsparumo žalingiems įpročiams didinimo programas.
Tabore narkomanams pagalbą teiks mobilioji klinika: savivaldybės atstovai kartu su Vilniaus priklausomybės ligų centro darbuotojais budės prie taboro kasdien po keletą valandų: teiks informaciją apie reabilitaciją, dalys tvarsliavą, keis švirkštus. Per metus planuojama aptarnauti iki 1,5 tūkst. asmenų.
Sugrąžinama metadono programa: šis gydymo metodas Lietuvoje buvo taikomas nuo 1995-ųjų metų. Skaičiuojama, kad po jo į taborą negrįždavo net 70 proc. narkomanų. Planuojama į metadono programą įtraukti 245 nuo narkotikų priklausomų asmenų ir iki 2019-ųjų iš valstybės ir Privalomojo sveikatos draudimo fondo biudžeto tam skirti 95 tūkst. eurų.
18-ai šeimų, kuriose auga 50 vaikų, bus teikiamos socialinės priežiūros paslaugos, ugdomi socialiniai įgūdžiai. Kasmet 120-iai vaikų numatyta socialinė parama, 20-čiai šeimų – vienkartinės pašalpos, dar 35-ioms – parama maisto produktais, 67 romų šeimoms – parama malkomis. 60 darbingo amžiaus asmenų bus teikiamos tarpininkavimo paslaugos, siekiant juos įtraukti į darbo rinką. 80 šeimų bus suteikta informacija apie galimybę gauti socialinį būstą. Romai toliau bus informuojami apie galimybes gauti socialinį būstą, šeimoms, norinčioms išsikraustyti, planuojama skirti savivaldybės būstą.
Įgyvendinant programą, bus nuolat stebima taboro plėtra. Bendradarbiaujant su Valstybine teritorijų planavimo ir statybų inspekcija, siekiama užkirsti kelią naujų statinių atsiradimui, o neteisėti statiniai griaunami.
Programoje numatytos ir priemonės, padėsiančios ardyti narkotikų platinimo tinklus taboro teritorijoje: bus įrengtos keturios vaizdo stebėjimo kameros, kurioms įsigyti skirta 50 tūkst. eurų, dar 150 tūkst. eurų numatyti reidams: savivaldybės Viešosios tvarkos skyriaus specialistai bus aprūpinti automobiliu ir kartu su policijos pareigūnais stengsis užkirsti kelią nelegaliai narkomanus į taborą vežantiems taksi.
Be to, savivaldybė pasirūpins, kad taboro bendruomenė ir tabore besilankantys asmenys gautų visą informaciją apie narkotikų žalą, reabilitacijos galimybes keturiomis kalbomis – romų, lietuvių, rusų ir lenkų.
Visai programai įgyvendinti reikės daugiau kaip 722 tūkst. eurų, iš savivaldybės biudžeto – 574 tūkts. eurų.
2011 metų surašymo duomenimis, Lietuvoje gyvena apie 2100 romų.