Savivaldybės raginamos nepanaudotas socialinės paramos lėšas skirti šeimoms, kurios netenka paramos dėl MMA padidėjimo
Socialinės apsaugos ir darbo ministrė Algimanta Pabedinskienė kreipiasi į savivaldybių administracijas bei merus, ragindama racionaliai ir palankiai nepasiturinčioms šeimoms naudoti nepanaudotas piniginei socialinei paramai skirtas lėšas. Padidinus minimalią mėnesinę algą, o Vyriausybės remiamoms pajamoms (VRP) likus to paties lygio, dalis gyventojų dėl didesnių pajamų netenka teisės į kai kurias socialines išmokas. Tačiau kiekviena savivaldybė turi valstybės suteiktą teisę ir galimybę esant poreikiui, kai šeimai ar vienam gyvenančiam asmeniui sunku išsiversti, skirti socialinę pašalpą ir su didesnėmis pajamomis ar kt. paramą. Socialinės apsaugos ir darbo ministerija primena, kad pagal savivaldybių administracijų pateiktų 2015 m. statistinių ataskaitų duomenis savivaldybės nepanaudojo apie 126 mln. eurų, t. y. 55 proc. šiai paramai skirtų lėšų.
„Piniginei socialinei paramai skaičiuoti ir mokėti nepanaudotų lėšų savivaldybės neprivalo grąžinti į valstybės biudžetą, o vadovaudamosi Piniginės socialinės paramos nepasiturintiems gyventojams įstatymu atsižvelgdamos į poreikį, pirmiausia turi naudoti kitai socialinei paramai finansuoti savivaldybės tarybos nustatyta tvarka“, – primena A. Pabedinskienė.
Atsižvelgiant į tai, kad nepanaudotų lėšų savivaldybė neprivalo grąžinti į valstybės biudžetą, jos gali būti naudojamos papildomai socialinei paramai teikti ypač pažeidžiamoms gyventojų grupėms tais atvejais, kai parama pagal nustatytus teisės aktus nepriklauso arba yra nepakankama, atsiradus sudėtingoms, ekstremalioms situacijoms (gausioms šeimoms; šeimoms, auginančioms vaikus, kai mirė vienas iš tėvų; vienišiems priešpensinio amžiaus asmenims; sunkios ligos, gaisro ir kt. atvejais, įskaitant įsiskolinimus už gyvenamąsias patalpas).
Siekiant, kad piniginei socialinei paramai teikti nepanaudotas lėšos naudojamos tikslingai, t. y. pirmiausia kitai socialinei paramai finansuoti, socialinės apsaugos ir darbo ministrė, kaip ir kasmet, 2016 m. vasario 3 d. raštu kreipėsi į savivaldybių merus ragindama savivaldybes, perskirstant nepanaudotas lėšas, ir toliau kuo didesnę šių lėšų dalį skirti socialinės paramos prioritetinėms priemonėms vykdyti.
Valstybės remiamos pajamos naudojamos apskaičiuojant socialinę piniginę paramą. Pastarąjį kartą jis buvo didinamas 2008 rugpjūčio mėn. (nuo 235 litų iki 350 litų). Socialinės apsaugos ir darbo ministerija artimiausiu metu teiks VRP padidinimą siūlantį Vyriausybės nutarimo projektą. Svarstomi variantai – priklausomai nuo vidutinio darbo užmokesčio didėjimo didinti jį iki 117 eurų arba atsižvelgiant į vidutinės senatvės pensijos kitimą – iki 111 eurų.
Vidutiniškai per vieną 2015 metų mėnesį socialinę pašalpą gavo 110,7 tūkst. asmenų. Palyginti su 2014 metais, vidutiniškai per mėnesį socialinę pašalpą gavusių asmenų skaičius sumažėjo 21 proc. (nuo 140,1 iki 110,7 tūkst. asmenų).