Savivaldybės dalijosi patirtimi dėl vaiko teisių apsaugos

Vaikų globos, priklausomybių mažinimo Lietuvoje pavyzdžiu tapusi Alytaus rajono savivaldybė dalijosi patirtimi su Seimo nariais, kitų savivaldybių, Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos, nevyriausybinių organizacijų atstovais, kurie buvo susirinkę į apskrito stalo diskusiją aptarti pagrindinį vaiko teisių įstatymą.
Į diskusiją Alytaus rajono savivaldybėje „Vaiko teisių apsaugos pagrindų įstatymo projekto aptarimas, remiantis savivaldybių patirtimi ir praktika“ pakvietė Seimo Socialinių reikalų ir darbo komiteto narys Liutauras Kazlavickas ir visuomeninė organizacija „Gelbėkit vaikus“.
Diskusijos dalyvius pasveikino Alytaus rajono meras, Lietuvos savivaldybių viceprezidentas, Socialinių reikalų komiteto pirmininkas Algirdas Vrubliauskas. Jis pasidžiaugė, kad daug metų asociacijos komitetas susitinka su Seimo Socialinių reikalų ir darbo komiteto nariais ir sprendžia socialinių klausimus.
Savivaldybėje vykusioje diskusijoje dalyvavo Seimo narys Raimundas Markauskas, Alytaus rajono mero pavaduotojas Arvydas Balčiūnas, Savivaldybių asociacijos Socialinių reikalų komiteto pirmininko pavaduotojas, Ignalinos rajono meras Henrikas Šiaudinis, nariai, Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos atstovai, Pasvalio, Utenos, Ukmergės, Raseinių, Kauno rajono ir miesto, Alytaus rajono savivaldybių atstovai, nevyriausybinių organizacijų „Gelbėkis vaikus“ generalinė direktorė Rasa Dičpetrienė ir darbuotojai, SOS vaikų kaimų Lietuvoje draugijos atstovai.
Dėl Vaiko teisių apsaugos pagrindų įstatymo naujos redakcijos projekto diskusija Alytaus rajono savivaldybėje vyko, nes rajono mero A. Vrubliausko iniciatyva ypač sustiprinta vaiko teisių apsauga, parama šeimai, aktyviai bendraujama su gyventojais dėl vaikų globos. Globoti vaikus paėmusiems rajono gyventojams skiriama papildoma 300 eurų parama iš savivaldybės biudžeto. Rajono savivaldybė išsikėlė tikslą – nė vieno rajono vaiko globos namuose. Savivaldybės pastangos rasti globėjus duoda rezultatų – per pusę metų septyni vaikai jau globėjų namuose, dar septynios šeimos ruošiasi globoti aštuonis vaikus. Šiai metais savivaldybė sustiprino socialinės rizikos šeimų priežiūrą, seniūnijose sukurtos jas lankančios mobiliosios grupės. Stiprindama paramą šeimai, savivaldybė viena pirmųjų šalyje prieš penkerius metus pradėjo Priklausomybių mažinimo programą, kuria pasinaudojo ir nuo alkoholizmo gydėsi 250 rajono gyventojų.
Kaip sakė diskusiją dėl vaiko teisių apsaugos inicijavęs Seimo narys L. Kazlavickas, naujas įstatymo projektas yra Socialinių reikalų ir darbo komitete, tačiau socialinio modelio, kuris yra vienas didžiausių įstatymų paketų, svarstymas užima labai daug komiteto ir Seimo darbo laiko. Pasak Seimo nario, gali būti, kad Vaiko teisių pagrindų įstatymas bus svarstomas vėliau. „Tai reikia žiūrėti kaip į galimybę įstatymui patobulinti, laiką diskusijoms, kad jis būtų toks, kokio tikimasi“,– sakė L. Kazlavickas. Seimo narys pažymėjo, kad naujus įstatymo redakcijos pasiūlymus teigiamai vertina Socialinės apsaugos ir darbo ministerija. Jis pažymėjo, kad savivaldybių, nevyriausybinių organizacijų praktika svarstant Vaiko teisių apsaugos pagrindų įstatymo pataisas yra labai svarbi.
„Labai džiaugiuosi, kad pavyko suburti tokio aukšto rango susitikimą Alytaus rajono savivaldybėje ir parodyti jos gerąją patirtį. Diskusijos pagrindinis tikslas buvo, kad Seimo, Savivaldybių asociacijos atstovai išgirstų iš pačių savivaldybių, kaip vyksta socialinis darbas, kokios aktualijos, kaip iš tikrųjų geriausiai padėti tiek vaikui, tieks šeimai“,– sakė „Gelbėkit vaikus“ generalinė direktorė R. Dičpetrienė. Ji pasidžiaugė ilgamečiu bendradarbiavimu su Alytaus rajono savivaldybe ir rezultatais.
Po tris valandas trukusios diskusijos jos dalyviai apsilankė Pivašiūnuose ir susipažino su amatų centro, globos namų, vaikų dienos centro veikla. Globos namų gyventojai svečius pasveikino daina, o dienos centrą lankantys vaikai pavaišino jų keptu pyragu ir sumuštiniais.